HÍREK
A Rovatból

Kövér László: a Momentum „méltatlan bolhacirkuszt” csinált a parlamenti munkából

„A parlamentáris normák lepusztulásával kell szembesülnünk, az új politikai generáció már az írott szabályokat sem kívánja betartani” – mondta a házelnök.


Kövér László, az Országgyűlés elnöke a Kossuth rádió Vasárnapi újság című műsorában adott interjút. A házelnök úgy emlékezett vissza: 1990-ben, amikor először lett országgyűlési képviselő, a meghatottságtól, megrendültségtől majdnem elsírta magát az alakuló ülésen, és nagyon sokan voltak még így.

Mint mondta, a 2010-et követő időszak azonban már azt mutatta, hogy „egy más politikai generáció másfajta hozzáállással lép be a Ház kapuján, tehát nem érzi azt az erkölcsi felelősséget, nem érzi azt a méltóságot, amit a falak önmagukban sugároznak”.

Megjegyezte: ennek az újfajta hozzáállásnak a mostani alakuló ülésen is voltak jelei, és példaként a frakciók egy részének kivonulását, vagy a Momentum frakció által eljátszott „méltatlan bolhacirkuszt” említette, hogy részt vesznek-e az alakuló ülésen vagy sem.

„Azt hiszem, ezek a fiatalemberek nincsenek is igazán tudatában annak, hogy mit jelent az, hogy az emberek egy része őket bízta meg a képviseletükkel, hogy abba a Házba egyáltalán beléphetnek, és parlamenti képviselők lehetnek”

– jegyezte meg.

Arra a felvetésre, hogy az ellenzék szerint szigorúan lép fel házelnökként az ellenzéki képviselőkkel szemben, Kövér László azt mondta: bár néha ők is „kreatívan értelmezték” a rendelkezésükre álló házszabályi lehetőségeket, bizonyos határokat soha nem léptek át.

„Lehet, hogy volt olyan gesztusunk, talán személy szerint nekem is (...), amit ma már nem vállalnék büszkén (...), de azért soha nem vontuk kétségbe a parlamentarizmus szabályainak az érvényességét” – szögezte le. Hozzátette, az, hogy erőszakkal próbálták volna megakadályozni a törvényhozás normális menetét, „az nemhogy nem fordult elő, hanem a fejünkben sem fordult meg soha”, mint ahogyan soha nem minősítették tiszteletlenül, vagy „mocskosszájúan” politikai ellenfeleiket.

„Ehhez képest, ami 2010 után történt, az minden korábbi elképzelést felülírt: egy olyan politikai generáció lépett be a Parlament kapuján 2010-ben, ami nemhogy az addig többé-kevésbé mindenki által betartott íratlan szabályokat rúgta fel, hanem ezen túlmenően már az írott szabályokat sem kívánta betartani” – mondta.

Megjegyezte, hogy a fiatal generációtól indult, de a teljes ellenzéket „megfertőzte” az a gondolat, hogy ha megnyerik a választást, akkor nem kell kétharmados többség ahhoz, hogy „kukába dobják az alaptörvényt”, mert azt meg lehet tenni feles törvénnyel is. Sőt – sorolta – volt olyan vélemény is, hogy majd Brüsszelben megíratják az új alternatív alkotmány szövegét, és „kvázi egy népszavazással, mindenfajta törvényhozási procedúra nélkül elfogadtatják”, egyesek pedig arra vártak, hogy az utcán tüntető tömegek forradalma fogja az alkotmánycserét kikényszeríteni.

„Több évtizedes, vagy több évszázados parlamentáris normák lepusztulásával vagyunk kénytelenek szembesülni. Nem az a kérdés, hogy én szigorú vagyok-e vagy sem, hanem az a kérdés, hogy ezek az emberek meg ezek a gondolatok hogy kerülnek egyáltalán a Parlament falain belülre”

fogalmazott.

A műsorban az Országgyűlés elnöke az elért eredményekről szólva azt mondta, talán többet is elértek, mint amit 2010-ben reméltek. A kétharmados felhatalmazások olyan mozgásteret nyitottak a számukra, ami lehetővé tette 2010 után, hogy egy második rendszerváltozással felérő korrekciót hajtsanak végre az 1990 óta eltelt időszak tapasztalatait felhasználva az alkotmányos berendezkedésen – tette hozzá.

