HÍREK
A Rovatból

Forró nyár: a 12. legmelegebb lett az idei 1901 óta Magyarországon

A szokásosnál hattal több, 33 hőségnapot rögzítettek, amikor a legmagasabb hőmérséklet elérte a 30 fokot. Forró nap - amikor a hőmérséklet elérte a 35 fokot - országos átlagban négy fordult elő. Országosan 32 csapadékos nap volt 2023 nyarán, az átlag egyébként 28.


Tovább folytatódott az átlagnál melegebb nyarak sorozata, az idei a 12. legmelegebb lett 1901 óta. Két nagyon száraz nyarat követően 2023 nyarán országos átlagban a sokéves átlagot kevéssel meghaladó mennyiségű csapadék hullott, az egyes országrészek csapadékösszegei között azonban nagy különbségek alakultak ki - írta az Országos Meteorológiai Szolgálat hétfőn közölt elemzésében.

Méréseik adatait értékelve azt írták,

az idei nyár középhőmérséklete országosan 21,6 Celsius-fok volt, ami 0,8 fokkal haladja meg az 1991-2020-as évek 20,8 fokos átlagát, így tovább folytatódott az átlagnál melegebb nyarak sorozata. Legutóbb a 2016-os nyár hőmérséklete maradt el az éghajlati normáltól.

Az elemzés szerint június még átlagos középhőmérsékletű volt, majd a július 1,2 fokkal, és augusztus is 1,0 fokkal melegebb volt az átlagnál. A július a 9., az augusztus a 12. legmelegebb lett a 20. század kezdete óta. A nyár középhőmérséklete az ország legnagyobb részén 21 és 23 fok között alakult, 20 fok alatti érték csak a hegyvidéki és fagyzugos helyeken fordult elő.

Hozzátették: a csapadékos tél és tavasz után a nyarat sem az elmúlt két évben tapasztalt nagyon aszályos időjárás jellemezte, az évszak csapadékösszege országos átlagban 220,6 milliméter volt az előzetes adatok alapján, ami az 1991-2020-as évek 203,2 milliméteres átlagának 109 százaléka. A június 10 százalékkal volt csapadékosabb az éghajlati normálnál, majd a július 8 százalékkal szárazabb, az augusztus pedig ismét 26 százalékkal csapadékosabb lett.

A legkevesebb csapadék az Alföld középső és déli részén esett, itt többfelé csak 100-150 milliméter közötti értékeket regisztráltak. A nyugati és északi országrészeken hullott a legtöbb csapadék, ezeken a tájakon nem voltak ritkák a 300 millimétert meghaladó értékek.

Gyakoriak voltak az évszakban a felhőszakadással járó hevesebb zivatarok, így kis területen belül is előfordultak jelentős különbségek a mért csapadékösszegekben.

A nyári napok száma - amikor a legmagasabb hőmérséklet elérte a 25 fokot - öttel meghaladta az átlagot, idén hetven ilyet regisztráltak. A szokásosnál hattal több, 33 hőségnapot rögzítettek, amikor a legmagasabb hőmérséklet elérte a 30 fokot. Forró nap - amikor a hőmérséklet elérte a 35 fokot - országos átlagban négy fordult elő, ami csak egy nappal több a sokévi átlagnál. Országosan 32 csapadékos nap volt 2023 nyarán, az átlag egyébként 28.

A meteorológiai szolgálat az idei nyár rekordjairól közölte, a legmagasabb nappali hőmérsékletet augusztus 27-én Dévaványán mérték, 39,5 fokot, a nyár legalacsonyabb hőmérsékletét pedig Zabarban június 4-én, 0,9 fokot.

Nyáron a legtöbb csapadékot, 495,4 milliméternyit Kékestetőn regisztrálták, a legkevesebbet - 83,3 milliméternyit - Szarvason. Egy nap alatt a legtöbb csapadék Kékestetőn esett: június 6-án 122 milliméternyi.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Pintér Sándor saját pénzéből adott 60 ezer forintot pálinkára az árvíz ellen védekezőknek
A Győr-Moson-Sopron megyei Gönyűn tekintette meg a védekezést a belügyminiszter, aki azt is megkérdezte, mire van szüksége a munkásoknak. A lehető legmagyarabb válasz érkezett.


Pintér Sándor belügyminiszter saját pénztárcájából adott 60 ezer forintot 9 üveg pálinkára Gönyűn, hogy így is segítse a hatékony árvízi védekezést – adta hírül az RTL Híradó.

Ahogy arról korábban írtunk, számos politikus kivette már a részét az árvíz elleni munkálatokból: Orbán Viktor, Gyurcsány Ferenc és a kormányszóvivő, Vitályos Eszter is megmutatta magát a gátakon.

A Belügyminiszter a Győr-Moson-Sopron megyei Gönyűn vett részt terepszeplén. Miután körbenézett, meg is kérdezte az ott dolgozókat: „Megvan minden, amire szükségetek van?”

A válasz szinte kész forgatókönyv volt: „Homokzsák van, lapát van, homok is van” – mesélte Major Gábor polgármester az RTL Híradónak. De Pintér nem hagyta annyiban: „De mi az, ami nincs?”

A válasz gyorsan jött: „Hát, pálinka.”

A belügyminiszter erre zsebbe nyúlt, előkapta a tárcáját, és 60 ezer forintot adott a munkásoknak. Ezek után már nem volt kérdés, hova vezetett az útjuk: a helyi Gödör Büfébe. Itt Major Gábor megmutatta az elmúlt évek nagy árvizeinek szintjét, majd beszerezték a szükséges „munkavédelmi” italt: kilenc üveg pálinkát.

A polgármester hozzátette, hogy a hétfői és keddi nap végén fogják elfogyasztani a maradékot – mert hát a munka az munka, de a pihenés sem lehet száraz.

Az RTL Híradó riportja az árvíz ellen dolgozó politikusokról

Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
A Rovatból
„Szerencsére itt nálunk minden rendben!” – állapította meg Pócs János a Jászságban, ahol nincs is árvíz
El is indul a kazánba zárásról ismert politikus a Dunántúlra, hogy ott segítsen a védekezésben.


Ahogy arról korábban már beszámoltunk, a vezető politikusok (és Gyurcsány Ferenc is) legyártották már a magunk árvízi kontentjüket a közösségi médiában – Magyar Péter például két napja lényegében mást sem csinál, amivel ki is vívta Török Gábor dicséretét.

Egyes politikusok olyan szintre emelik az árvízi videózás műfaját, hogy akkor is tartalmat gyártanak, ha nincs is a közelükben az árhullám. Ennek lett most aranyfokozatú nagymestere Pócs János, Jász-Nagykun-Szolnok megyei képviselő, aki egy néhány méteres vízfolyás mellett mutatta be, hogy minden rendben van.

Bár mondanivalója lényege, hogy egy csapat emberrel a Dunántúl felé veszik az irányt, hogy segítsenek a védekezésben, videója első részében választókörzete polgármestereivel együtt mérték fel, hogy közel s távol nincsen árvíz a környéken.

„Szerencsére itt nálunk minden rendben!”

– adja meg a megnyugtató következtetést a képviselő, olyan hangon, mintha ő térítette volna el a Dunát a megyéből.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Homokzsákokkal megpakolt vasúti kocsik, folyamatosan dolgozó helyiek – a helyszínen néztük meg az árvízi védekezést a Duna mellett
A Duna magyarországi felső szakaszán már teljes a készültség, mobilgátak, homokzsákok és áradó Duna mindenhol.


Hatalmas a készültség a Duna teljes magyarországi szakaszán. Ausztriában már vasárnap óriási károkat okozott az áradó folyó, és az árhullám hétfőn elérte hazánkat is. Szentendrén például elkezdték már felhúzni a városi mobilgátat.

A Szeretlek Magyarország a Duna magyarországi nyugati és északi szakaszán nézte meg, hogy állnak a védekezéssel a helyiek.

