JÖVŐ
A Rovatból

Megfigyelőrendszerek fejlesztéséhez használják a gyerekekről feltöltött Flickr-képeket

A gyerekeikről fotókat feltöltő szülők többségének fogalma sincs arról, hogy a családi képeik a MegaFace nevű alkalmazáshoz kerültek.
Fotó: Flickr - szmo.hu
2019. november 06.


Link másolása

2005-ben egy anya feltöltött pár fotót a gyerekeiről a Flickr alkalmazásba. Aztán meg is feledkezett a dologról. Majdnem 15 évvel később egy olyan adatbázisban látta viszont a képeket, amit a világ legfejlettebb mesterséges intelligencia rendszereinek tesztelésére és betanítására használnak.

Így kezdődik a New York Times oknyomozó cikke, amelyben a neves amerikai lap annak próbált utánajárni, mégis hogyan történhetett ez.

A lap szerint a MegaFace nevű óriási arcfelismerő adatbázisban közel 700 ezer ember 4 millió fotóját gyűjtötték be. A képeket a legkülönbözőbb cégek, köztük a Google, az Amazon, a Philips, a japán Mitsubishi Electric, a kínai Tencent vagy a hongkongi SenseTime használják. Ezek segítségével fejlesztik az arcfelismerő algoritmusok új generációját, amelyekkel nyomon követhetik például a tüntetőket, megfigyelhetik a terroristákat, vagy kiszűrhetnek bárkit a tömegből.

Az adatbázisban felhasznált képek között sok az ártatlan családi fotó, és az érintettek zömének fogalma sincs arról, hogy például a gyerekeik arcképe odakerült.

Az újság felidézi, hogy az arcfelismerő technológia megjelenésének kezdetén az egyetemi kutatók a közreműködők egyértelmű beleegyezésével használtak fotókat algoritmusaik fejlesztéséhez. Az egyetemek önkénteseket hívtak be, hogy fényképeket készítsenek róluk. Aztán hamarosan más, kevésbé átlátható módszerekre álltak át, például egyetemi kávézók és közterületek biztonsági kameráinak képeit használták, vagy a netről gyűjtöttek össze fotókat. Csakhogy ezek nem mindig voltak megfelelő minőségűek.

2014 júniusában azután a Yahoo bejelentette, hogy egy minden eddiginél nagyobb nyilvános multimédia-gyűjteményt hozott létre, 100 millió fotóval és videóval. A felvételeket egyik leányvállalatától, a Flickr-től kapta, és a cég közlése szerint mindegyik Creative Commons licensz alá tartozott, vagyis szabadon felhasználható besorolást kapott a feltöltőktől.

Az arcfelismerő technológiákat fejlesztő kutatóknak a nagy számítási kapacitás mellett égető szükségük volt hatalmas adathalmazokra is, a gépi tanulás módszerével működő algoritmusokat ugyanis csak ezek segítségével lehet tanítani.

A gépi tanulás a mesterséges intelligencia egy részterülete, amikor a gép előre lefektetett szabályok helyett menet közben, magától tanul. Az ilyen rendszerek a környezetből érkező visszajelzések alapján módosítják saját működésüket, hogy minél jobb eredményeket érjenek el. Ehhez azonban rengeteg adat kell, vagyis jelen esetben rengeteg jó minőségű arckép.

Mint David Ayman Shamma, a Yahoo korábbi kutatási igazgatója, a Flickr-projekt egyik létrehozója a New York Times-nak elmondta: az ő céljuk is elsősorban a kutatói közösség támogatása volt az adatbázis megteremtésével.

A Flickr-felhasználókat ugyan nem értesítették képeik felhasználásáról, de Shamma szerint beépítettek egy biztosítékot: nem magukat a fotókat terjesztették közvetlenül, hanem linkeket adtak hozzájuk. Így aztán, ha a felhasználó törölte a fotóját, vagy megszüntette a nyilvános hozzáférést, akkor már az adatbázisban sem lehetett megtalálni.

Csakhogy a New York Times talált olyan képeket, amelyek a nem nyilvánossá minősítés után is elérhetőek maradtak. Ráadásul egyes kutatók az adatbázisból egyszerűen letöltötték a fotókat.

2015-ben így született meg a Washingtoni Egyetemen a MegaFace.



Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


JÖVŐ
A Rovatból
Egy mesterséges intelligenciával létrehozott műsorvezető, Bíró Ada vezette a Deltát a köztévén
Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát. A következő adástól kezdve híreket fog majd felolvasni.
Fotó: M1/YouTube - szmo.hu
2024. április 16.


Link másolása

A Delta vasárnapi adásában egy bizarr történésnek lehettek szemtanúi a nézők: Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát, aki a következő adástól kezdve a műsor híreit fogja majd felolvasni.

