HÍREK
A Rovatból

Magyarországnak szuverén joga elengedni az embercsempészeket a bécsi magyar nagykövet szerint

Nagy Andor azt mondta: ez nem az osztrákok vagy más, szomszédos nép ellen irányul, hanem a hazai börtönviszonyok miatt kényszerültek erre a lépésre.


A napokban lázban tartja a közvéleményt a hír, miszerint migránsokat a határon illegálisan átjuttató embercsempészek tömeges szabadon engedését tervezi a magyar kormány. Rétvári Bence államtitkár kedden arról beszélt, hogy azért döntöttek az elengedés mellett, mert az Európai Unió nem biztosít elég forrást az embercsempészek ellátására.

Az ügyben Alexander Schallenberg osztrák külügyminiszter is megszólalt: ő azt közölte, hogy bekéretik a magyar nagykövetet, hogy a szabadon engedésekről kérdezzék.

Nagy Andor, Magyarország bécsi nagykövete arról tájékoztatta az Infostartot, hogy a találkozó lezajlott. „700 ember elég sok, egy kritikus tömeg, nincsenek rá felkészülve, hogy közülük hányan akarnak Ausztriába menni” – fogalmazott a megbeszélésről Nagy. Elmondása szerint azt mondta az osztrák külügyminiszternek, hogy

„Magyarországnak szuverén joga egy ilyen döntés, eszünkbe sem jutott, hogy valaki ezt sérelmezni fogja, azt gondoljuk, nem ártunk senkinek, egyik szomszédos ország ellen sem irányul ez a döntés.”

Nagy Andor arról is beszélt az osztrák diplomácia vezetőjének, hogy Magyarországon 2400 embercsempészt tartanak fogva, ami 12 százaléka az ország elítéltjeinek. Ennyi elítélt sok pénzébe kerül az államnak, ezért döntött úgy a Belügyminisztérium, hogy akiknek „már csak kevés volt hátra” a büntetésükből, azokat szabadon engedi.

Az embercsempészet miatt ülő rabokat azzal a feltétellel helyezték szabadlábra, hogy 72 órán belül elhagyják el Magyarországot, és oda távoznak, ahonnan érkeztek: többnyire Szerbiáról, Romániáról és Ukrajnáról van szó, nem Ausztriáról.

Azt ugyanakkor a nagykövet sem gondolja, hogy magyarázatával megnyugtatta volna Schallenberget. A feszültség azért kezdett fokozódni Magyarország és Ausztria között, mert egy friss kormányhatározat alapján rengeteg külföldi embercsempész szabadulhat a magyar börtönökből. Az embercsempészek szabadon engedése már meg is kezdődött, erről az RTL Híradója rejtett kamerás felvételekkel be is számolt.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
„Kitől félsz, Gulyás Gergő?” – megszólalt Magyar Péter, miután a miniszter lehülyézte a tiszás jelölteket a kormányinfón
A TISZA Párt elnöke szerint a Fidesz vezetői gyávák elindulni egyéniben a jövő évi országgyűlési választáson. „Próbálnak felkerülni Orbán listájára, mint valami mentőcsónakba" – írta Facebook-oldalán.


„A TISZA minden vezetője és ismert arca elindul a belső jelöltállításon és megmérettetné magát egyéniben is a jövő áprilisi választáson. Eközben a Fidesz vezetői gyávák elindulni és próbálnak felkerülni Orbán listájára, mint valami mentőcsónakba...Vajon mitől félnek?” - írta Facebook-oldalán.

„Bátorság, Elvtársak, bátorság! Kitől félsz, Gulyás Gergő? Kitől félsz, Kubatov Gábor? Kitől félsz, Lázár János? Kitől félsz, Rogán Antal? Kitől félsz, Kósa Lajos? Kitől félsz, Németh Szilárd? Kitől félsz, Szijjártó Péter? Kitől félsz, Orbán Viktor? Az emberektől?”

- kérdezte posztjában a Tisza Párt elnöke.

Magyar Péter nem sokkal azután posztolta ezt, hogy Gulyás Gergely a kormányinfón beszélt a tiszás képviselőjelöltekről. A Miniszterelnökséget vezető miniszter úgy fogalmazott, szerint még a „Tisza Párt elnöke is meg van győződve arról, hogy a saját jelöltjeik olyan hülyék, hogy egy mondatot sem mondhatnak a nyilvánosság előtt”.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
Karácsony Gergely rendkívüli sajtótájékoztatót hirdetett: Törvénytelenül leemeltek újabb 6,2 milliárd forintot a város számlájáról
A főpolgármester a kormányinfó idején jelentette be mindezt, így a posztját Gulyás Gergelynek is felolvasták. A miniszter reagált is rá.


„Abban a percben,

amikor Gulyás Gergely miniszter arról beszélt, hogy a kormány »meg akarja menteni Budapestet«, törvénytelenül leemeltek újabb 6,2 milliárd forintot a város számlájáról”

- közölte Facebook-oldalán Karácsony Gergely.

A főpolgármester bejelentette: emiatt ma 14 órakor rendkívüli sajtótájékoztatót tart majd.