„Önmagában a jogalkotás, ami 2010 után elindult, és ami tulajdonképpen az elmúlt ciklusban befejezettnek volt tekinthető – ami nem jelenti azt, hogy nem kell apróbb korrekciókat még akár a jövőben is végrehajtani rajta, lásd itt például a veszélyhelyzet fogalmának a kiterjesztését a háborúra tekintettel –, szóval ez önmagában egy akkora történelmi alkotás volt, amiben megtiszteltetés volt részt venni egyszerű képviselőként is, a gombot nyomogatni meg a vitákban részt venni, de házelnökként meg különösen, ellenjegyezni egy ilyen törvényt” – jelentette ki.

Elmondta azt is, hogy átalakították a Ház működését, a képviselők létszáma a felére csökkent, és olyan házszabályt alkottak meg, ami lehetővé tette a hatékonyabb törvényhozási munkát. Kiemelte, hogy 2012-ben befejeződött az Országház rekonstrukciója, és megújult a Kossuth tér, valamint elkészült az összetartozás emlékhelye, ami a „21. század válasza a 20. század történelmi eseményeire”.

Arra a kérdésre, hogy az az egy képviselő, aki nem tette le esküjét az alakuló ülésen, később leteheti-e, Kövér László azt válaszolta, természetesen, bár időpontot még nem tudott mondani. „Méltatlannak tartom egyáltalán, hogy ennek az embernek a személyes problémái egyáltalán szóba jönnek” – jegyezte meg Kövér Hadházy Ákosról, akinek a nevét ugyanakkor egyszer sem ejtette ki.

„Mondjon le, és akkor továbbra is nyugodtan csinálhat magából bohócot az ország bármelyik kistelepülésén, annak a határában, utcáján, erdő mélyén, ahol éppen közönséget talál magának, de az Országgyűlést, meg egyáltalán a közéletet, szerintem méltatlan dolog terhelni a saját személyes lelki problémáival”

– mondta.

A házelnök egy kérdésre elmondta: mindenkinek lesz üléshelye a teremben, ennek kialakításakor igyekszik figyelembe venni az összes igényt, hogy mindenki úgy érezze, kompromisszumos megoldás született. „Legalább az ülésben való elhelyezésben ne legyenek feloldhatatlan viták, mert ha itt elakadunk a megegyezés felé, akkor ennél nehezebb kérdésekben egészen biztos, hogy nem fogunk tudni megállapodni” – fogalmazott Kövér László.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Szabad Európa: Megtalálták azt a tisztet, aki felvette Szalay-Bobrovniczky Kristóf beszédét
A felvétel a Szabad Európa szerint még 2023 májusában készült egy állománygyűlésen, ahol több tucat főtiszt volt jelen. Titokban rögzítették, és a készítőjét a Honvédelmi Minisztérium belső vizsgálata megtalálta.


Ahogy arról korábban írtunk, Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszterről készült hangfelvételt hozott nyilvánosságra a Tisza Párt. A felvételen a miniszter arról beszélt, hogy az ötödik Orbán-kormány eldöntötte: valóban ütőképes magyar haderőt épít. Azt mondta, szakítanak a béketevékenységekkel és a békementalitással, ehhez pedig a nyilvánosságban fiatalításként ismert lépés a legegyszerűbb mód. Azt is kijelentette: „át kell állni a háború felé vezető út 0. fázisára”, a feladat végrehajtásával pedig Böröndi Gábor új vezérkari főnököt bízta meg.

A Szabad Európa portál szerint a felvétel Böröndi Gábor vezérkari főnök első állománygyűlésén hangzott el 2023 májusának elején, így a videón szereplő 2023 áprilisi dátum a lap szerint téves.

A portál úgy tudja: az állománygyűlésen több tucat főtiszt vett részt. Mivel nem terveztek érzékeny információk megosztását, biztonsági intézkedések sem voltak, így akár egy zsebben elrejtett mobiltelefonnal is rögzíthető volt az esemény.

A lap információi szerint, nemcsak Szalay-Bobrovniczkyról, hanem Böröndiről is készült felvétel. A vezérkari főnök a honvédség „pletykás sofőrjeiről” beszélt, és elrendelte az azonnali kiképzésüket. Emiatt később feljelentés is érkezett ellene, de a Központi Nyomozó Főügyészség megszüntette az eljárást.

A Szabad Európa forrásai szerint Szalay-Bobrovniczky beszédét ugyanaz a tiszt rögzítette, aki más alkalmakkor is adott át információkat a médiának. A minisztériumi belső vizsgálat során kiderült, kiről van szó, és az illető ezt el is ismerte. A lap nem tudja, hogy az érintett továbbra is a honvédség állományában van-e.

