HÍREK
A Rovatból

Gulyás Gergely: Csak védelmi céllal mennek ki magyar katonák a keleti határra

A kormány álláspontja továbbra is az, hogy ki kell maradni a háborúból, tehát továbbra sem küldenek fegyvert Ukrajnának.


Gulyás Gergely a csütörtöki Kormányinfón azt mondta, hogy Magyarország továbbra is tartja magát ahhoz, hogy a fegyverszállításban nem vesz részt, tűzszünet és béketárgyalás kell ahhoz, hogy véget érjen az orosz-ukrán háború. De a NATO-tagállamok felfegyverkezését támogatják, viszont csak védelmi céllal lehet katonákat a keleti határra vezényelni.

Azt is elmondta, hogy

közös uniós lőszerbeszerzésről is tárgyalnak a tagállamok, de Magyarország ezekből nem fog Ukrajnába küldeni.

Jövő héten tárgyalja majd az Országgyűlés a Fidesz által készített békehatározatot is.

Egyelőre még nem döntötték el, ki lesz a Fidesz-KDNP főpolgármesterjelöltje. Az ársapkák mellett is kiállt, a kormány továbbra is folytatni fogja az infláció mérséklésére hozott intézkedéseit, nyáron ugrásszerű csökkenésre számít.

Hétfőn szavaznak a finnek NATO-csatlakozásáról az Országgyűlésben, Gulyás reméli, hogy hamarosan a svédek kérdésében is sikerül megegyezniük. Reális, hogy ez még tavasszal megtörténik.

Azt is mondta, hogy ők mindent megtettek, amit a Bizottság kért Magyarországtól az uniós forrásokért, de szerinte a Bizottság nem jár el a jogszabályok szerint.

A miniszter szerint nincs semmilyen jogi alapja annak, hogy továbbra is csúszik a pénz.

A szigorúbb gyermekvédelmi törvény legkésőbb nyáron érkezik.

Április 30-ig tartanak a jelenlegi árstopok, a meghosszabbításokról 1-2 héttel korábban fognak dönteni.

Arról is beszélt, hogy tiszteletben tartják azoknak az orvosoknak a döntését, akik a Magyar Orvosi Kamarában akarnak maradni. Eddig ezt 22 ezer orvos jelezte.

Szerinte nagymagyarországos zászlót is be lehet vinni a stadionokba.

Kérdésre azt is elmondta, hogy mivel a nemzetbiztonsági szervek egyelőre nem jelezték, hogy kockázatos lenne a TikTok, ezért a kormány még nem foglalkozik a kérdéssel.

Szili Katalin pozícióváltásában sem lát problémát. Szili ugyanis lemondott a miniszterelnöki megbízotti tisztségéről, hogy megtarthassa kuratóriumi tagságát, de utána kinevezték miniszterelnöki főtanácsadónak.

Szerinte azért nem változtatnak az Ukrajnával kapcsolatos politikán, mert az ukránok sem változtatnak a kisebbségekre vonatkozó nyelvtörvényen.

Azt is mondta, hogy a magyar lakosság halálozási rátája ellen rendszeresen szűrővizsgálatokra, mozgásra és egészséges táplálkozásra van szükség.

Az Erasmus-ügyben egyelőre még nem született megállapodás. Úgy gondolja, a magyar állam jól járt a Vodafone- és a Yettel-ügyletekkel is.

Arról is beszélt, hogy május végéig van idejük módosítani a kampányfinanszírozásra vonatkozó szabályokat, hogy külföldi szervezetek ne tudjanak finanszírozni a jövőben.

A Putyin elleni nemzetközi elfogatóparancsról azt mondta, hogy Magyarországon nem lehet letartóztatni az orosz elnököt, nincs itt kihirdetve a Nemzeti Büntetőbíróság egyezménye. Ez azért van, mert a magyar alkotmánnyal ellentétes az egyezmény szerint. Úgy gondolja, hogy ez a háború eszkalációjához vezet.

Szerinte nincs ellentmondás abban, hogy a háború kitöréséért Oroszországot tartja felelősnek a magyar kormány, de a következményeiért az uniós szankciókat.

Azt mondta, Európa "lábon lőtte magát" a szankciókkal.