Karácsony posztját Gulyás Gergelynek is felolvasták a kormányinfón. A miniszter szerint Karácsony Gergely súlyos tévedésben van, mert az Államkincstárnak a jogszabály szerint be kell szednie a szolidaritási hozzájárulást, jelenleg jogvédelme sincs a városnak.

„Nincs értelme, amit a főpolgármester ír, politikailag értem, de jogilag nem”

– fogalmazott Gulyás.

A főváros helyzetéről a miniszter egyébként a kormányinfó elején is beszélt. Gulyás Gergely közlése szerint a kormány azt várja, hogy a Fővárosi Közgyűlés hivatalosan is állapítsa meg a fizetésképtelenséget. Ezután készek biztosítani a város működőképességét, pénzügyi mentőcsomagot nyújtanának.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Hollik István kommentben üzent Bódis Krisztának: őt is leköpték, de „nem posztolt róla lájkvadász módra”
A KDNP parlamenti képviselője azt állítja, múlt héten vele is ugyanaz történt, mint szerdán Bódis Krisztával. A politikus a TISZA szakértőjének posztja alatt, hozzászólásban reagált.


Ahogy már beszámoltunk róla, ordítva köpték le az utcán Bódis Krisztát, a Tisza Párt szociálpolitikusát, miközben a párt előválasztási jelöltjeként pultozott a VIII. kerületi központú budapesti 2-es választókerületben. Bódis a közösségi oldalán számolt be az esetről, borzasztónak nevezve, hogy „milyen idegállapotba hergeli az embereket a Fidesz-kormány”, látva, hogy pusztán azért képesek rátámadni valakire, mert az illető máshogy gondolkodik.

A bejegyzésre Hollik István, a KDNP parlamenti képviselője a kommentek között reagált.

„Múlt héten ez velem ugyanígy megtörtént. Én mondjuk nem posztoltam róla like vadász módra” – írta. Ezután gyakorlatilag pár szó cseréjével a saját pártjára szabta Bódis eredeti szövegét.

Azzal kezdte, hogy „A Fidesz-KDNP a béke pártja.”, majd így folytatta: „Borzasztó látni, milyen idegállapotba hergeli az embereket a főnököd, Magyar Péter, és hogy pusztán azért képesek rátámadni valakire, mert az illető máshogy gondolkodik. Én kedvesen és mosolyogva fordultam felé, és most sem haragszom rá, mert tudom: nem önmaga volt. Hiszem, hogy minden emberben ott van a jóság is, a sok rossz mellett.”

A történtekre korábban Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke is reagált. Szerinte „ide vezet Orbán Viktor és a propagandájának gyűlöletkeltése és uszítása”.

Az elmúlt hónapokban több atrocitás is érte a Tisza Párt aktivistáit: Egerben ököllel ütöttek meg egy pultozót, Kelenföldön akasztással fenyegettek meg egy aktivistát, Rakamazon pedig autóval hajtottak rá a párt standjára.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Szijjártó Péter magángéppel érkezett Banja Lukába, miután katonai repülővel nem engedték leszállni
A boszniai védelmi miniszter hiúsította meg a külügyminiszter első útját. Másodjára azonban egy olyan luxusgéppel érkezett, amivel korábban Nagy Márton is utazott.


Magángéppel érkezett csütörtökön Banja Lukába Szijjártó Péter, hogy átvegye a helyi egyetem díszdoktori címét, miután egy nappal korábban a boszniai védelmi miniszter megtagadta a magyar katonai gép leszállását.

A külügyminiszter eredetileg szerdán, belgrádi programja után utazott volna katonai géppel a Boszniai Szerb Köztársaság nem hivatalos fővárosába, Zukan Helez, Bosznia-Hercegovina védelmi minisztere azonban ezt megtagadta.

A döntést azzal indokolta, hogy Orbán Viktor és kormánya évek óta nyíltan támogatja Milorad Dodikot, a Boszniai Szerb Köztársaság volt elnökét azokban a lépéseiben, amelyekkel aláássa Bosznia-Hercegovina szuverenitását, területi integritását és egységét.

A tiltás ellenére Szijjártó Péter csütörtökön egy Cessna C-650 Citation VI típusú magángépről szállt le kíséretével – írta a 24.hu. A Telex szerint a repülő a HA-JEX lajstromjellel volt ellátva  Nagy Márton ezzel a géppel utazott 2024 nyarán Párizsba 9 millió forintos bérleti díj ellenében.

A magyar kormány és a boszniai szerb vezetés szoros kapcsolata évek óta visszatérő feszültségforrás Szarajevóban. Milorad Dodikot 2025 őszén jogerősen eltiltották hivatalától, ami tovább élezte a konfliktust a szerb entitás és a központi állami intézmények között.

Márciusban Magyar Levente külügyi államtitkár járt hasonlóan, amikor leszállási engedélyezési problémába ütközött.

A csütörtöki érkezést követően a program a tervek szerint zajlott. Szijjártó Pétert a repülőtéren a boszniai Szerb Köztársaság több magas rangú tisztségviselője fogadta, köztük a Nemzetgyűlés elnöke és a kormányfő is.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk