Durva probléma a patikákban – az orvos szerint hányásig köhögnek a betegek, mert hiánycikk a felnőtt-köhögéscsillapító
Ahogy arról már korábban írtunk, január 27. és február 2. között országszerte több mint 83 ezren fordultak orvoshoz influenza gyanújával és több mint 322 ezren akut légúti fertőzés tüneteivel. A tapasztalatok azt mutatják, pont azok a gyógyszerek hiányoznak, amelyek enyhíthetnék ezeket a panaszokat.
„Tízezreket érint, hogy gyakorlatilag nincs felnőttek számára száraz köhögést csillapító vényköteles gyógyszer. Körülbelül egy éve hiányzik a patikákból a Sinecod. Csak szirupban és csöppben kapható, de ezekből a felnőtteknek akkora adagot – egyszerre majdnem fél üveget vagy közel száz cseppet – kell bevenni, ami naponta akár több ezer forintba kerül” – mondta a Blikknek dr. Keczéry Attila, a MOK titkára, zuglói háziorvos.
A másik száraz köhögést csillapító szer, a Coderit ugyancsak hiánycikk, és nincs olyan receptre írható gyógyszer, ami ugyanolyan hatékony lenne, mint a Sinecod és a Coderit.
A Magyar Orvosi Kamara elnöke, Álmos Péter azt mondja, a köhögéscsillapító szerek esetében globális ellátási problémáról van szó. Bizonyos alapanyagokat egy gyógyszergyártó állít elő világszinten, és a készítményeket kis haszonnal értékesítik. Amikor az adott gyógyszer bekerül Európába, akkor az, hogy az európai piacon hogyan oszlik el a termék, attól is függ, hogy az országok mennyit fizetnek érte.
Ugyancsak hiányzik a polcokról egy fontos béta-blokkoló szívgyógyszer, a Lokren, aminek nincsen helyettesítője, valamint a legolcsóbb és legalapvetőbb vérnyomáscsökkentő szer, a Perineva. Számos nyugtató, antiepileptikum, szorongásoldó is hiánycikké vált a lap szerint.
A Hálózatban Működő Gyógyszertárak Szövetsége arról tájékoztatott,
A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központot (NNGYK) honlapján látható adatbázis szerint egyébként nincs is valódi hiány a fent említett szerekből.
Magyarországon sikeres az úgynevezett vaklicit rendszer, aminek lényege, hogy a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő versenyt hirdet az azonos hatóanyagot tartalmazó gyógyszerek között, és arra kéri a gyógyszergyártó vállalatokat, hogy tegyenek ajánlatot saját készítményük árára. Az ajánlattételkor a gyógyszergyártók nem ismerik a versenytársaik által kínált árakat. Kiválasztják a legolcsóbb ajánlatot, amelyet referenciatermékként kezelnek, és a többi azonos hatóanyagot tartalmazó készítmény számára is azonos összegű támogatást nyújtana – íjta a Blikk.