Az Erasmus-üggyel kapcsolatban azt mondta, hogy folynak a tárgyalások az Európai Bizottsággal de egyelőre nem született megegyezés. Azt viszont elképzelhetőnek tartja, hogy az egyetemeket fenntartó alapítványok kuratóriumi tagjai ne maradjanak örökké ebben a pozícióban.

Abban sem volt probléma szerint, hogy Orbánék tavaly nyáron 5,5 millió forintért szálltak meg Bécsben ahelyett, hogy inkább hazajöttek volna.

Megkérdezték azt is, hogy mikor megy a miniszterelnök Ukrajnába, amire az volt a válasz, hogy akkor, ha értelme van, eredmények lesznek például a kárpátaljai kisebbségek ügyében.

"Ha egy szurkolótól kapnék egy ilyen sálat, semmiképpen sem tépném le magamról" - válaszolta arra a kérdésre, hogy elmenne-e egy magyar-román focimeccsre egy nagymagyarországos sálban.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
A magyar kormány az utolsó pillanatban mondta le az ukránokkal tervezett találkozót Ungváron
A találkozót a nemzeti kisebbségek jogairól tartották volna május 12-én, hétfőn Ungváron. Az ukrán fél már megérkezett, de hiába várta a magyar delegációt.


Magyarország úgy döntött, hogy elnapolja a május 12-re tervezett ukrán–magyar egyeztetést, amelyet Ungváron tartottak volna. Az ukrán igazságügyi minisztérium vasárnap számolt be erről a Facebook-oldalán. Azt írták, hogy a találkozó a kisebbségi kérdésekről folytatott rendszeres párbeszéd első állomása lett volna. A Népszava vette észre a bejegyzést, amelyben nem szerepelt indoklás a magyar fél döntésére.

A kijevi minisztérium jelezte, hogy

az ukrán delegáció már meg is érkezett Ungvárra, és hétfőn eredményekre számítottak. Az egyeztetés az Orbán-kormány által korábban javasolt 11 pont alapján zajlott volna, és a nemzeti kisebbségek helyzetéről szólt volna.

Néhány nappal korábban Olha Sztefanyisina, Ukrajna EU-ügyi és igazságügyi minisztere – aki egyben miniszterelnök-helyettes is – Budapesten tárgyalt. Ekkor jelentette be, hogy május 12-én szakértői találkozót tartanak Ungváron. Azt mondta: Kijev nagyon komolyan veszi az EU-ba vezető utat, valamint minden ezzel kapcsolatos kötelezettséget, beleértve a kisebbségvédelmet is. Hozzátette, hogy az, hogy hosszabb szünet után újraindul a párbeszéd, önmagában is fontos üzenet.

A lap szerint

feltételezhető, hogy a napokban kirobbant titkosszolgálati ügy állhat a háttérben.

Magyarország nemrég kiutasított két ukrán diplomatát, miután az ukrán biztonsági szolgálat (SZBU) leleplezte a magyar katonai hírszerzés két emberét.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
Toroczkai László Orbán Viktornak: A globalisták ellen kell a globális összefogás, de nem olyanokkal, akik magyar temetőket gyaláznak meg
A Mi Hazánk elnöke keményen nekiment a miniszterelnöknek George Simion támogatása miatt. Szerinte ez hátba szúrás az erdélyi magyaroknak és elfogadhatatlan lépés.


Toroczkai László, a Mi Hazánk Mozgalom elnöke éles hangvételű bejegyzésben reagált arra, hogy Orbán Viktor elismerően nyilatkozott a romániai elnökválasztás első fordulóját megnyerő George Simionról – szúrta ki a 24.hu. A miniszterelnök a tihanyi apátságban beszélt Simionról, aki a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) szerint magyarellenes politikát folytat.

A Mi Hazánk elnöke arra emlékeztetett, hogy Simion pártja, az AUR 2019-ben „magyarellenességben fogant”, és szerinte elfogadhatatlan, hogy Orbán Viktor pozitívan nyilatkozik róla. Toroczkai felidézte az úzvölgyi katonai temető ügyét is, ahol magyar sírokat gyaláztak meg. Úgy fogalmazott:

„Sohasem fogjuk elfelejteni az úzvölgyi katonai temető magyar sírjainak meggyalázását.”