A Telex számolt be róla, hogy Ada egy „egy MI segítségével életre hívott nyelvi és videós modell”, de hogy pontosan milyen modellről van szó, az nem derült ki.

Ada azt is elárulta magáról, hogy az elkészítésében a legmodernebb nyelvi modellt használták, hogy szépen beszéljen magyarul.

Ada mondanivalóját „teljes egészében a Delta szerkesztői határozzák meg”, a Delta következő adásától lehet majd nézni, ahogy híreket olvas fel.

Itt lehet visszanézni Ada bemutatkozását.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

JÖVŐ
A Rovatból
Komoly újítás jön a Facebookon és a Messengerben
A mesterséges intelligencia nagyobb szerepet kap a jövőben a Magyarországon legnépszerűbbnek számító közösségi oldalakon.

Link másolása

A tavaly szeptemberben bemutatott Meta AI-asszisztens beépül az Instagram, a Facebook, a WhatsApp és a Messenger felületébe, írja a 24.hu a Verge cikke alapján. Az asszisztens egy külön weboldalt is kap, de a meta.ai Magyarországon egyelőre nem elérhető.

Mark Zuckerberg azt mondta, ahhoz hogy felvegyék a versenyt az OpenAI fejlesztésével, a piacvezető ChatGPT-vel nekik is fejlődniük kell. Ezért továbbfejlesztették nyílt forráskódú nyelvi modelljüket, ami a Llama 3 nevet viseli. A cégvezető szerint ez a különböző teszteken már most felülmúlja vetélytársait.

A Meta AI-asszisztens jelenleg az egyetlen olyan chatbot, amely a Bing és a Google valós idejű keresési eredményeit is integrálja, és keresésenként külön dönt arról, hogy mikor melyiket használja.

A fejlesztés az Egyesült Államok mellett már több tucat országban elérhető. Magyarországon azonban még várni kell a megjelenésére, egyelőre nem tudni meddig.

Zuckerberg azt is bejelentette, hogy mielőtt a Llama 3 legfejlettebb verziója megjelenne, először több frissítésre kell számítani a kisebb modelleknél. A modell nem Meta-felhasználói adatokból épül fel, hanem nyilvános internetes adatok és szintetikus mesterséges intelligencia által generált adatok keverékét használja.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


A Rovatból
Viszlát jó idő: bejelentették, hogy véget ért a globális kánikula
Az ausztrál meteorológiai hivatal jelentette be a tavaly nyár óta tartó időjárási jelenség végét.

Link másolása

2023 június óta 2024 márciusig minden hónap középhőmérséklete rekordot döntött szerte a világon, ugyanis a Csendes-óceán középső és keleti trópusi térségének melegebb tengerfelszíni hőmérséklete éreztette globális hatását.

A meteorológusok az időjárási jelenséget El Niño (a fiú) névre keresztelték, viszont a fiú most búcsúzik és

júliusig semleges állapot következik, ami az egész világon nagyon fontos a gazdálkodók számára.

Az amerikai meteorológiai hivatal előrejelzése szerint a semleges hónapokat követően, az év második felében 60 százalék valószínűséggel érkezhet La Niña (a lány), és vele együtt a hűvösebb idő.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


JÖVŐ
A Rovatból
Tudományos szenzáció: először beszélgettek bálnával az emberek
Az Alaszka partjainál úszkáló púpos bálna 36 alkalommal válaszolt a kutatók üzenetére. A SETI szerint ez mérföldkő lehet majd az űrlényekkel kommunikálásban is.

Link másolása

Először beszélgettek emberek egy bálnával, derül ki a BBC beszámolójából. A SETI Intézet és a Kaliforniai Egyetem tudósai még 2021-ben próbáltak kapcsolatba lépni Alaszka partjainál a bálnákkal.

A hatfős tudóscsoport víz alatti hangszórókkal felszerelkezve bonyolódott üzengetésbe egy púpos bálnával. Először lejátszották a púpos bálnáknál korábban megfigyelt üdvözlő hangsort, amire legnagyobb megdöbbenésükre egy Twainnek nevezett bálna válaszolt. A következő 20 percben a bálna összesen 36 alkalommal reagált a tudósok üzenetére. Ebből jó néhány üzenetváltást meg is lehet hallgatni a BBC videójában.

Bár a különös társalgás tudományos mérföldkőnek számít, a tanulmány vezető szerzője szerint a kutatás még csak gyerekcipőben jár. A tudóscsoport azt tervezi, hogy a következő alkalommal variálják az állatoknak küldött üzeneteket.

Mivel a púpos bálnák éneke a legösszetettebbnek számít az állatvilágban, a földönkívüli intelligencia kutatásával foglalkozó SETI kutatócsoport abban bízik, hogy kommunikációjuk megfejtése segíthet a marslakókkal történő esetleges jövőbeni kommunikációban is.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk