HÍREK
A Rovatból

Itt vannak a magyarérettségi hivatalos megoldásai

A nem hivatalos megoldások már hétfő kora délután elérhetőek voltak, a hivatalos megoldókulcsra azonban kedd reggelig kellett várni. Mutatjuk, hol lehet megnézni a feladatsort és a megoldásokat.


Hétfőn megkezdődött a 2026-os érettségi szezon: a végzős diákok idén is először magyar nyelv és irodalomból adtak számot tudásukról. Két részből álló feladatsort kellett megoldaniuk.

Az első, 90 perces rész egy Jókai Mór életpályájáról szóló szövegértési feladatból és egy irodalmi-műveltségi tesztből állt. A vizsga második, 150 perces részében a diákok két téma közül választhattak: Arany János A tölgyek alatt – Margitsziget című versét elemezhették, vagy a létösszegző versek témaköréről írhattak esszét.

A nem hivatalos megoldások már hétfő kora délután elérhetőek voltak, a hivatalos megoldókulcsra azonban kedd reggelig kellett várni.

Aki szeretné megtekinteni a megoldásokat, ide kattintva eléri.

Kedden matematikából érettségiznek a vizsgázók, szerdán pedig történelemmel folytatják.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Magyar Péter: Az Orbán-kormány teljesen kifosztaná a kasszát egy kormányhatározat alapján
A Tisza Párt elnöke szerint a leköszönő kormány az utolsó napokban tudatosan üríti ki az államkasszát. Arról is beszámolt, hogy a kormány saját számításai alapján az államháztartás hiánya a GDP 6,8 százalékára emelkedhet.


„A birtokunkba jutott kormányhatározat alapján a leköszönő Orbán-kormány teljesen kifosztaná a kasszát” – írta kedd reggel Magyar Péter a Facebook-oldalán.

Állítása szerint a távozó kormány célja „már nem csak a leszerződött, de még ki nem fizetett pénzek elköltése, hanem új kötelezettségek vállalása minél nagyobb összegben”.

„A kötelezettségvállalásokra és eszközbeszerzésekre vonatkozó kontrollt teljesen megszüntették, és szabaddá tették a pénzszórást” – tette hozzá.

A leendő miniszterelnök arról is beszámolt, hogy tudomásukra jutott:

„az Orbán-kormány saját friss számítása szerint még az újabb pénzszórás nélkül is a GDP 6,8%-ára emelkedne az államháztartás idei hiánya”.

Magyar értékelése szerint mindez jóval meghaladja a 3,9%-os hivatalos hiánycélt, de még a később 5%-ra megemelt kormányzati hiányprognózist is. „Hazudtak és hazudnak reggel, délben és este…” – jegyezte meg.

A Tisza Párt elnöke kijelentette, hogy megalakuló kormánya „azonnal visszaállítja a költségvetés felelős pénzügyi gazdálkodását, megállítja az adófizetői pénzek elherdálását, véget vet a lopásnak, pazarlásnak”. Azt ígérte, minden minisztériumnál, költségvetési intézménynél és állami vállalatnál azonnal áttekintik a kiadásokat és szerződéseket, különösen a beruházások, beszerzések esetében.

„Gondos gazdaként arra fogunk törekedni, hogy az adófizetői pénzek ne kevesek gazdagodását, hanem minden magyar ember javát szolgálják”

– közölte.

A leendő kormányfő felszólította a leköszönő minisztériumi vezetőket, hogy az új kormány megalakulásáig semmilyen új kötelezettséget ne vállaljanak, és csak a normál működéshez szükséges kifizetéseket teljesítsék. Jelezte, hogy ellenkező esetben nem csak politikai felelősséget kell vállalniuk.

„Lehet krokodilkönnyekkel hullatni, bűnbánatot színlelni, de a magyar emberek kirablóinak nincs bocsánat”

– jelentette ki Magyar Péter, utalva a hétfőn megjelent, nagy port kavart Balásy Gyula-interjúra is.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
„Ez a rendszer sokkal gyorsabban összeomolhat, mint azt sokan gondolnák” – Magyar Péter is reagált a Balásy Gyula interjúra
A TISZA Párt vezetője, a leendő kormányfő is reagált Balásy Gyula bejelentésére, melyben a vállalkozó az elmúlt évtizedek alatt felépített cégbirodalmát ingyen felajánlotta az államnak.


Magyar Péter is reagált közösségi oldalán a hétfő este közölt Kontroll interjúra, melyben Balásy Gyula arról beszélt, hogy a kormányzati felkéréseket teljesítő cégbirodalmát átadja az államnak.

A leendő miniszterelnök azt írta:

"Rogán strómanjának mai könnyfakasztó interjúja kapcsán hadd idézzem a 2024-es Partizán interjúmat: “Ez a rendszer sokkal gyorsabban összeomolhat, mint azt sokan gondolnák.”

A Fidesz-kormányok legfontosabb kommunikációs beszállítója, Balásy arról beszélt, hogy a teljes cégbirodalmát felajánlotta az államnak. A Kontroll című műsorban láthatóan összetörve arról beszélt, hogy szeretné a cégcsoportban dolgozó 500 ember jövőjét biztosítani. Elmondta, hogy közjegyzői okiratban ajánlotta fel az államnak teljes, 80 milliárdos értékűre becsült cégcsoportját. Beszélt a döntése okairól, befagyasztott bankszámláiról és arról is, volt-e lelkiismeret-furdalása a sokszor kritizált kormányzati kampányok miatt.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Wáberer György továbbküldte Iványi Gáboréknak a Tisza Párttól visszakapott 100 millió Ft-ot
Wáberer György megerősítette, hogy megkapta a visszautalt összeget, amit a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösségnek adományozott. Magyar Péter szavaira reagálva azt is közölte, ő vállalkozó, nem oligarcha.
Fotó: RTL - szmo.hu
2026. május 05.