A politikus szerint az AUR vezetői nem lehetnek a magyarok szövetségesei addig, amíg nem változtatnak politikájukon, és nem tesznek konkrét lépéseket a magyarság érdekében. Mint írta:

„A globalisták ellen kell a globális összefogás, de nem olyanokkal, akik magyar temetőket gyaláznak meg! Ajánljuk ezt a Simionnal összekacsintó Orbán Viktor figyelmébe.”

A témához az RMDSZ is hozzászólt, és közölte: George Simion számukra nem támogatható jelölt, ezért a második fordulóban a bukaresti főpolgármestert, Nicusor Dant támogatják. Orbán Viktor erre reagálva hangsúlyozta: a magyar kormány számára meghatározó az RMDSZ álláspontja, és a nemzetpolitikai kérdésekben az erdélyi magyarság érdekei az irányadók.

A bejegyzés kapcsán megszólalt Magyar Péter is, aki szerint Orbán ezzel „elárulta a határon túli magyarokat”. Toroczkai őt sem hagyta szó nélkül. Úgy fogalmazott, hogy bár Magyar Péter kiállt a külhoni magyarok mellett, közben olyan globalista nézeteket hangoztat Ukrajnáról, amelyek szerinte nem képviselik a magyar közösségek érdekeit.

Toroczkai ezen a héten a honvédelmi minisztert is megvédte. Szalay-Bobrovniczky Kristófról a Tisza Párt egy hangfelvételt hozott nyilvánosságra, amelyen arról beszél, hogy a kormány „szakít a békementalitással”. Emellett Toroczkai kezdeményezte a nemzetbiztonsági bizottság összehívását is, miután hírek jelentek meg állítólagos magyar kémek ukrajnai letartóztatásáról. A politikus szerint „az ukrán rezsimnek és titkosszolgálatának semmit sem lehet elhinni”.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
„Készen állok” – először szólalt meg Dobrev Klára válása és Gyurcsány Ferenc visszavonulása óta
A politikus állítása szerint pokoli hónapokon van túl, de most új útra lép és nem alkuszik meg senkivel.


Online sajtótájékoztatón jelentkezett pénteken Dobrev Klára, aki először szólalt meg azóta, hogy Gyurcsány Ferenc bejelentette: lemond a Demokratikus Koalíció elnöki posztjáról, visszavonul a közélettől, és a házasságuknak is vége. Dobrev arról beszélt, hogy nagyon nehéz hónapokon van túl, de úgy érzi, készen áll az új feladatokra.

Szerinte sokan a jobboldalon „kicsit korán örültek”, mert azt gondolták, hogy ezzel Gyurcsány Ferenc távozásával a DK is háttérbe szorul. Dobrev úgy fogalmazott:

ha valaki ezután is „gyurcsányozik”, az azt bizonyítja, hogy nem összekötni akar, hanem megosztani.

Azt mondta, ideje lenne túllépni a politikai táborokon belüli kényelmes helyzeteken, és azokkal a dolgokkal foglalkozni, amik valóban számítanak az embereknek.

Úgy látja, a politika ma inkább kiabálásról szól, ő viszont másban hisz. „Ugyanazzal a szájjal mosolyogni is lehet, amivel ők üvöltözni szoktak” – fogalmazott. Hozzátette: a korán kelők és a sokat dolgozók érdeklik igazán, és értük szeretne dolgozni.

Szerinte baloldalinak lenni azt jelenti, hogy az ember nem nézi tétlenül a világ igazságtalanságait.

Úgy véli, az államnak meg kell védenie a gyengéket, és támogatnia kell azokat, akik nehéz helyzetben vannak. Fontosnak tartja a méltányos nyugdíjakat, és úgy gondolja, hogy a lakhatás alapvető jog. „A lakhatás jár, kész, pont, ez nem vita” – mondta.

Dobrev szerint ma a gazdagok még gazdagabbak lesznek, a szegények pedig még szegényebbek. Úgy látja, hogy a jobboldal legfontosabb értéke a verseny, és mindenki annyit ér, amennyije van. A baloldal viszont szerinte egy nyugodtabb, kiszámíthatóbb életet szeretne az embereknek.

