Hűvösebb eladótér, LED-világítás, kevesebb fény – erre számíthatunk a hipermarketekben a rezsiválság miatt
Különböző energiatakarékossági és spórolási intézkedésekkel készülnek fel a hipermarketek a nyakunkon lévő rezsiválságra – ez derült ki a Pénzcentrum.hu körkérdéseire adott válaszaikból.
A Tesco kiemelte, hogy a csökkenő energiafogyasztás a környezettudatosságon túlmenően, a működési költségek minimalizálása által, a drágulás ütemét is fékezni tudja, ami a vásárlók szempontjából kulcsfontosságú.
Az áruházlánc a fűtési időszakban csökkenti az eladótér hőmérsékletét, ügyelve arra, hogy az áruházakban dolgozó munkatársaik komfortérzete ne változzon. Lekapcsolják ezen kívül a használaton kívüli hűtőkamrákat, fokozottan ügyelnek az eladótérben elhelyezett hűtők ajtajainak zárhatóságára, azokat szükség szerint cserélik. További intézkedéseik között szerepel, hogy lekapcsolják a világítást az üzletek zárását követően az eladótérben, a parkolóban, a tető logókkal és totemekkel együtt, valamint a vásárlók érkezése előtt a eladótér világítás fényerejét is csökkentik, és további intézkedéseket is mérlegelnek.
A Lidl mind az áruházak, mind a logisztikai központok teljes világítását LED-világításra cserélte, és szintén LED-re cserélték a hűtőbútorok világítását is, mellyel jelenős fogyasztás takarítható meg.
Ezen felül minden áruházukban intelligens épületfelügyeleti rendszert működtetnek. Ennek köszönhetően például a bolti világítás jelentős része, valamint a parkolóvilágítás is megszűnik az utolsó vásárló távozása után, míg az utolsó dolgozó távozását követően, az áruház beriasztásakor a maradék világítás is lekapcsol.
Ezen kívül Logisztikai központjaikban és áruházaikban a technológiai hűtés hulladékhőjét hővisszanyerővel visszaforgatják a csarnokok fűtésére. Szintén az energiacsökkentés érdekében a bolti mélyhűtők leolvasztását folyamatosan ütemezik, a boltok raktáraiban a használaton kívüli hűtőkamrákat pedig minden esetben lekapcsolják. Elektromos fogyasztásmérőket – almérőket – építenek ki az áruházakban annak érdekében, hogy a fogyasztások folyamatos monitorozásával, ellenőrzésével, a felesleges áramfogyasztást megakadályozzák.
A Spar saját közlése szerint eddig is folyamatosan finomította a fenntarthatóság érdekében tett intézkedéseit. Ezek pedig az energiahatékonyság területén a következőket jelentették:
- LED lámpák használata (az új és felújításra került áruházak esetében);
- ajtók használata a hűtőbútorokon (az új és felújításra került áruházak esetében);
- transzkritikus CO2 hűtéstechnikai rendszerek használata;
- a hűtőrendszerek hulladékhőjének használata a fűtéshez és használati melegvíz előállításhoz (az új és felújításra került áruházak esetében);
- földhőszivattyú alkalmazása (egyes új és felújításra került áruházak esetében, ahol ennek kiépítésére volt lehetőség);
- épületek hőszigetelése (a felújításra került áruházak esetében, az új áruházaknál ez természetes);
- intelligens épületüzemeltetési szoftver alkalmazása, mely a belső hőmérséklet automatikus szabályozásában játszik szerepet (az új és felújításra került áruházak esetében);
- elektromos autótöltő állomások telepítése;
- napelemek alkalmazása az épületek áramellátásában (eddig 2 helyszínen működik, továbbiak kiépítése folyamatban van;
- világítás és gépek kikapcsolása, ha azokra nincs szükség (mindenhol);
- olvasztási ütemterv készítése a fagyalaltoshűtők és mirelitkádak esetében (mindenhol);
- világító testek lekapcsolása az üzlet zárását követően épületen belül és kívül is (mindenhol);
- légcserélő rendszerek lekapcsolása éjszakára (mindenhol);
- tető logók, totemek és pilonok világításának lekapcsolása az üzlet zárása után (mindenhol, kivéve bevásárlóközpontok esetében).