Visszakapta, továbbadta: Wáberer György 100 milliója néhány nap alatt a Tisza Párttól Iványi Gáborékhoz került. A Tisza Párt hétfőn visszautalta a vállalkozó 100 millió forintos támogatását, miután a párt vezetője, Magyar Péter jelezte, el akarják kerülni még a látszatát is annak, hogy bármelyik oldalon álló vállalkozóhoz vagy oligarchához köthetők lennének.

Wáberer a Telexnek megerősítette, hogy a pénzt megkapta, és még aznap tovább is utalta.

Az összeget az Iványi Gábor vezette Magyarországi Evangéliumi Testvérközösségnek adta, a Fidesz által bezáratott 13 oktatási központ újraindítására.

Wáberer egyúttal pontosította egy korábbi, ATV-s interjúban elhangzott mondatát, amely a vitát kirobbantotta. „Valójában nem azt mondtam az interjú során, hogy másfél éve anyagilag támogattam a Tisza Pártot, hanem azt, hogy ebben az időszakban a Tisza programját támogattam” – írta, elismerve, hogy a 100 millió forintos pénzügyi támogatást valóban csak a választások előtt öt nappal utalta.

A vállalkozó reagált Magyar Péter szavaira is:

„vállalkozó vagyok, de oligarcha nem, és remélem, hogy a leendő kormány csak azért nem fog senkit megbélyegezni, mert vállalkozó volt az elmúlt 16 évben is”.

Magyar Péter pénteken tette egyértelművé, miért nem tartanak igényt a pénzre, miután Wáberer a támogatásról nyilatkozott az ATV-ben. Akkor azt írta, a nagyvállalkozó állításával szemben a Tisza tudomása szerint csak a választás előtt öt nappal érkezett tőle pénz, 5x20 millió forintos részletekben.

Wáberer György, aki korábban kormánybiztosi tisztséget is betöltött, a választási kampányban élesen szembefordult a Fidesszel, egy interjúban a párt felső vezetését egyenesen „árulónak” nevezte.

A választás éjszakáján a Tisza Párt eredményváróján az első sorban ünnepelt, amit élete „legboldogabb napjának” nevezett.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Tarr Zoltán Balásy Gyula vallomásáról: Úgy tűnik, szintet lépett a rendszer összeomlása
A leendő kultúráért felelős miniszter Facebookon reagált a kormányzati kommunikációs tenderek kulcsszereplőjének nagy port kavart interjújára. Szerinte amit most látunk, az a felelősségre vonás elől menekülő elit utolsó kríziskommunikációja.


„Megnézve Balásy Gyula interjúját, úgy tűnik, szintet lépett a rendszer összeomlása” – írta Facebook-oldalán Tarr Zoltán, a Tisza Párt alelnöke, aki szerint egy új szakaszába lépett a fennálló rendszer válsága.

Azt írja, a korábbi fényűzés után most a rendszer haszonélvezői – politikusok, cégvezetők és oligarchák – megtörten jelennek meg a nyilvánosság előtt.

„A jachtok és a magánrepülők korszaka után, hirtelen az eddigi kiszolgálók – politikusok, cégvezetők, oligarchák – a kamerák előtt, elcsukló hangon keresik a zsebkendőjüket. Tizenhat éven át ezeknek az embereknek a szeme valamiért teljesen száraz maradt.”

„Nem könnyeztek, amikor mosolyogva zsírozták a gépezetet, ami hazánk történetének egyik leggátlástalanabb rendszereként működött. Nem sírtak, amikor a propaganda családokat tett tönkre, becsületes embereket járatott le és semmizett ki. Száraz maradt a szemük akkor is, amikor a kilátástalanságba taszított honfitársaink egészsége ráment a rendszerre, vagy – és ez a legfájdalmasabb – dobták el maguktól az életüket, mert nem bírták el a rájuk nehezedő igazságtalanságot” – folytatta a leendő kultúráért felelős miniszter.

Szerinte a korábbi időszakban teljesen más motivációk vezérelték az érintetteket.

„Akkor a profit, a pozíció és a gőg volt a fókuszban. Az empátia gyengeségnek számított.”

Tarr Zoltán úgy véli, a mostani hirtelen bűnbánat oka, hogy a „süllyedő hajón megcsúszott a lábuk”, és ezzel próbálják menteni a vagyonukat és a szabadságukat. A nyilvános érzelemkitörést egyfajta stratégiának tartja.

„Amit most a képernyőn látunk, az pusztán a felelősségre vonás elől menekülő elit utolsó utáni kríziskommunikációja.” Szerinte ez csupán „a bűntudat illúziója, hogy megússzák a számonkérést.”

Tarr Zoltán azt ígérte: „a független igazságszolgáltatás tenni fogja a dolgát.” Hozzátette azt is: „Nem bosszúvágyból, hanem egy mindennél fontosabb cél érdekében: hogy példát statuálva garantáljuk, Magyarországon soha többé ne lehessen fegyverként használni az államot a saját polgárai ellen”.

Ahogy megírtuk, Balásy Gyula, akinek cégei az elmúlt években rendszeresen kaptak kormányzati kommunikációs megbízásokat, a Kontrollnak adott interjújában elérzékenyülve bejelentette, hogy közjegyzői okiratban felajánlja a magyar államnak a mintegy 80 milliárd forintra becsült, közel 500 főt foglalkoztató cégcsoportját és magántőkealap-befektetéseit. Állítása szerint erre azután került sor, hogy több cégének bankszámláját előzetes jelzés nélkül befagyasztották.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk