HÍREK
A Rovatból

Felvonták a nemzeti lobogót az Országház előtt a március 15-i nemzeti ünnepen



Képesek vagyunk-e az eddiginél is jobban összefogni egy, az életünket és szabadságunkat fenyegető erővel szemben, amely fájdalmat és halált hoz közénk? - tette fel a kérdést a közmédiában hétfőn sugárzott március 15-i ünnepi beszédében a koronavírus-járványra utalva a magyar köztársasági elnök.

Áder János azt mondta: a küzdelem akkor válik személyessé, ha a baj már a mi ajtónkon kopogtat. "Amikor a kapuból kinézve tűztől vöröslik az ég alja" - fogalmazott a politikus.

Eloltjuk-e a járvány tüzét azzal az egyszerű döntéssel, hogy beoltatjuk magunkat, vagy maradunk áldozatok, és tehetetlenül várjuk, hogy valami csoda történjen velünk? - tette fel a kérdést.

Tudunk-e cselekedni hazánkért, családunkért, közösségeinkért, szomszédunkért, mindannyiunk szabadságáért, vállaljuk-e a védekezésből a felelősség ránk eső részét? - firtatta.

Áder János azt mondta, hogy március idusán legyen mindannyiunk számára méltó üzenet Arany János gondolata:" .küzdenünk kell. De (.) nem szebb dolog-e a magunk ügye mellett dicsőségesen küzdeni, mint megadni magunkat az ellenségnek (.)?"

Az államfő Jókai Mór erkölcsi parancsára is emlékeztetett: "tartsátok tiszteletben e napot, melyen a nép szava először megszólalt", és amellyel a magyar nemzet szabadsága kezdődik. És bár e napról 173 éve emlékeznek meg a magyarok, 31 éve pedig már szabadon teszik ezt, az idei már a második olyan március 15., amit nem lehet az elmúlt évek hagyományai szerint ünnepelni - idézte fel az államfő.

Áder János Arany János szavaival válaszolt azoknak is, akik azt kérdik: van-e mit ünnepelni egyáltalán? Segít-e rajtunk most egy 173 évvel ezelőtti történet?

Arany János tudta: a modern magyar történelem legnagyobb vállalkozása, a polgári átalakulás, csak akkor sikerülhet, ha minél többen a magukénak érzik, ha a változás kiteljesedik. Ha a szabadság mindennapi tapasztalat, ha annak értelme lesz, és ha veszélybe kerül, az emberek készek áldozatot hozni érte.

A költő válasza a kérdésre, tűz esetén oltaná-e a szomszéd házát vagy a helység távolabbi épületét, az volt: felebaráti kötelességből is oltaná azt, másodszor pedig azért, hogy a tűz ne terjedjen tovább, akár a saját házára. "Ha a magad házát meg akarod menteni, a másik házát is ótalmaznod kell".

A veszélyben egymásra vagyunk utalva, a magunk biztonsága a többiekétől függ, egyedül nem lehet veszélyhelyzetet kezelni - hangoztatta a köztársasági elnök. Ehhez a felismeréshez azonban a forradalmak és szabadságharcok önmagukban még kevesek lehetnek. A forradalom ugyanis lehet távoli, a küzdelem azonban akkor válik személyessé, ha a baj már a mi ajtónkon kopogtat - mondta.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Légzuhatag csapott le a Balatonra, fákat tört derékba a 80 km/órás szél – fotókon a szerdai vihar
Szerda délután a nap legerősebb zivatara érte el Keszthely térségét. Hévízen rövid idő alatt több mint 20 mm eső esett, Balatonmáriafürdőn pedig jégesőt is észleltek.


Szerda délután látványos peremfelhővel és légzuhatagokkal érkezett a vihar Keszthely térségére, a legerősebb széllökések pedig megközelítették a 80 km/órát – számolt be róla az Időkép.

A nap legerősebb zivatara a Dunántúlon, Zala megye keleti részén alakult ki, majd délkelet felé haladva Kaposváron is átvonult.

A vihar több településen is éreztette hatását: Hévízen rövid idő alatt több mint 20 mm csapadék hullott, Csombárdon 21 mm-t mértek, Balatonmáriafürdőről pedig jégesőt is jelentettek.

A Keszthelytől nem messze található Alsópáhokon a légzuhatag következtében az árkok gyorsan megteltek vízzel, a viharos szél pedig fákat döntött ki és tört derékba.

Képeken a balatoni vihar:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
Egy Wizz Air-utas csomagját kirámolták Malagában: napokig nem tudott dolgozni a hiányzó eszközök miatt
Egy magyar nő feladott poggyászából a malagai reptéren kivették a munkájához szükséges laptopdokkolót és töltőket. Az utasnak a kiesett időt és munkát senki nem téríti meg, a Wizz Air pedig a helyi hatóságokra mutogat az ügyben.


Egy Malagából hazatérő Wizz Air-utas poggyásza megjött, csak épp hiányosan – a történet újra felveti a kérdést, meddig terjed a reptéri hatóságok jogköre, és ki felel a kárért.

Niki két hete repült haza a spanyol városból Budapestre, ám a feladott táskája nem érkezett meg vele. Másnap délután kapott hivatalos értesítést arról, hogy a helyi hatóságok visszatartották a táskát, mert szerintük lítiumion-akkumulátor van benne – írta a Blikk. A táskában egy laptopdokkoló, egy hálózati töltő és a hozzájuk tartozó kábelek voltak.

