Hadházy Ákos: „A szabadságunkért vagyunk itt könyörgöm” – Folytatódik a tiltakozás, keddenként a Ferenciek terén gyülekeznek majd
A budapesti Kossuth téren csütörtök délután tüntetést tartottak, amelyet Hadházy Ákos hirdetett meg a gyülekezési jog szigorítása és a kínai arcfelismerő rendszer tüntetőkkel szembeni alkalmazása ellen.
Hadházy szerint kizárólag az lenne kedvező a kormánypártnak, ha az emberek felhagynának a tiltakozással. Úgy fogalmazott: „nem tudok olyan országban élni, ahol ugyanúgy, mint Kínában, az ellenzékiek ellen használják a megfigyelő rendszert”. Szerinte akkor győzhetnek, ha sikerül meggyőzniük a kétkedőket. Arra is kitért, hogy ha csak néhány ember foglalna el egy hidat, az kontraproduktív lehet. Kiemelte: az, hogy május elsején, szép időben is sokan eljöttek, erőt ad a folytatáshoz.
A rendezvény elején Majtényi László jogász szólalt fel. Azt mondta, „az első feladat az, hogy szabaduljunk meg az Orbán-rendszertől, és utána gondolkozzunk azon, hogy milyen legyen a szabad és demokratikus Magyarország”. Azt is hozzátette, hogy szerinte „ennél szégyenletesebb Alaptörvény-módosítás eddig nem volt”.
A tüntetésen levetítettek részleteket a 444 „Valótlanul” című filmjéből is, amely a lejáratókampányokat mutatja be. A film egyik szereplője Jeney Orsolya, az Amnesty International Magyarország volt igazgatója. Férje, Bíró Dénes a helyszínen azt mondta:
A felszólalók között volt Nyerges Illés is, akit már megbírságoltak egy korábbi demonstráció miatt. Azt mondta, 85 ezer forintos bírságot kapott, de nem ért vele egyet. Úgy fogalmazott: „igen, a Fidesz mocskos”. Beszélt a magyarországi orosz befolyásról is, és arról, hogy szerinte előbb-utóbb olyan esetek történhetnek, mint más országokban: például hogy emberek kiesnek az ablakon, vagy Novicsokkal mérgezik meg őket. Hangsúlyozta: „van egy ember, Hadházy Ákos, akit nagyon szeretnének leszedni, de ezt nem hagyhatjuk.” Szerinte világossá kell tenni, hogy elkötelezettek a Nyugat mellett, és a demokrácia nem pusztán belvárosi jelszó.
A tüntetésre videóüzenetet küldött Nagy Bandó András humorista is. A helyszínen megszólalt Nagy Zsolt színész, aki azt mondta: „bátraké a jövő, ugyebár”. Kiemelte, hogy neki is van vesztenivalója, de ígérte, a jövőben is részt vesz a demonstrációkon.
Egy négygyermekes édesanya arról beszélt, hogy szerinte az ő generációjának lenne a legtöbb veszteni valója, ezért fontos lenne, hogy minél többen jelen legyenek. Azt mondta: „de nincsenek itt, mert akkor többen lennénk. De akkor ne legyenek elvárásaik sem.” Hozzátette, hogy szolidaritást vállal az LMBTQ-emberekkel.
A demonstráción megjelent Császár Attila, az M1 riportere is, akit többen körülálltak a téren. A résztvevők azt kiabálták neki, hogy „Goebbels-TV” és „ne hazudjatok”. Többen azt kérdezték tőle, mennyit fizetnek neki a propagandáért. Császár visszakérdezett: Gyurcsány Ferenc mennyit fizetett a demonstrálóknak.
Fleck Zoltán jogász szerint a kormány nemcsak antidemokratikus, hanem civilizálatlan is. Úgy fogalmazott: „egyet tehetünk: kiállunk, megmutatjuk az arcunkat akkor is, ha lefényképezik, vállaljuk a következményeket, és szolidárisak vagyunk. Nem vagyunk hajlandóak tovább szégyenkezni.”
A demonstráció végén Hadházy megkérdezte a résztvevőket, szerintük van-e esély a gyülekezési törvény szigorításának visszavonására. A többség feltette a kezét. Úgy fogalmazott: „nem az a lényeg, hogy ez a tüntetés kifullad-e, hanem az, hogy azok a tüntetések kifulladnak-e, amiket egy elcsalt választás után tartunk majd. Kimegyünk majd 200 ezren, nagyon helyes. Aztán a rendőrség kiküldi majd a csekkeket, és a következő tüntetésen 100 ezren leszünk már csak? És a végén mi marad? Ezért küzdenek ma, és az elmúlt hetekben is ezért küzdöttünk”.
Szerinte ha valóban a kormánynak lenne kedvező, nem tiltotta volna be a demonstrációkat.
A tüntetés végén Hadházy Ákos arra kérte a megjelenteket, hogy aki tud, tartson vele, sétáljanak át együtt a Margit-szigetre, ahol a pedagógus szakszervezet sátrát látogatják meg. Ezzel is kifejeznék szolidaritásukat velük. A Momentum Mozgalom pedig elindult a Karmelita kolostorhoz, hogy ott kitűzzenek egy Európai uniós zászlót. Ezzel is kifejeznék, hogy továbbra is az unióhoz akarnak tartozni.
VIDEÓ: A Kossuth téri tüntetésről
Képgaléria: A tüntetésről