Újabb lesújtó számok: rekordgyenge évkezdés a magyar iparban
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) előzetes adatai szerint az ipari termelés 4,4 százalékkal maradt el 2025 első három hónapjában az előző év azonos időszakához képest. Ez az elmúlt évek leggyengébb évkezdése, mivel 2023-ban 3,1 százalékos, 2024-ben pedig 4,1 százalékos visszaesést mértek.
A márciusi eredmények sem mutatnak jelentős javulást. A nyers adatok szerint az ipari termelés stagnált, míg a munkanaphatástól megtisztított számok alapján 5,4 százalékos volt a visszaesés. A különbség oka, hogy idén márciusban két munkanappal több volt, mint tavaly.
A KSH közleményében azt írta:
Néhány terület azonban növekedni tudott. A járműgyártás, a számítógép, elektronikai, optikai termékek gyártása, valamint az élelmiszer-, ital- és dohánytermék-gyártás is emelkedést mutatott. Ezzel szemben a villamos berendezések gyártása csökkenést könyvelt el.
A KSH adatai szerint márciusban az ipari termelés 0,1 százalékkal nőtt februárhoz képest – munkanaphatástól megtisztítva. Hasonló növekedés korábban is előfordult, például januárban 0,8 százalékos havi szintű emelkedést mértek.
A 2021-es év átlagához viszonyítva az ipari termelés 11,1 százalékkal maradt el, ami közel megegyezik a februári, 11,2 százalékos elmaradással.
A KSH a részletes adatokat várhatóan két hét múlva közli.
Közben a magyar iparral szorosan összefüggő német ipar kedvezőbb számokat produkált. A Portfolio beszámolója szerint az ipari termelés márciusban 3 százalékkal nőtt februárhoz képest, meghaladva az elemzők által várt 0,8 százalékos növekedést. A feldolgozóipar teljesítménye szinte minden ágazatban javult, az ipari termelés 3,6 százalékkal nőtt. Kiemelkedően teljesített az autóipar (+8,1 százalék), a gyógyszeripar (+19,6 százalék) és a gépgyártás (+4,4 százalék).