Magyar Péter: Sulyok Tamás felkért a kormányalakításra
A Tisza Párt elnöke, Magyar Péter a Sulyok Tamás köztársasági elnökkel folytatott megbeszélése után arról számolt be, hogy a nagyjából 40-45 perces találkozón az államfő közölte vele, mint a legtöbb szavazatot kapó párt vezetőjét, őt fogja felkérni a kormányalakításra. Elmondása szerint a találkozón udvarias, kulturált hangnemben beszélgettek, de ennek ellenére közölte az államfővel, hogy alkalmatlannak tartja a pozíciójára.
Magyar Péter állítása szerint a találkozón megismételte korábbi álláspontját, miszerint a magyar emberek nem egy kormányváltásra, hanem rendszerváltásra szavaztak. Mint mondta, elmondta az elnöknek, hogy „az én szememben és a magyar emberek szemében ő méltatlan arra, hogy a magyar nemzet egységét megtestesítse, alkalmatlan arra, hogy a törvényesség felett örködjön, és alkalmatlan és méltatlan arra, hogy erkölcsi mérce vagy példakép legyen a magyar emberek számára”. Szerinte Sulyok Tamásnak több alkalommal is meg kellett volna szólalnia, például a gyermekek védelmében, vagy őrködnie kellett volna a demokratikus államrend felett. Úgy fogalmazott, arra kérte az államfőt, hogy a kormányváltás után önként távozzon a hivatalából.
Hozzátette, Sulyok Tamás erre azt a választ adta, hogy megfontolja az érveit.
A köztársasági elnök személyével kapcsolatban egy újságírói kérdésre válaszolva elmondta, a Tisza Pártnak egyelőre nincs jelöltje a posztra, de mindenképpen konszenzusra törekednének. „Egy olyan jelöltet szeretnénk, aki valóban megtestesíti a magyar nemzet egységét” – közölte, példaként említve Göncz Árpádot, Mádl Ferencet és Sólyom Lászlót. Szerinte velük ellentétben a pártállam kiépülése utáni elnökökről ez már nem volt elmondható. Arról is beszélt, hogy az elnökkel egyeztettek az Alaptörvény esetleges módosításáról, a közvetlen elnökválasztás bevezetéséről és az elnöki hatáskörök megerősítéséről.
Magyar Péter beszámolt az Európai Bizottság elnökével, Ursula von der Leyennel folytatott második telefonbeszélgetéséről is, amelyen az uniós források sorsáról volt szó. Kijelentette: „csak olyan feltételeknek tudunk megfelelni, ami jó a magyar embereknek, jó a magyar vállalkozóknak és általában a hazánknak”. Elmondása szerint négy területen jelezte a gyors változtatás szándékát: a korrupcióellenes intézkedések terén, beleértve az Európai Ügyészséghez való csatlakozást; az igazságszolgáltatás függetlenségének megerősítését; a sajtószabadság visszaadását és a propaganda állami támogatásának megszüntetését; valamint az akadémiai szabadság helyreállítását.
Szerinte az elnökasszonnyal egyetértettek abban, hogy a határidő rendkívül szűk.
A Gulyáságyú Média kérdésére, hogy egy 10-es skálán mennyire volt feszült a találkozó, ha a reggeli közmédián folytatott beszélgetés 10-es volt, Magyar Péter azt felelte: „akkor ez egyest mondanék”. Szerinte egyáltalán nem volt feszült a hangulat, ismerik egymást korábbról az elnökkel.
„Kimentünk közösen a teraszra, ahonnan Magyarország legszebb kilátása látható, és áttekintettünk a Karmelita teraszára, ahol éppen a leköszönő miniszterelnök készült” – zárta beszámolóját.