Szalay-Bobrovniczky a Facebookon reagált a hangfelvételre, ahol azt írta: egy Magyarország fegyveres védelmére kész és alkalmas hadsereget épít, mert „a békéhez erő kell”. Másnap a Honvédelmi Minisztérium közölte, hogy készek nyilvánosságra hozni a jelentést Ruszin-Szendi Romulusz „ukránpárti és háborúpárti megnyilvánulásairól”.

A történet ezzel nem ért véget. Vasárnap Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője a Kossuth Rádióban arról beszélt, hogy „van egy ukránbarát egykori altábornagy, ahogy egyébként a szakzsargon hívja, fennáll a gyanúja annak is, hogy be van ütve az ukránokhoz, tehát hogy ukrán titkosszolgálati kapcsolatai lehetnek, ez az ő esetében külön vizsgálatot érdemelne”.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
A Rovatból
Hadházy Ákos: Egymilliós naci a 120 milliós Bentley-ből kiszálló Andin - fotón az értékes ruhadarab
A független ellenzéki képviselő kedd reggeli Facebook-posztjában Várkonyi Andrea újabb drága holmijára hívta fel a figyelmet.


Ahogy már hírt adtunk róla, Várkonyi Andrea egy nyitható tetejű Bentley Continental GTC-vel érkezett a Whitedog Media reklámügynökséghez, amely az Andrássy út egyik patinás villaépületében működik. A Telex olvasója hétfőn készített képeket róla, ahogy kiszáll az autóból a cég udvarán.

A Jármű Szolgáltatási Platform alapján az autó egy 2023-as évjáratú, magyar rendszámú Bentley, V8 Azure kivitelben. A luxusautó 4,1 másodperc alatt gyorsul 100 km/órára, végsebessége pedig 318 km/óra. A hátsó kerekeket egy négyezer köbcentis, nyolchengeres, 550 lóerős turbós benzinmotor hajtja, amit egy nyolcfokozatú dupla kuplungos váltó egészít ki. A 2,3 tonnás Bentley motorja az Audi moduláris motorcsaládjába tartozik. Hasonló változatokat a Porsche Panamerában és a Lamborghini Urusban is használnak – írja a portál.

A Continental GTC újkori értéke körülbelül 300 ezer euró lehetett, ami több mint 120 millió forint, de ez az összeg az extráktól is függ.

Hadházy Ákos kedden reggel arról írt a Facebookon, hogy a 120 milliós Bentley-ből kiszálló Várkonyi Andrea egy körülbelül egymillió forintba kerülő nadrágot viselt.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Eltávolították a seriffprogramból a rendőrt, aki nem akarta, hogy vele reklámozzák a KDNP-t
A rendőrség azóta egy új szabállyal indokolja a döntést, amely kizárja az ötnél kevesebb szolgálati évvel rendelkezőket.
F. O. - szmo.hu
2025. május 13.



Laponyi Zsolt rendőr őrmester hétfőn kapta meg a hírt, hogy kikerül a rendőrség seriffprogramjából, és ismét járőrként dolgozik tovább a III. kerületben.

A döntés hátterében egy új szabály áll, amely szerint csak azok lehetnek seriffek, akik legalább öt éve szolgálnak rendőrként.

Mivel Laponyi három éve van a testületnél, így nem maradhatott a programban – derült ki az RTL Híradó beszámolójából.

A szabály alkalmazása azt követően történt meg, hogy Laponyi április végén egy nyilvános Facebook-bejegyzésben kérte a KDNP-s Rétvári Bencét, hogy ne használjon politikai célra egy olyan fotót, amelyen ő is szerepel. Az őrmester ügyvédje szerint a rendőr május 7-én, szerdán az Ügyfélkapun keresztül értesült arról, hogy fegyelmi eljárás indult ellene a poszt miatt.

Laponyi a seriffprogram egyik ismert arca volt.

Egy áprilisi videóban az ő munkáján keresztül mutatták be a seriffek mindennapjait, a felvétel több százezer megtekintést ért el. Emellett állásbörzéken is képviselte a programot.

A Független Rendőr Szakszervezet néhány hete fordult a rendőrséghez azzal, hogy a seriffek jellemzően egyedül dolgoznak, és ez szerintük veszélyes. A rendőrség válaszában azt írta: a seriffek megfelelő kiképzést és felszerelést kaptak, és a program bővítését is indokoltnak látják, nem tervezik annak megszüntetését.

Az RTL információi szerint a Laponyi munkáját is érintő új szabályozás miatt a seriffek körülbelül fele nem folytathatja tovább ebben a szerepkörben. A rendőrség az RTL megkeresésére nem kommentálta az ügyet.

