Ilyen volt 1956 pesti humora
1956 apropóján elgondolkoztunk, vajon hogyan élték meg a korabeli emberek a forradalmat? Különösen annak leverését? Nyilván sokan nagy csalódásként, többen az életüket is féltve elmenekültek, a félelem uralkodhatott a forradalmárok között.
Mégis, nagyon sok példát találhatunk arra, hogy az 1956-ban élő emberek nem veszítették el a jókedvüket sem, próbálták megtartani a humorukat az események sodrásában. Lássunk egy-két jó viccet a korszakból!
Felirat: generálozva, vagyis megjavítva, felújítva - Forrás: Fortepan.hu
Az 1950-es években, különösen a forradalom leverésének időszakában egyáltalán nem volt ildomos "beszólni" a hatalomnak, így volt ez a viccekkel is, így azokat főleg szóban és röpiratokon - azokat sokszorosítva - terjesztették. Akit azonban elkaptak, az számíthatott arra, hogy a bíróságon köt ki, általában terhelő bizonyítékként használták fel a terjesztők ellen. Sok ilyen röpirat maradt fenn, mások a naplójukba írtak fel egy-egy viccet.
1956. október 23-ról, például Sztálin szobrának ledöntéséről több ilyen vicces kiszólás is fennmaradt:
"Ne makacskodj, Jóska! Ideje lefeküdni!"
"Kemény legény vagy Jóska, mert nehezebb feltörni, mint a húsvéti csokinyuszit!"
A forradalom során aztán egyre jobban terjedtek el a különféle röpiratok, azoknak más-más változatai. Általában kérdés-felet forma volt, vagy álhirdetések közzététele, mint például ezek:
"Elvesztettem a nemzet bizalmát. A becsületes megtaláló értékes jutalomban részesül. Feladó: Kádár János"
"Miniszterelnök kerestetik! Gerinc és jellem nem szükséges. Feladó: Gorbacsov"
Népszerű volt még a Kossuth Rádió vagy egy színház napi műsorának kifigurázása is, ahol rendre az eseményekre reflektáló, egyre sötétebb humorú híradásokat találtak ki:
"11. óra: Nagy Imre közli a lakossággal, hogy tegyék a rádiót az ablakba, mert a szovjet csapatok jobban tudnak harcolni zeneszó mellett."
"20 óra: Jó estét gyerekek, tankban vagytok már? Most a tankelhárításról mesélünk nektek."
Ez az időszak egyébként is a politikai viccgyártás legfőbb korszaka volt, az állampárt próbált is reagálni erre. 1957-től egyre több olyan falragasz is megjelent, amelynek célja a munkakerülők, azaz az "ellenforradalmárok" kifigurázása volt. A Ludas Matyi pedig már az ötvenes évek elejétől meghatározó vicclap volt, állami irányítással, amely kikötötte, hogy "szatíráinknak szeretnie kell vívmányainkat". Ez a félmondat akár egy ellenzéki vicc is lehetett volna, jól jelzi a korabeli hatalom felfogását a szatíráról.
"Most már itt az ideje, hogy ne csak beszélgessünk, hanem mi is munkához lássunk" - kormánypárti falragasz.
1956-57 fordulóján biztosan nem volt egyszerű az élet, az emberek félelemben éltek, tudták, bármikor eljöhetnek értük is. Nem sok dolog van, ami ilyenkor segít átvészelni a napokat, de a humor biztos ilyen. Az a tény, hogy a korabeli emberek tudtak önmagukon és a helyzetükön nevetni, sok mindent elárulhat a forradalom hőseiről, arról, hogy milyen lelkiállapotban lehettek. Végezetül íme a szerző személyes kedvence, egy vicces életkép a forradalom Pestjéről:
"Egy 13 év körüli fiú géppisztollyal, dereka körül kirakva kézigránáttal szalad az utcán. - Mi az, fiam, jönnek az oroszok? - kérdi a fiút egy járókelő.
- Dehogy az oroszok! A mama!"
Forrás: Horváth Julianna: "Megy a rendszer, jön a rendszer, majd megbolondul az ember..." - '56 röplaphumora
Érdekes volt a cikk? Köszönjük, ha másoknak is ajánlod!