„Fico és Orbán jó kapcsolata egyfajta védőpajzs lehet a szlovákiai magyaroknak”
Hétvégén Robert Fico pártja, a Smer 23,6 százalékkal megnyerte az előrehozott választásokat Szlovákiában. Ezzel az egykori miniszterelnök most visszatérhet a hatalomba – már ha sikerül megegyezni a lehetséges koalíciós partnereivel.
Tokár Géza politikai elemzővel arról beszélgettünk, mit hozhat a szlovákiai magyaroknak a korábbi magyarellenes kijelentéseiről is ismert Robert Fico visszatérése, és mennyire számíthat majd rá Orbán Viktor a Brüsszel elleni harcában?
– Robert Ficónak adott kormányalakítási megbízást Zuzana Caputová szlovák köztársasági elnök hétfőn délután. Mi történik ezután?
– Azt hozzá kell tenni, hogy nincs semmilyen szabályozás a kormányalakításra vonatkozóan. Elképzelhető, hogy annak ellenére, hogy a Smer kapta ezt a megbízást, nem tud kormányt alakítani, visszaadja a lehetőséget és valaki más kapja meg. Ez egy formalitás ilyen szempontból.
– Vagyis elképzelhető, hogy a Smer nem fog tudni kormányt alakítani?
– Ebben a pillanatban semmit nem lehet kizárni. Robert Ficónak azonban nagy esélye van, hogy meg tudja alakítani a kormányát, mert van két párt, akikkel nagyon jól megérteti magát. Az egyik a Hlas, Peter Pellegrini pártja, akik a Smerből váltak ki három éve. Bár voltak, és vannak is konfliktusaik Ficóval, azért összességében nagyon sok közös érdekük van, és nagyon jól megértik egymást.
Ez Jan Slota pártjaként lett ismert Magyarországon, de már nem ő vezeti, hanem Andrej Danko.
– Mit kérhet a támogatásért cserébe a Hlas és az SNS?
– Ami a Hlast és Pellegrinit illeti, itt kardinális kérdés, hogy ő mennyire akar miniszterelnök lenni, hajlandó-e ezért összeveszni Ficóval. Én azt gondolom, hogy nem. Gazdasági téren annyira egy húron pendül a két párt, hogy biztosan nem fognak olyan részkérdéseken összeveszni, hogy kié lesz mondjuk a munkaügyi tárca, vagy ki akarja irányítani az egészségügyet.
– És az SNS?
– Azt nagyon nehéz látni, hogy nekik mik a prioritásaik, de talán a kultúrpolitika terén lehetnek célkitűzéseik. Az rájuk is érvényes, hogy nem fognak például gazdaságpolitikai vagy egészségügyi kérdéseken veszekedni.
– Fico már 2006 és 2010, illetve 2012 és 2018 között is volt Szlovákia miniszterelnöke. Ez most ugyanaz a Fico, akit akkor megismertünk?
– Fico egy opportunista, alkalmazkodóképes politikus, aki sok esetben egészen mást csinált, mint amit a választóinak ígért. Azt is látni kell, hogy a kijelentései szélsőségesebbé, élesebbé váltak az elmúlt években. Ez annak is köszönhető, hogy
megpróbálják majd lecsukni, vagy eljárás alá vonni. Szlovákiában pedig volt igény egy olyan politikusra, aki erőteljes kritikát fogalmaz meg Nyugat-Európával szemben, és a háború kapcsán sem a feltétlen ukrán támogatás mellett van. Fico pedig belehelyezkedett ebbe a szerepbe, és amint az látható az eredményekből, a Smert újra egy nagy, „politikacsináló” párttá tette Szlovákiában. Pedig 2020 után úgy tűnt, hogy el is tűnhetnek a politikából.
– Mit jelenthet a visszatérése a szlovákiai magyarok számára?
– A mostani kampányában nem voltak kimondottan magyarellenes kijelentései, ami azért nem mondható el a 2010-es évek Ficójáról. Még az is elképzelhető, hogy lesz valamilyen külön megegyezés. Hasonlóan ahhoz, amit 2010 után a szlovák-magyar vegyes párttal, a Híddal kötött, akkor odaadta nekik a nem túl sok gyakorlati hasznot jelentő, inkább szimbolikusnak tekinthető kisebbségi biztosi pozíciót. Akár ilyesmi is elképzelhető.
Ezt azonban azért nem venném 100 százalékos garanciának.
– Egyesek szerint a magyar kormány beavatkozott ebbe a választásba. Ha igen, lehetett ennek tényleges hatása az eredményre?
– A magyar kormány soha nem titkolta a szimpátiáját, azt, hogy kinek szurkol – és ez fordítva is igaz. Volt egy elmélet, hogy Orbán személyes döntése kapcsán szabadultak rá az illegális bevándorlók Szlovákiára Magyarország felől. Ez azonban szerintem inkább az összeesküvés-elmélet kategóriába tartozik. Ez ennél ugyanis egy fokkal bonyolultabb, nem kellett ehhez valamilyen számító, személyes döntés, vagy hasonló beavatkozás. A magyarlakta területeken még nem volt pontos felmérés, de elképzelhető, hogy több magyar szavazott most a Smerre. Ez azonban semmiképpen sem volt egy választást eldöntő faktor.
– És Orbán mennyire számíthat majd Ficóra? Mondhatjuk, hogy lett egy új szövetségese a magyar miniszterelnöknek az EU-ban?
– Igen, egyértelműen. Inkább az a kérdés, meddig hajlandó elmenni Orbán védelmében. Ficóra jellemző, hogy nem Orbán, hanem saját maga érdekében cselekszik. Ha ez a kettő éppen egybevág, akkor ott van egy érdekegyezés Magyarország és Szlovákia között is. Ez azonban általános jelenség. Itt az lehet a kérdés, hogy Szlovákia hajlandó lesz-e hangsúlyos ügyekben erősíteni a magyar vétókat? Szerintem nem. Azonban ezen túl is van több terület, ahol Szlovákia és Magyarország együtt tud működni, közös álláspontot tud elfogadni, a migrációtól kezdve az orosz-ukrán háború kérdéséig. Az egyértelmű, hogy sokkal harmonikusabban együtt tud majd működni az Orbán-kormánnyal az új szlovák kormány, ha ahhoz Ficónak köze lesz.