HÍREK

Kell-e aggódni a vérrögképződés miatt az AstraZeneca-vakcinával oltottaknak?

A tudósok szerint semmivel sem magasabb a vérrögképződés aránya azoknál, akit a brit-svéd gyártó vakcinájával oltottak be.

Link másolása

Egyelőre nincs bizonyíték arra, hogy összefüggés lenne az AstraZeneca koronavírus elleni védőoltása és az Európában jelentkező néhány súlyos, esetenként halálos eset között, írja a New York Times. Az elmúlt napokban több mint egy tucat ország döntött úgy, hogy biztonsági okokból ideiglenesen felfüggeszti a brit-svéd gyártó vakcinájának használatát.

Az AstraZeneca-oltások körül kialakult bizalmatlanság Norvégiából indult, ahol röviddel az oltás beadása után négy 50 év alatti egészségügyi dolgozónál vérzés és vérrögképződés lépett fel. Később Dániából egy 60 éves nő, Olaszországból egy 57 éves férfi, Szlovákiából pedig egy 38 éves nő halálát hozták összefüggésbe a vakcinával.

Okozhatja-e vakcina a vérrögöt?

Daniel Salmon, a Johns Hopkins Egyetem vakcinabiztonsági igazgatója szerint nem bizonyított, hogy lenne összefüggés általában az oltások és a vérrögképződés között. A vérrögképződés egyébként is gyakori a lakosság körében: csak az Egyesült Államokban évente 300-600 ezer, vagyis naponta megközelítőleg 1000-2000 ember tüdejében, lábában vagy egyéb testrészében lép fel ez a rendellenesség.

– Nagyon sok oka lehet a véralvadásnak, rengeteg olyan ember van, aki fokozottan veszélyeztetettnek számít - és közülük sokan éppen azok, akiket most a koronavírus ellen oltanak – tette hozzá Mark Slifka, az Oregoni Egészségügyi és Tudományegyetem oltáskutatója.

Dr. Stephan Moll, az Észak-Karolinai Egyetem orvosprofesszora hangsúlyozta: az Egyesült Államokban 253 millió felnőtt él. Közülük ha naponta 2,3 milliót oltanak be a Covid-19 ellen, akkor 24 óránként a lakosság 1 százaléka kapja meg valamelyik vakcinát. Vagyis ha az általánosan várható napi 1000-2000 egyébként is jelentkező vérrögből 1 százalék, azaz 10-20 eset éppen a közelmúltban beoltottaknál lép fel, az nem tér el az egyébként is várható aránytól.

Az AstraZeneca-vakcina engedélyeztetési folyamata során elvégzett klinikai vizsgálatok idején nem találtak bizonyítékot arra, hogy lenne bármilyen összefüggés az oltás és vérrögképződés között, ezt már Dr. David Wohl tette hozzá. A Észak-Karolinai Egyetem vakcinaklinikájának igazgatója ugyanakkor megjegyezte, hogy természetesen lehetnek eltérések a tesztek és a való élet között.



Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Magyar Péter: Van esélye egy előrehozott választásnak, ha a Fidesz nem megy bele, eltűnnek
Churchillel ellentétben Magyar nem fogna össze az ördöggel. Szerinte Márki-Zay összefogott, és el is bukott emiatt.

Link másolása

Ma délelőtt Battonyán folytatta Magyar Péter országjárását. Körülbelül százfős tömeg előtt beszélt, illetve beszélgetett az ott megjelentekkel.

Amikor a választásokra került a sor, érdekes eszmefuttatásba kezdett.

Én azt gondolom, hogy azért fontos a június 9-i választás, mert ha ott olyan eredményt érünk el, ami a Karmelitából is látszik, akkor még jobban meg fognak rettenni ezek a fideszes bűnözők.

Az ő érdekük is lesz egyébként egy előrehozott választás, az egyetlen esélyük,

hiszen a politikában mindenki tudja, hogy van egyfajta folyamat, a pillanat uralása, ezt ők most elvesztették, és egyre többen ébrednek föl. Nem véletlenül próbálok körbemenni az országba, hogy egyre több emberhez eljussunk. Szerintem van esélye egy előrehozott választásnak, nyilván annak is, hogy kibekkelik ezt a még hátralévő másfél-két évet, de akkor úgy fognak járni, mint a szocialista párt, hogy eltűnnek. Én a helyükben megragadnám az alkalmat.

Többségük nem lesz, de még megőrizhetik a pártjukat.

Egy résztvevő Heller Ágnest idézte (aki Churchillt idézte), aki annak idején azt mondta, hogy még az ördöggel is össze kell fogni, hogy Orbánékat leválthassák (Heller akkor a Jobbikra gondolt).

Erre Magyar így válaszolt:

„Én az ördöggel nem fogok összefogni. Márki-Zay Péter összefogott az ördöggel, nem akarom megnevezni, és szerintem nem ment vele semmire.”

