Kockáztatják Paks II. EU-s engedélyét, ha meghosszabbítják Paks I. üzemidejét
Hogyan képzeli a kormány Paks I. üzemidejének meghosszabbítását és Paks II. megépítését egyszerre? - ezt a kérdést tette fel írásban az MSZP-s Tóth Bertalan Lantos Csaba energiaügyi miniszternek.
A 444 arról ír, hogy amikor 2014-ben megállapodott a kormány az oroszokkal, hogy a Roszatom új atomerőművet épít Paksra, a beruházást az Európai Bizottságnak is engedélyeznie kellett. Három évig tartott azuniós vizsgálódás, de meglett végül az engedély, feltételekkel.
A Bizottság azt mondta erre, hogy rendben van, méltányolható érvek, bár az osztrák kormány kezdettől fogva azt mondta, hogy semmi garancia nincs arra, hogy Magyarország valóban bezárja Paks I-et a harmincas években.
Az osztrákok érve az, hogy Magyarország erőfölénybe kerül a régióban a régi és az új blokkokkal.
„A Bizottságnak a támogatást a belső piaccal összeegyeztethetőnek nyilvánító határozata csak abban a formájában vonatkozik a támogatásra, ahogyan azt e határozat ismerteti, vagyis a megtámadott határozat csak annyiban engedélyezi a támogatást, amennyiben az a bejelentett intézkedéssel összhangban marad” – a Bizottság ezzel nyugtatta az osztrák kormányt.
Mivel ez csak elméletben volt vitás kérdés egészen december 8-ig, nem tűnt életszerűnek, hogy ebből konfliktus lehet. Azonban ekkor a magyar országgyűlés elfogadott egy határozatot, amiben tudomásul veszi, hogy a kormány vizsgálja, miként lehetne meghosszabbítani Paks I. élettartamát, akár 2057-ig.