Szabotázsakció: Orbán Viktor álmos szemekkel locsolkodás helyett a határra indult
Álmos szemekkel jelentekezett be húsvéthétfőn Orbán Viktor a Facebookon. A kormányfő a hagyományos locsolkodás helyett kora reggel Kiskundorozsmára indult, hogy személyesen ellenőrizze a magyar-szerb gázvezeték belépési pontját, miután állítása szerint a szerb szakaszon robbantásos merényletre készültek. A miniszterelnök élő bejelentkezést is ígért a fejleményekről.
„Húsvéthétfő, reggel 6. Locsolkodás helyett indulás a magyar-szerb határra. Tegnap a szerb szakaszon fel akarták robbantani a gázvezetéket. Ellenőrizzük, minden rendben van-e a magyar oldalon” – írta Orbán a bejegyzésében.
Az előzmény, hogy vasárnap a szerb hatóságok a Magyarkanizsa melletti Török Áramlat gázvezeték közelében két hátizsákban összesen négy kilogrammnyi, a szerb katonai biztonsági szolgálat vezetőjének közlése szerint amerikai gyártmányú plasztik robbanóanyagot találtak.
A magyar kormány válaszul még vasárnap délután összehívta a Védelmi Tanácsot. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter bejelentette, a vezeték magyar szakaszát katonai védelem alá helyezik.
A kormányzati narratívával szemben az ellenzék a választások befolyásolását célzó provokációt sejt az ügy mögött.
Magyar Péter szerint a kormány egyre durvább, hamis zászlós műveletekkel akar félelmet kelteni.
Hozzátette, ha a veszély valós, a miniszterelnöknek a NATO-hoz kellene fordulnia, mert egy tagállamot ért fenyegetés súlyos cselekmény.
Dobrev Klára, a DK elnöke reakciójában azt írta, a magyarok biztonságát nem a Szerbiában talált robbanószer, hanem a kormány EU-ellenes politikája fenyegeti.
Az ukrán Külügyminisztérium hivatalosan is visszautasította, hogy Kijevnek köze lenne a történtekhez. Heorhij Tihij szóvivő szerint az incidens egy orosz „hamis zászlós” művelet része, és kategorikusan elutasítják azokat a próbálkozásokat, amelyek hamisan próbálják összekapcsolni Ukrajnát a szerbiai eseményekkel, áll a cáfolatukban.
Via Blikk