HÍREK
A Rovatból

Leáll a debreceni BMW-gyár építése a koronavírus miatt

A járvány és az azzal kapcsolatos korlátozó intézkedések miatt visszaesett a vállalat forgalma.


"A koronavírus-járvány és az azzal kapcsolatos korlátozó intézkedések miatt alaposan visszaesett a BMW Csoport értékesítése" - írja a Portfolio.

A vállalat a várható keresletre reagálva hajt végre projekteket, ezért a mostani helyzetben a debreceni BMW-gyár építését egy évvel elhalasztották.

A negyedéves jelentésben már írt arról a cég vezetése, hogy erősen kontrollálják a költekezést, emiatt a beruházásokon spórolnának.

Nicolas Peter, az igazgatóság tagja azt mondta, hogy bizonyos projekteket felfüggesztenek, másokat felülvizsgálnak.

A beruházási költségek csökkentése miatt halasztják el a debreceni BMW-gyár építését, de a magyarországi üzemen kívül más projekteket is elhalasztanak.

Az építkezés idén tavasszal indult volna, ezt tavaly decemberben jelentette be a vállalat. Akkor arról írtak, hogy az előkészítő munkák a tervek szerint haladnak, és hogy a BMW csoport toborzási kampányt indít. Debrecent a BMW az infrastruktúrája, a logisztikai kapcsolatai és a beszállítói hálózatba való csatlakoztathatósága miatt előnyös helyszínnek tartotta a nagyvállalat.

VIDEÓ: A munkák megkezdése:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Árréstop: a Lidl, a Tesco és a Spar is korlátozásokat vezetett be
Van, ahol mennyiségi korlátozást vezettek be, máshol pedig a kereskedelmi vásárlók számára léptettek életbe szigorítást.


Egyre több boltlánc dönt úgy, hogy mennyiségi korlátozást vezet be az árrésstoppal érintett termékekre. Az áruházláncok szerint a cél, hogy minden vásárló hozzájuthasson ezekhez az árucikkekhez.

A Lidl a kereskedelmi vásárlók számára léptetett életbe szigorítást.

„Egyáltalán nem lehet vásárolni az árrésstoppal érintett termékkörből a Lidl boltjaiban, ha a vevő áfás számlát kér”

– mondta a portfolio.hu-nak Tőzsér Judit, a cég kommunikációs vezetője. A korlátozás hétfőtől érvényes.

A Tesco mennyiségi korlátozást vezetett be.

Tejből 1 kartonnal, tejtermékekből (termékenként és terméktípusonként) 4 darabot lehet venni

– tájékoztatott Hevesi Nóra, a Tesco kommunikációs vezetője.

A Spar szintén mennyiségi korlátozást vezetett be, amely mától érvényes.

Az üzleteikben mérendő termékekből maximum 3 kilogrammot, egyéb termékekből 10 darabot lehet vásárolni. Azoknál a termékeknél, amelyek kiszerelése meghaladja az 1 litert vagy az 1 kilogrammot, legfeljebb 10 liter vagy 10 kilogramm vihető el.

Az árrésstop március 17-től, azaz hétfőtől lépett életbe. Az intézkedést azokban a boltokban vezette be a kormány, ahol az éves forgalom nagyobb egymilliárd forintnál, és a lényege, hogy a kereskedők az érintett termékeket legfeljebb 10 százalékos haszonkulccsal értékesíthetik.

Az árrésstopot jelenleg 30 alapvető élelmiszer esetében kell alkalmazni.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
Magyar Péter: Orbán Viktor március 15-én a magyar nemzet többségét hasonlította eltaposandó rovarhoz
A Tisza Párt elnöke szerint a gyűlölet nem pálya, ők minden magyart képviselnek és egyesítik a nemzetet, „kezet nyújtanak minden honfitársuk felé”.


Nem véletlenül retteg a miniszterelnök a hatvanpusztai pánikszobában. A magyar nép többsége áll szemben vele és az országot kifosztó 3000 janicsárjával – kezdte hétfői Facebook-bejegyzését Magyar Péter. A Tisza Párt elnöke úgy fogalmazott: „Orbán Viktor fő célja a lopáson kívül a nemzet totális megosztása.”

„A TISZA minden magyart képvisel és egyesíti a nemzetet. Mi kezet nyújtunk minden honfitársunk felé

és a Nemzet Hangja népszavazás keretében az emberek életét valóban befolyásoló kérdésekről kérdezünk meg mindenkit. A gyűlölet nem pálya. A szeretet és az igazság végül mindig győz” – áll a posztban, aminek az időzítése némileg érdekes, hiszen az elmúlt két napban már rengetegen felháborodtak a miniszterelnök „poloskázásán”.

Magyar Péter azt is írja: „Hiába magyarázkodik most gyáván Orbán Viktor. Március 15-én a magyar nemzet többségét hasonlította eltaposandó rovarhoz.”

Ahogy már beszámoltunk róla, Orbán Viktor hétfő délelőtt egy Facebook-bejegyzésben írt arról, hogy miért használta a poloska kifejezést a március 15-i beszédében. Arra utal, hogy a kifejezést Magyar Péterre használta.