Az idézett rész nem sokkal a videó 29. perce előtt kezdődik.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

A Rovatból
Ellenőröket küldenek a kórházakba, akik bármikor igazoltathatják az orvosokat és az ápolókat
Legalább két főből álló, mobil ellenőri csoportok jelenhetnek meg a következő napokban a magyar kórházakban.

Link másolása

A Válasz Online értesülései szerint a napokban az összes állami egészségügyi intézmény levelet kapott az Országos Kórházi Főigazgatóság (OKFŐ) vezetőjétől, amiben értesítik őket, hogy az Egészségügyi Ellenőrzésfelügyeleti Szolgálat Főosztály idén folyamatosan ellenőrzi „az egészségügyi dolgozói és a betegjelenlétet az egészségügyi intézményekben és szolgáltatóknál”.

A revizorok

„a hét bármely napján, tehát munkaszüneti napokon és a nap bármely órájában az egészségügyi intézmény bármelyik részlegén megjelenhetnek, igazoltathatják a személyzetet, belenézhetnek az egészségügyi dokumentációba, és arról másolatot is készíthetnek“.

A lap úgy tudja, hogy volt egészségügyi intézmény, amely előre aláíratta dolgozóival, hogy tudomásul veszik a váratlan ellenőrzés tényét, nem tanúsítanak ellenállást, és azonnal értesítik a kórház vezetőségét, ha az ellenőrök megjelennek.

A betegek jelenlétének ellenőrzése némileg aggályos, mert az állami egészségügy tulajdonosi jogait gyakorló OKFŐ a biztosítottakkal nem áll kapcsolatban, ráadásul a Válasz Online szerint

elképzelhető, hogy az egészségbiztosító embereit vagy a rendőrséget is bevonják a vizsgálatba, és ők kérik el a biztosított személyi okmányait.

A lap feltételezi, hogy azért kezdik meg az ellenőrzést, mert a kórházak csak akkor kapják meg az ellátottak utáni finanszírozást, ha a betegek az egyes beavatkozásokhoz előírt időt ténylegesen bent is töltik az intézményben.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


A Rovatból
Többéves mélyponton a Fidesz támogatottsága, de még így is biztosan vezet
A párt támogatottsága egy friss felmérés szerint csökkenő tendenciát mutat. Magyar Péter pártját egyelőre még nem tudták mérni.

Link másolása

Az IDEA Intézet jórészt a Magyar Péter által szervezett április eleji tüntetés előtt készítette 1500 fős, az ország teljes lakosságára nézve reprezentatív kutatását, amiből kiderül, hogy

a Fidesz támogatottsága ugyan többéves mélyponton van, még így is magabiztosan vezetik a hazai pártok népszerőségi rangsorát.

A kutatók szerint a kormánypártok 25, a DK pedig 11 százalékon áll a teljes felnőtt népesség körében, míg a Momentum, a Mi Hazánk és az MKKP támogatottsága 5 százalék alá csökkent, Magyar Péter pártját, a Tiszát viszont az adatgyűjtés ideje alatt nem tudták mérni, mert akkor még nem lehetett tudni, hogy melyik formációhoz fog csatlakozni.

Az IDEA Intézet kutatása egyébként 2,3 százalékos hibahatárral dolgozik, tehát az 5 százalék alá mért pártok valójában akár be is juthatnának a parlamentbe a kutatás szerint, ha most tartanák az országgyűlési választásokat.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

A Rovatból
Visszaléptek Vitézy Dávid javára – egy főpolgármester-jelölttel kevesebb indul júniusban
„A mai nappal felfüggesztem a főpolgármester-jelölti kampányomat, és arra kérem a támogatóimat, hogy a főpolgármester-választáson Vitézy Dávidot támogassák” – jelentette be Brenner Koloman, a Jobbik – Konzervatívok főpolgármester-jelöltje.

Link másolása

Brenner Koloman az Indexnek elmondta, hogy azért indult jelöltként, mert sem Szentkirályi Alexandra, „a fideszes egypárti túlhatalom jelöltje”, sem „a balliberális oldal a Karácsony Gergely mögé felsorakozó pártokkal nem egy polgári Budapestben hisz, hanem zsákmányként tekint a fővárosra”.

Brenner a visszalépését azután jelentette be, hogy részt vett Vitézy Dávid, az LMP és Budapestért Egyesület főpolgármester-jelöltjének programbemutatóján.

„Vitézy Dávid személye és szakmai elhivatottsága garancia lehet arra, hogy a polgárok valódi problémáit meghallva, és nem a pártközpontokból diktált megoldásokkal álljon elő.”

– indokolta a döntést Brenner, hozzátéve, hogy bár nem ért mindenben egyet Vitézyvel, sok közös pont van a programjukban.

Link másolása
KÖVESS MINKET: