„Jó pár ember sokat dolgozott azért, hogy ne ide kerüljenek az állattetemek” – a bábolnaiak megkérdezése nélkül ássák el náluk a fertőzött marhákat
A kisbajcsi szarvasmarha-telepen március elején jelentek meg a ragadós száj- és körömfájás klasszikus tünetei. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) múlt pénteken közölte, hogy a telepen azonosították a vírust, amely több mint 50 év után jelent meg újra Magyarországon. A fertőzött állatokat nem lehet kezelni, ezért az előírások szerint, ha egy gazdaságban akár csak egy állat is megbetegszik, az ott élő összes párosujjú patást le kell ölni.
A szarvasmarhákat a helyszínen karámba terelik, ahol fegyverrel végzik el a szükséges lépéseket állatorvosok és szakemberek felügyelete mellett. Naponta 300-400 állatot szállítanak el, az elpusztított marhák száma összesen 1700-ra tehető. Az állati maradványok megsemmisítésére a hatóságok a bábolnai dögkutat jelölték ki, amelyet most újra üzembe helyeztek – számolt be a Telex helyi tudósítója.
A Bábolna TV Youtube-csatornáján Horváth Klára polgármester azt mondta: „Jó pár ember sokat dolgozott azért, hogy ne ide kerüljenek az állattetemek, de 50-80 kilométeres körzetben ez volt az egyetlen lehetőség.” A városvezető szerint a döntést a hatóságok hozták meg:
A polgármester arról is beszélt, hogy pénteken egyeztetett a főispánnal, ekkor értesítették a döntésről. Azt ugyanakkor sérelmezte, hogy a képviselőtársai előzetesen nem keresték meg őt, mielőtt nyilvánosan posztoltak volna az ügyről.
A bábolnai önkormányzat tájékoztatása szerint hétfő délutántól lezárták a Bana és Ács közötti, 81141-es számú utat. A helyszínt rendőrök biztosítják, és csak az állati maradványok megsemmisítését végző ATEV munkatársai léphetnek be. A polgármester mindenkit arra kért, hogy ne menjenek a területre „Járványhelyzet van, tisztelettel megkérek mindenkit, hogy ezt a környéket most ne látogassa, nem szükséges katasztrófaturizmust indítani.”
A hatóságok korábban egy másik megoldást is megvizsgáltak: felmerült, hogy a tetemeket a Bács-Kiskun vármegyei Solton működő égetőbe szállítják, de ezt végül elvetették, mivel a település távolabb van Kisbajcstól.
Horváth Klára szerda estére rendkívüli testületi ülést hívott össze az ügyben.