„Miért poloska? Mert lehallgatta a feleségét. Ha nem hallgatta volna le, nem hívnák így” - írta a bejegyzésben a miniszterelnök.

Orbán a hétfői bejegyzésben egyes számban használja a poloska kifejezést, a szombati beszédben azonban, többes számban, poloskákról beszélt. Emellett akkor utalt is rá, hogy kikre gondol: politikusokra, bírókra, újságírókra, civil szervezetekre és politikai aktivistákra.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Itt a bejelentés: Németh Balázs lesz a Fidesz-frakció szóvivője
Németh Balázs korábban dolgozott a TV2-nél, aztán évekig az M1 híradó műsorvezetője volt. Már a tévés karrierje során is többször felvállalta politikai véleményét, ami miatt büntették is.


„Szóvivőként erősíti a Fidesz-frakció munkáját Németh Balázs, korábbi televíziós újságíró, médiaszakember is” - közölte Facebook-oldalán a nagyobbik kormánypárt parlamenti frakciója.

Hozzátették:

„szakmai tapasztalata, közéleti tájékozottsága megkérdőjelezhetetlen. Az általunk képviselt értékeknek, a magyar érdekeknek is régóta szószólója, zászlóvivője”.

Németh Balázs korábban dolgozott a TV2-nél, aztán évekig az M1 híradó műsorvezetője volt. Már a tévés karrierje során is többször felvállalta politikai véleményét, sőt, volt, hogy egy bevezetője miatt még a Médiatanács is megbüntette.

2022-ben aztán otthagyta a tévét, mert kinevezték a 2023-as budapesti vb-t szervező cég vezérigazgatójává. Legutóbb a júniusi EP-választás előtti M1-es tévévitán tűnt fel a képernyőn mint műsorvezető.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Több Coop, Reál vagy CBA is tönkremehet a hétfőn életbe lépett árréstop miatt
Ahol az éves forgalom meghaladta az egymilliárd forintot, ott az alapvető élelmiszereket csak 10 százalékos haszonkulccsal adhatják el. Sokan azonban csak kevéssel lépték túl ezt a határt, ők most nagy bajba kerülhetnek.


Részleges vagy teljes bezárást, elbocsátásokat, cégátalakítást és más termékek árának emelését emlegették a G7-nek a nyilatkozó vállalatvezetők és cégtulajdonosok a hétfőn életbe lépett árrésstop kapcsán.

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint 2025 februárjában a fogyasztói árak átlagosan 5,6 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi szintet, ezen belül az élelmiszerek ára 7,1 százalékkal nőtt. A kormány ezután bejelentette, hogy március 17-től árrésstopot vezetnek be azokban a boltokban, ahol az éves forgalom nagyobb egymilliárd forintnál. Ennek lényege, hogy a kereskedők az érintett termékeket legfeljebb 10 százalékos haszonkulccsal értékesíthetik.

Ez azt jelenti, hogy

ha egy termék beszerzési ára 1000 forint, akkor a fogyasztói ár nem haladhatja meg az 1100 forintot.

Az árrésstopot jelenleg 30 alapvető élelmiszer esetében kell alkalmazni.

A G7 cikke szerint a legkisebb a legkisebb kiskereskedelmi vállalkozás, amelynek a szerdán kihirdetett jogszabály szerint már alkalmaznia kell az árrésstopot, a jánoshalmai Hendrosz Kft. A cég 2023-as árbevétele 7 millió forinttal haladta meg a határként megszabott egymilliárd forintot. Petróczky Ferenc tulajdonos a G7-nek azt mondta: egyelőre elképzelése sincs, hogy mit fog csinálni. A vállalat több üzletet is működtet a városban, most azonban Petróczky Ferenc szerint az sem kizárt, hogy boltokat kell bezárniuk.

A G7 szerint a Hendrosz helyzete nem egyedi, százas nagyságrendben vannak hasonló cégek az országban. Ezek többsége valamely lánchoz (Coop, Reál, CBA, Spar) tartozó franchise bolt. Az elmúlt napokban a lap több mint féltucat hasonló helyzetben lévő vállalkozás vezetőivel és tulajdonosaival beszélt, és kivétel nélkül nagyon borúsan ítélték meg a helyzetet. Többségük nem tudta megmondani, mit fog csinálni.

A törvényben rögzített kitételek alapján a G7 úgy számolt, hogy 160-180 vállalatra vonatkozhat az életbe lépett új szabályozás, ezek nagy többségének árbevétele pedig néhány milliárd forint.

Ezt a kört érinti legsúlyosabban az intézkedés, mert termékkínálatuk jóval szűkebb, mint a nagy láncoké, így bevételüknek is jelentősebb része származik a korlátozott haszonkulccsal értékesíthető árukból.

„Csak úgy tudjuk megoldani, ha más termékekre tesszük rá az árrést. Vagy kitermeljük az árrésből az üzemeltetés költségeit, a béreket, az adókat, a rezsit, vagy be kell zárni az ajtót. Ha nincs meg a megfelelő árrés, ami fedezi a kiadásainkat, akkor az üzletet nem szabad üzemeltetni” – fogalmazott egy hajdúsági kiskereskedő.


Link másolása
KÖVESS MINKET: