Lámpalázas a nagy médiavisszhangtól – mondja a férfi szívét az utcán összevarró orvos, akit sokan hősnek neveznek
Drámai pillanatok játszódtak le a Pest vármegyei Szigetújfaluban: egy sebész a nyílt utcán, mindössze hét perc alatt varrta össze egy szíven szúrt férfi szívét. A mentőakcióról, amihez hasonlót még nem láttak Magyarországon, az RTL Híradó számolt be csütörtök este, új részleteket is közölve a példátlan életmentésről.
Az eset egy 30 év körüli férfihoz köthető, akit szíven szúrtak. A helyszínre riasztott Magyar Légimentők egysége hamar felmérte, hogy a beteg állapota kritikus, a kórházba szállítás pedig túl nagy kockázatot jelentene. A szolgálatban lévő sebész főorvos, dr. Dubóczki Zsolt ezért a helyszínen, azonnali műtét mellett döntött. A beavatkozás során nemcsak a férfi szívét varrták össze, de a jelentős vérveszteség miatt a helyszínen vértranszfúziót is kapott.
A csapatnak a másodpercekkel kellett versenyt futnia. A döntés után azonnal munkához láttak, a helyszínről felvett hangokból csak ennyi hallatszott: "Olló, szike…"
Az orvos hét perc alatt végzett a szívvarrattal, a férfi túlélte a beavatkozást. Állapotát stabilizálták, majd kórházba szállították. Bár a műtét sikerült, a teljes felépülése szakértők szerint akár 3-6 hónapig is eltarthat. A beteg azóta már találkozott az életét megmentő csapattal, és nagyon hálás nekik.
Az eset villámgyorsan bejárta a sajtót és a közösségi médiát, ahol sokan hősként ünneplik az orvost és csapatát. A Magyar Légimentők orvosigazgatója szerint a beavatkozás szakmai szempontból is kiemelkedő.
– fogalmazott dr. Gebei Róbert.
A doktornak, aki a műtétet végezte, szokatlan a hirtelen jött népszerűség.
– mondta szerényen Dubóczki Zsolt.
A légimentők külön felkészítést kapnak a szívtájéki sérülések ellátására, de rendkívül ritka, hogy ilyen esethez riasztják őket. Az orvosigazgató szerint ennek az is az oka, hogy Magyarországon kevesebb ilyen jellegű sérülés történik, mint tőlünk nyugatabbra, ahol az orvosoknak ebből adódóan nagyobb a rutinjuk.