(via Telex)


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Ezen osztozhat Gyurcsány és Dobrev a válás után – látványosan megcsappant a vagyon az elmúlt években
Gyurcsány Ferenc visszavonult, Dobrev Klára pedig a válást jelentette be. Most az is kiderült, mennyi pénz, ingatlan és cég sorsa dőlhet el a háttéralkukban.
F. O. - szmo.hu
2025. május 13.



Öt nappal ezelőtt Dobrev Klára jelentette be, hogy elválik Gyurcsány Ferenctől. A bejelentéssel egy időben az is kiderült, hogy Gyurcsány minden politikai tisztségéről lemond, beleértve az országgyűlési képviselői mandátumát is, és visszavonul a közélettől. A házaspár 31 év házasság után döntött a válás mellett.

A válás során kiemelt kérdés lesz a közös vagyon megosztása.

A pár az elmúlt több mint két évtizedben jelentős vagyonra tett szert, ugyanakkor ez az elmúlt években látványosan megcsappant. Gyurcsány Ferenc 2003-ban még a 60. leggazdagabb magyarnak számított 3,6 milliárd forintos vagyonával. Mára viszont lekerült a leggazdagabb magyarokat rangsoroló listáról, amelyre 2025-ben legalább 17,2 milliárd forintos vagyon kellett volna, írta a Blikk.

Gyurcsány Ferenc 2024-es vagyonnyilatkozata szerint három ingatlanban van tulajdonrésze.

Egy 50 négyzetméteres pápai lakás teljes egészében az ő nevén van, ezt 1995-ben szerezte. A hasonló lakások ára 22 és 42 millió forint között mozog. A somogyi Kötcsén egy 267 négyzetméteres családi házuk is van, amelyhez 3295 négyzetméteres telek tartozik. Az ingatlan tulajdonjoga megoszlik kettejük között. Hasonló házak 250–350 millió forintba kerülnek, így az ingatlan értéke alapján fejenként legalább 100 millió forintos tulajdonrészük lehet.

Budapesten, a II. kerületben található egy 161 négyzetméteres társasházi lakásuk is, amit ugyanekkora terasz egészít ki. Az ingatlan a Bimbó úton fekszik, és szintén 50-50 százalékos arányban osztoznak rajta. A lakás értéke az ingatlanpiaci árak alapján elérheti a 600 millió forintot. Korábbi budapesti otthonuk, a Szemlőhegy utcai ház is megmaradt, jelenleg Dobrev Klára lakik ott. A ház tulajdonjogát Dobrev és édesanyja birtokolja egyenlő arányban.

A vagyonnyilatkozatban ingóságok nem szerepelnek. Gyurcsány Ferenc 9 éves Skodáját eladta, a bevételt jótékony célra fordította. Jelenleg semmilyen gépjármű nincs a nevén. Legutóbbi országjárása során egy bérelt lakóautót használt. Pénzügyei alapján a számláján 46 millió forint található, 55 millió forint tartozása van pénzintézet felé, valamint 210 millió forintot adott kölcsön.

A céges érdekeltségeik közül mára egyetlen vállalkozás, az Altus Portfólió Kft. maradt, amit közösen birtokolnak.

Korábban Gyurcsány több céget is vezetett, legnagyobb érdekeltségét, a Motim timföld- és kádkőgyárat 2016-ban másfél milliárd forintért adta el. Az Altus vagyonának értéke 350 millió forintról 55 millió forintra csökkent az elmúlt tíz évben. A legutóbbi elérhető adatok szerint a cég 9,4 millió forintos nyereséget termelt.

Horváth László jogász a Blikknek általánosságban beszélt a válás és a vagyonmegosztás jogi vonatkozásairól. Elmondta, hogy a két folyamat külön jogterülethez tartozik, és akkor is el lehet válni, ha nincs megegyezés a vagyonról. Hangsúlyozta, hogy ilyen esetben hosszabb vagyonmegosztási per is indulhat, ahol azt kell bizonyítani, ki milyen vagyont szerzett a házasság alatt.

Ha a feleknek van házassági szerződésük, az egyszerűsítheti a folyamatot, de Magyarországon ezt a dokumentumot csak kevesen készíttetik el.

Gyurcsány Ferenc tavaly decemberben arról beszélt, hogy vagyonát szétosztotta. Úgy fogalmazott: „valójában szinte mindenkinek adott, akinek szüksége volt rá”. Azt is hozzátette, hogy a támogatottak többségét nem is ismeri, mert szerinte „a jótékonykodás nem csak a pénzről szól, hanem arról is, hogy a gyerekek esélyt kapjanak a tanulásra és a jobb életre”.


Link másolása
KÖVESS MINKET: