Kapu Tibor testét is vizsgálja a Semmelweis Egyetem az űrhajós kutatási programjában, kiderült, mit és hogyan figyelnek meg rajta
Kapu Tibor űrutazása, az Axiom-4 küldetés Magyarország számára megnyithatja az utat a globális űrkutatási, tudományos megfigyelésekbe - mondta el Merkely Béla.
A Semmelweis Egyetem rektora az M1-ben nyilatkozva arról beszélt, hogy a magyar űrhajós részvételével most zajló
A magyar űrhajós a Semmelweis Egyetem tudományos kutatásait is elvégzi, így az űrutazás során fellépő vérnyomásingadozást és egyensúlyzavarokat is monitorozza.
"A mi kutatásunk a kezdettől fogva arra irányul, mi történik a mikrogravitációban, azaz a súlytalanság állapotában. Az emberi test, szív, keringés a Földre van tervezve, a világűrben minden megváltozik, ennek következtében átmenetileg adaptációs változások lépnek fel, amit hasznos figyelemmel kísérni, jó tudni, pontosan mivel is állunk szemben"
- mondta el a professzor.
A kutatás miatt az űrhajós speciális okospólót visel, amely folyamatosan rögzíti a szívritmust (EKG), a légzést, a testhőmérsékletet, a mozgást és a szívfrekvencia-variabilitást, emellett 24 órás vérnyomásellenőrzés zajlik, és ultrahanggal követik a vér áramlását az erekben és a szívben.
"E vizsgálatok eredményeit telemetriásan le tudjuk hozni a Földre, és itt folyamatosan követjük az eseményeket. Űrorvosunk, Nagy Klaudia Vivien figyeli Kapu Tibor paramétereit, időnként konzultál vele, és tájékoztatást ad az aktuális egészségügyi helyzetről, adaptációról".
Ezen kívül Kapu Tibor egy nanoszálalapú szemészeti gyógyszerformuláció alkalmazását is teszteli a súlytalanság állapotában. Ez azért fontos, mert az űrben nagyon nehéz szemcseppet használni, ezért speciális hordozó molekulákra van szükség, amelyek tartalmazzák a gyógyszert, és a szemhéj alá helyezve, biztonságos adagolással juttathatók be a szembe.
A HUNOR Magyar Űrhajós Program egészségügyi hátterét a Semmelweis Egyetem mintegy húsz klinikája biztosítja a legszélesebb körben, tehát a felkészítésben a szívgyógyász mellett mások mellett ott volt a neurológus, a gasztroenterológus, az ortopédus, a szemész, a fül-orr gégész, a fogorvos is. Az általuk alkotott csapatot fogja össze Nagy Klaudia Vivien, aki az Európai Űrügynökség által akkreditált űrorvosként tevékenykedik a projektben.
"Amikor Kapu Tibor visszatér a Földre, az azt követő hetekben egy kisebb csapattal kiegészülve folytatódik a rehabilitáció, hiszen a mikrogravitációnak számos szervrendszert érintő hatása van, így jellegzetes adaptációs hatással van az izmokra, az ödémakészség miatt például a közellátás nehézsége is felmerül"
- mondta el Merkely Béla.