Azt is hangsúlyozta, hogy nem elég neveket emlegetni, például Tiborczot, Matolcsyt vagy Mészárost, hanem valódi elszámoltatásra van szükség. „A lopott vagyont vissza kell venni, a tolvajt börtönbe kell csukni, ez a minimum” – jelentette ki.

Azt mondta, számára az elvek mindig fontosabbak lesznek, mint a politikai érdek. Hozzátette, idén is ott lesz a Budapest Pride-on.

Kiemelte, hogy

nem tartja helyesnek azt a hozzáállást, miszerint „nincs jobb- és baloldal”.

Szerinte ha valaki ezt mondja, akkor azt is állítja, hogy csak az ő útja létezik. Azt ígérte, hogy a baloldali embereknek továbbra is lesz parlamenti képviseletük, és szerinte csak a baloldal bevonásával lehetséges kormányváltás.

A beszéd végén személyes hangon szólalt meg. Elmondta, hogy a közéletben nem valakinek az unokájaként, lányaként vagy feleségeként van jelen.

„Én én vagyok. A nevem Dobrev Klára, és készen állok”

– zárta a sajtótájékoztatót.

Molnár Csaba, a DK ügyvezető alelnöke egy pénteki sajtótájékoztatón azt mondta, hogy a pártot várhatóan Dobrev Klára vezeti tovább. Hozzátette: politikai értelemben már most is ő irányítja a Demokratikus Koalíció parlamenti frakcióját, 2026-tól pedig országgyűlési képviselőként folytatná.

Dobrev a saját közösségi oldalán is megszólalt, ahol azt írta: élete egyik legnehezebb döntésén van túl, de készen áll arra, hogy végigvigye azt az utat, amit választott.

(via Telex)


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Az I. kerületben, egy Dunához közeli lakásban él a korrupcióval vádolt volt lengyel miniszterhelyettes
A korrupcióval vádolt Marcin Romanowski már politikai menedékjogot kapott Magyarországon. A volt lengyel miniszterhelyettes most egy budai lakásból irányít egy új intézetet.


Tejitalt, bort és csokit vásárolt egy magyar boltban Marcin Romanowski, a volt lengyel igazságügyminiszter-helyettes – írja a Telex a lengyel Fakt alapján, amely több fotót is közzétett a néhai politikusról. A politikus jelenleg egy I. kerületi, Dunához közeli lakásban él, és a lap szerint szerény körülmények között tölti mindennapjait.

Romanowski tavaly decemberben menekült Magyarországra, miután hazájában tizennyolc rendbeli bűncselekménnyel gyanúsították meg.

A vádak között szerepel az is, hogy szervezett bűnözői csoport tagjaként állami vagyont érintő visszaélésekben vett részt. Az ügyek az Igazságosság Alaphoz kapcsolódnak, amely eredetileg a büntetésüket töltők társadalmi visszailleszkedését segítette volna, de a Fakt szerint a 2023-ig hatalmon lévő jobboldali kormány egyik kifizetőhelyeként működött.

A magyar kormány politikai menedékjogot adott Romanowskinak, és még törvényt is módosított az érdekében. A hivatalos indoklás szerint a lengyel politikust hazájában nem várná igazságos eljárás. Azóta a lengyel ügyészség európai nyomozási határozatot adott ki ellene, az Interpol viszont nemrég elutasította a körözését – a döntés hátterét a szervezet nem közölte.

A politikus időközben munkát is kapott Magyarországon: az Alapjogokért Központ nevezte ki a Magyar–Lengyel Szabadság Intézet vezetőjének. A szervezet szerint az intézet célja, hogy kutassa azokat az értékeket, amelyek hosszú távon összekötik a két országot. A Fakt cikke ugyanakkor arra is kitér, hogy az intézet a választáson alulmaradt lengyel jobboldal magyarországi hangja lett.

Romanowski a katolikus Opus Dei tagja, ami egyebek mellett nőtlenségi fogadalmat is jelent. A Fakt által közölt képek Budapesten készültek róla, köztük az is, amelyen épp vásárol.


Link másolása
KÖVESS MINKET: