Focivébé 2026: nehéz csoportba kerültek az angolok és a franciák, Trump békedíjat kapott
A washingtoni Kennedy Centerben péntek este nemcsak a futballvilág jövője, hanem a politika jelene is főszerepet kapott. Miközben kisorsolták a 2026-os, már 48 csapatos világbajnokság csoportjait, ahol Anglia és Franciaország is kifejezetten nehéz ellenfeleket kapott, a FIFA egy újonnan alapított békedíjjal tüntette ki Donald Trump amerikai elnököt, ami azonnal vitákat szított.
A sorsolás során a három házigazda, Mexikó, Kanada és az Egyesült Államok előre megkapta a pozícióját az A, B és D csoport élén. A torna lebonyolítását egy új, „teniszes” logika is befolyásolta: a világranglista első négy helyezettjét – Spanyolországot, Argentínát, Franciaországot és Angliát – külön ágra sorsolták,
Az angolok az L-csoportba kerültek Horvátország, Ghána és Panama mellé. A horvátok elleni mérkőzés a 2018-as világbajnoki elődöntő emléke miatt bír különös téttel, míg a ghánai válogatott a fizikális, gyors játékstílusával jelenthet komoly kihívást. A franciák sem lélegezhetnek fel: az I-csoportban az afrikai bajnok Szenegállal kerültek össze, ami a 2002-es szenzációs nyitómérkőzés visszavágója lesz. Melléjük sorsolták a feltörekvő, Erling Haaland fémjelezte Norvégiát, valamint egy interkontinentális pótselejtező győztesét, akinek a kilétére csak később derül fény. A címvédő argentinok Algériával, Ausztriával és Jordániával kerültek egy csoportba.
Míg a kijutott csapatok már a stratégián gondolkodnak, Olaszország sorsa még bizonytalan. A válogatottnak tavasszal pótselejtezőt kell játszania a vb-részvételért. Siker esetén a negyedik kalapból várnák a sorsolást, ami papíron jóval nehezebb ellenfeleket ígér, mint egy „álomnégyes”. A házigazda Egyesült Államok egy közepesen erős D-csoportba került Ausztrália, Paraguay és egy európai pótselejtezős csapat mellé. A braziloknak sem lesz könnyű dolguk a C-csoportban a 2022-es vb-elődöntős Marokkóval, a jó formában lévő Skóciával és Haitivel.
Thomas Tuchel, Anglia szövetségi kapitánya a rendkívüli hőségre hívta fel a figyelmet. „45 °C-ban nem lehet ugyanazt a futballt játszani, mint 21 °C-ban” – mondta a szakember. Didier Deschamps, a francia válogatott szövetségi kapitánya az új formátum kihívásairól beszélt. „Új a formátum, több csapat, eggyel több meccs… De ambícióval megyünk” – nyilatkozta a L’Équipe-nek.
A FIFA a gálán adta át az első alkalommal kiosztott Békedíjat, amelyet Donald Trump amerikai elnök kapott meg. Gianni Infantino, a szervezet elnöke a díj átadásakor hangsúlyozta, hogy az elismerés a béketeremtő cselekedeteket jutalmazza. Trump a díjat átvéve azt mondta:
A tornán a 12 négycsapatos csoportból az első két helyezett mellett a nyolc legjobb harmadik is továbbjut a legjobb 32 közé. Innentől egyenes kieséses rendszerben folytatódik a küzdelem, ami azt jelenti, hogy a leendő világbajnoknak összesen nyolc mérkőzést kell majd játszania. A részletes, helyszínekre és kezdési időpontokra lebontott menetrendet december 6-án teszik közzé.