Elszabadultak az árak a piacon: aranyáron adják a meggyet és a málnát is
Termelői áron már most jelentősen drágábban kínálják a szezonális zöldségeket és gyümölcsöket a Budapesti Nagybani Piacon, mint egy évvel ezelőtt. Az Agrárközgazdasági Intézet Piaci Árinformációs Rendszere (AKI PÁIR) adatai szerint alig van olyan termék, amelynél 10 százalék alatti áremelkedést mértek volna. A drágulás sok esetben eléri a 20–30–40 százalékot, sőt, néhány gyümölcs esetében ennél is magasabb mértékű, számolt be róla a Blikk.
A magyar cseresznye 2650 forintos áron jelent meg, 33 százalékos emelkedéssel. A zöldbab kilója 2000 forint lett, ami 29 százalékos drágulás. A sárga húsú sárgadinnye 700 forintba került kilogrammonként, 40 százalékkal drágábban, mint 2024 azonos időszakában.
A fejes saláta ára 23,6 százalékkal emelkedett, 275 forintos kilogrammonkénti áron. A spenót és a sóska egyaránt 14 százalékkal drágult, előbbi 1250, utóbbi 1200 forintba került. A zöldborsó leggyakoribb ára 1000 forint volt, ami 18 százalékos emelkedést jelent. A karfiol kilónként 490, a vörös fejes káposzta 515 forintba került. A fehér káposzta ára 325 forint volt, ami 35 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakát. Az újburgonyát 300 forintért kínálták, ez 9 százalékos drágulás.
A paradicsomfélék közül a fürtös paradicsom 725 forintba, a koktélparadicsom 1400 forintba került, előbbi 19, utóbbi 12 százalékkal lett drágább. A hazai padlizsán ára több mint 11 százalékkal nőtt, 825 forintos áron szerepelt a kínálatban. A cukkini 475 forintos áron volt elérhető, ez 8 százalékos emelkedést jelent. A görögdinnyét 440 forintért árusították, ami 10 százalékkal több a tavalyi év azonos hetéhez képest.
Két zöldség ára csökkent: a fehér spárga 1900, a zöld spárga pedig 1950 forintba került kilogrammonként, előbbi 5, utóbbi 11 százalékkal olcsóbb lett tavalyhoz viszonyítva.
a vendéglátási szolgáltatások nélkül számítva ez 4,5 százalékos drágulást jelent. Néhány termék esetében ennél is nagyobb áremelkedést mértek: a tojás ára 26, az étolajé 25,3, a liszté 25, a kávéé 22,5, a csokoládéé és kakaóé 22,3 százalékkal nőtt. A gyümölcs- és zöldséglevek 14,1, a büféáruk 10,6, az alkoholmentes italok 8,4, a tej 7,3, a kenyér pedig 6,9 százalékkal lett drágább.
A Budapesti Nagybani Piacon tapasztalható áremelkedések bőven meghaladják az élelmiszerek átlagos inflációját.
A drágulás hátterében több tényező áll. A szállítási, energia- és egyéb költségek növekedése, valamint a béremelések is hatással vannak az árakra. Emellett az időjárás is közrejátszott a piaci folyamatok alakulásában. Áprilisban komoly fagyok sújtották a gyümölcsösöket, májusban pedig hűvös, napfényben szegény időjárás nehezítette a termesztést. A tavaszi fagyok következtében az elmúlt évtizedek legsúlyosabb fagykárát szenvedték el a hazai gyümölcsösök. A termés kétharmada-háromnegyede elpusztult, az őszibarack, kajszi és cseresznye esetében a kiesés elérte a 80–90 százalékot.
A fogyasztói árak változását a statisztikai hivatal rendszeresen vizsgálja, és külön feltünteti, milyen mértékben befolyásolják az idényjellegű zöldségek és gyümölcsök az infláció alakulását. Az AKI PÁIR által közzétett árak még nem a bolti árakat tükrözik, de előrevetítik, hogy mire számíthatnak a vásárlók a következő időszakban.