Magyar katonatiszt is feltűnt Csád elnökének katonai díszszemléjén
Egy magyar katonatiszt is feltűnt a csádi elnök, Mahamat Idriss Déby elnökletével tartott hétfői katonai díszszemlén N’Djaménában, a „Szabadság és Demokrácia Napja” alkalmából.
Az eseményt a fővárosban, a Nemzet terén tartották, ahol a helyi politikai és katonai vezetés mellett a diplomáciai testület tagjai is jelen voltak.
A magyar szál Panyi Szabolcs oknyomozó újságíró nyilvános Facebook-bejegyzése nyomán került a figyelem középpontjába. A posztban közzétett fotókon a szerző leírása szerint egy magyar katonatiszt látható az elnöki tribün közelében, európai diplomaták és katonai attasék társaságában.
– írta Panyi Szabolcs a cikkében.
Az Országgyűlés még 2023 novemberében hagyta jóvá, hogy legfeljebb 200 fős magyar katonai kontingens állomásozzon Csádban tanácsadási, támogatási és harctéri mentorálási feladatokkal, 2025. december 31-ig. A misszió előkészítése azonban nem volt zökkenőmentes, nyáron több sajtóhír is arról szólt, hogy a csádi elnök – a korábbi meghívás ellenére – blokkolja a magyar katonai programot. Ennek ellenére a szakmai együttműködés jelei mutatkoztak: áprilisban a Honvédség katonái a Flintlock nevű nemzetközi különleges műveleti gyakorlaton csádi egységet mentoráltak.
A magyar kormány a csádi szerepvállalást a Száhel-övezet stabilitásának fontosságával, a terrorizmus elleni küzdelemmel és az Európára nehezedő migrációs nyomás csökkentésével indokolja. A misszió előkészítésében korábban Orbán Viktor miniszterelnök fia, a hivatásos katonaként szolgáló Orbán Gáspár is részt vett. Szerepével kapcsolatban Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter korábban úgy nyilatkozott: „Oda megy, ahová a parancs szerint mennie kell. Én rendeltem ki összekötő tisztnek”.
A magyar szerepvállalást ugyanakkor kritikus nemzetközi környezet övezi. Mahamat Idriss Déby elnököt vitatott körülmények között választották meg májusban, pártja pedig januárban szerzett kétharmados többséget a parlamentben, egy ellenzéki bojkottal kísért voksoláson. Októberben a csádi parlament eltörölte az elnöki mandátumkorlátot, amit a Human Rights Watch jogvédő szervezet élesen bírált.
Csád emellett az utóbbi időben távolodott korábbi legfőbb szövetségesétől, Franciaországtól, és új partnerek, köztük Törökország, az Egyesült Arab Emírségek és Oroszország felé nyitott.