Győrben hatalmas munkával szintén a helyi árvízvédelmi rendszert igyekeztek megerősíteni:

Komáromban még nem üzemelték be a helyi mobilgátat, de a kikötő hajóin és a vízszinten jól látszik, hogy hamarosan erre a lépésre is szükség lesz. Kollégánk videója a helyszínről:

@szeretlekmagyarorszag.hu #árvíz #komárom #szeretlekmagyarország #szmo ♬ eredeti hang - Szeretlek Magyarország.hu

Dunaalmáson a helyi civilek gőzerővel dolgoznak a gátrendszer megerősítésén. A helyi vasúti vágányokon menetrendszerinti vonat nem, de homokzsákot szállító vasúti szerelvény még közlekedett. A környéken lakók 8 méteres magasságú vízállást várnak.

Kollégánk TikTok-videója a helyszínről:

@szeretlekmagyarorszag.hu #árvíz #duna #dunaalmás #szeretlekmagyarország #szmo ♬ eredeti hang - Szeretlek Magyarország.hu


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Változik a budapesti közlekedés is az árhullám miatt – több vonalon szünetel a forgalom, máshol terelés várható
A Margitszigeten, a rakpartok közelében, illetve a Királyok újta és a Nánási út térségében közlekedő járatokat érintik a változások.


Ahogy arról korábban írtunk, Karácsony Gergely bejelentette, hogy hétfő este 8 órától lezárják a budai és a pesti alsórakpartot, a III. kerületi Királyok útját, és korlátozzák a forgalmat a Margitszigeten is.

Emiatt változások lesznek a tömegközlekedésben is – erről adott hírt a Budapesti Közlekedési Központ (BKK).

A 26-os busz szeptember 17-e (kedd) üzemkezdettől visszavonásig egyáltalán nem közlekedik.

A 4-es és a 6-os villamos szeptember 17-e üzemkezdettől visszavonásig a Margitsziget/Margit híd megállóban nem áll meg.

A 2-es villamos a Széchenyi István tér és a Március 15. tér között nem közlekedik.

A 23-as és a 2B villamos a Jászai Mari tér és a Március 15. tér M között nem közlekedik.

A Széchenyi István téren a Közvágóhíd H irányú peronnál állnak meg a villamosok, a Március 15. téren pedig a Jászai Mari tér irányú peronnál lehet fel- és leszállni. A BKK a 4-es, a 6-os, a 47-es és a 49-es villamos, a 9-es és a 15-ös autóbusz, a 72-es trolibusz, illetve az M2-es, az M3-as és az M4-es metró igénybevételét ajánlja.

Már szeptember 16-a (hétfő) délelőtt óta terelt útvonalon közlekedik a 34-es autóbusz: a Szentendrei út–Czetz János köz–Czetz János utca–Mátyás király út–Batthyány utca–Madzsar József utca útvonalon jár, nem érinti a Békásmegyer H és a Rómaifürdő H közötti megállókat.

A 934-es éjszakai járat szintén terelve jár, Békásmegyer H felé a Czetz János köz–Czetz János utca–Mátyás király út–Batthyány utca–Madzsar József utca–Juhász Gyula utca–Hatvany Lajos utca útvonalon, a Nyugati pályaudvar M felé a Hatvany Lajos utca–Juhász Gyula utca–Madzsar József utca–Pünkösdfürdő utca–Szentendrei út–Mátyás király út–Czetz János utca–Czetz János köz–Szentendrei út–Monostori út–Palicsi utca–Kadosa utca útvonalon közlekedik nem érinti a Békásmegyer H és a Római úti lakótelep, Varsa utca közötti megállókat.

A járatok megállnak a 134-es autóbusz érintett megállóiban.

A BKK ezen kívül hírt ad arról is, hogy szeptember 16-án, hétfőn 20 órától

mind a Budai, mind a Pesti alsó rakpartot teljes hosszában lezárják a forgalom elől.

Szeptember 17-től

lezárják a Margitsziget mindkét bejáróját.

A sziget egyelőre kizárólag gyalogosan, úgy is csak Árpád híd felől közelíthető meg.

Valamint lezárták a III. kerületben a Királyok útját az Emőd utca és a Pünkösdfürdő utca között.


Link másolása
KÖVESS MINKET: