Lőcsei Lajos: Az orosz diktatúrát másolva Orbán a jog ellen fordult
A Momentum alelnöke, Lőcsei Lajos a parlamenti felszólalásai után a kedd esti tüntetésen is élesen bírálta a kormány politikáját. Szerinte a hatalom tudatosan rombolja a jogállamot, korlátozza az alapvető jogokat, és közben egymás ellen uszítja a társadalmi csoportokat.
„A jog tiszteletben tartása mindenkinek kötelező!” – mondta, hozzátéve: nincs olyan politikai felhatalmazás, amely megengedné az alkotmányos jogok csorbítását. Lőcsei szerint az a kormány, amely nem tiszteli a jogot, a nemzetet sem tiszteli.
A momentumos politikus úgy látja, Orbán Viktor rendszere orosz mintára építkezik:
– fogalmazott, majd azzal folytatta, hogy „hazug, jogfosztó nagyurak uralkodnak felettünk”, akiknek célja a jogállam leépítése és az Európai Unió gyengítése.
A politikus szerint a jogfosztás végső soron mindenkit el fog érni, különösen azokat, akiket a rendszer már most is kiszorít a lehetőségekből. Lőcsei roma származására hivatkozva azt mondta: „Senki, de senki nem védi meg a magyar kisebbségeket”, és attól tart, hogy a gyerekei csupán a bőrszínük miatt is kirekesztés áldozatai lehetnek.
„Ma romának lenni hátrány, egy stigma, ami végigkíséri az életünket” – mondta. Úgy véli, amíg ez így van, addig a rendszerváltás csupán álom marad. Felszólította a roma közösséget, hogy csatlakozzanak az ellenálláshoz: „Senki sem védi meg őket a fasizmus öklétől.”
Lőcsei szerint a jelenlegi kormányzat gyermekvédelmi politikája sem működik. Több mint százezer gyereknek nincs gyermekorvosa, ötszázezer gyerek penészes lakásokban él, kétszázezren szegregált településeken. „A 21. században, Európa szívében, ezt érdemli a magyar gyermek?” – tette fel a kérdést, majd megjegyezte: ha Széchenyi és Deák látnák, mi lett a parlamentből, „forognának a sírjukban”.
Lőcseit korábban a Pride betiltását lehetővé tevő törvény elleni parlamenti akciója miatt – amely során füstgyertyát gyújtott – kitiltották az országházból, a frakciója pedig 70 millió forintos büntetést kapott.
– fogalmazott. Szerinte nincs hova hátrálni, az ellenállást ezért folytatják.
„Nem hagyjuk” – zárta beszédét Lőcsei.