Az utas elektronikus levélben kapott tájékoztatást a csomag visszatartásáról és a tervezett felnyitásról. „Hétfőn kb. 14 óra körül kaptam egy e-mailt, hogy a poggyászt lítium akkumulátor gyanúja miatt visszatartották, és ki szeretnék nyitni” – mondta Niki.

„Azonnal válaszoltam, hogy a csomagban nincs lítium akkumulátor, de kinyithatják. Egy laptop dokkolója, hálózati töltője és az azokhoz tartozó kábelek voltak benne, amelyek nem tartalmaznak lítium akkumulátort.”

Azonnal reagált a megkeresésre, és engedélyt adott a táska átvizsgálására. Azt is kérte, hogy a folyamatot fotókkal dokumentálják, és a cipzáros táskát megfelelően zárják vissza.

A következő értesítés szerdán érkezett, miszerint átveheti a csomagot a repülőtéren.

A táska felnyitásakor azonban kiderült, hogy a munkájához szükséges eszközök hiányoztak belőle.

Több levelezés és közel négy bosszús üzenet után a spanyol hatóságok végül közölték, hogy visszaküldik a tárgyakat, ezzel gyakorlatilag elismerve, hogy azok mégsem jelentenek repülésbiztonsági kockázatot.

Az utas szerint a történtek felvetik a hanyag kezelés és a felelősség kérdését.

„Ráadásul, ha nem megyek utána a dolognak, ezt csak úgy eltették volna, ami akár lopásnak is minősíthető” – fogalmazott.

Hozzátette, hogy a táskát a kérése ellenére nem zárták vissza rendesen, így csak a szerencsén múlt, hogy más nem tűnt el belőle. Az ügyben panaszt tett a Wizz Airnél, ahonnan azt a választ kapta, hogy a biztonsági ellenőrzés a helyi reptér hatáskörébe tartozik. A légitársaság lítiumion-akkumulátorokra vonatkozó szabályzata egyébként nem tiltja a töltőkábelek vagy adapterek szállítását a feladott poggyászban, a szigorúbb előírások a különálló, készülékbe nem szerelt akkumulátorokra és a power bankokra vonatkoznak.

Az elmúlt hetekben több panasz érte a Wizz Airt a kézipoggyász-méret ellenőrzésének módja miatt, különösen spanyol reptereken. A társaság erre közleménnyel reagált: egyértelműsítették, hogy az utasok a mérőkeretbe „beleigazíthatják” a bőröndöt, és ígéretet tettek a jogtalan pótdíjak visszatérítésére.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Jönnek a kormány bejelentései – itt nézheted élőben a kormányszóvivői tájékoztatót
Szondi Vanda, Magyar Éva és Köböl Anita számol be a kormány szerdai ülésén meghozott döntésekről és válaszolnak a sajtó kérdéseire is. Kövesd velünk élőben!


Csütörtökön délelőtt 11 órától sajtótájékoztatót tartanak a kormányszóvivők, melyen beszámolnak a szerdai kormányülésen hozott döntésekről.

Azt már Magyar Péter miniszterelnök szerdán bejelentette, hogy kezdeményezik a védett üzemanyagár kivezetését, ennek részleteiről is beszél majd Szondi Vanda, Magyar Éva és Köböl Anita.

A tájékoztatót élőben követheted ebben a videóban:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
„A hazugságok tesznek tönkre minket” – Kilépett a Fidesz-frakcióból a pártot kritizáló újbudai képviselő
Junghausz Rajmund egy hosszú Facebook-posztban közölte, hogy kilép az újbudai Fidesz-frakcióból. A képviselő szerint a párt feladta az elveit, és ő már csak pártoktól függetlenül tud hiteles maradni.


Kilép az újbudai Fidesz–KDNP-frakcióból Junghausz Rajmund. Az önkormányzati képviselő csütörtökön egy hosszú, személyes hangvételű Facebook-posztban jelentette be döntését.

Felidézte, hogy korábban őszintén hitt abban, hogy a Fidesz valóra váltja az ígéreteit, és nekilát az egészségügy és az oktatás rendbetételének, valamint leszámol a korrupcióval.

„Emlékszel, amikor 2018 tavaszán arról győzködtelek, hogy most tényleg eljött a változás ideje, és a Fidesz végre törleszti a restanciáját és megteszi mindazt, amire évek óta várunk? (...) Még 2022-ben is ezzel nyugtattam magamat és téged is. Lehet, hogy furcsa, de tényleg hittem ebben. Mindkétszer tévedtem és néhány éve rájöttem, hogy hiába várok” – írta.

Egyik legnagyobb személyes csalódásának azt nevezte, amikor a kormányzat „piti politikai okokból” feladta az olimpiai pályázatot, és nem vállalta a népszavazást. Úgy látja, az elmúlt években „az előremutató tettek helyét a jól hangzó szólamok vették át”.

Junghausz leszögezte, sosem volt annyira közel a tűzhöz, hogy belülről lássa a napjainkban felszínre kerülő visszásságokat, mivel érdeklődése homlokterében mindig is az újbudai ügyek álltak. Elismerte, hogy a korábbi kritikák többségében az olvasónak volt igaza. „Belátom, hogy a hazugságok tesznek tönkre minket. A hazugságok, amikről azt hisszük, igazak, vagy csak, hogy kellenek a túléléshez.”

Bár nem tagja a Fidesznek, eddig a párt frakcióját erősítette Újbudán, de szerinte soha senki nem vádolta kritika nélküli rajongással.

„Mára egyértelművé vált számomra, hogy akkor maradhatok továbbra is önmagam és lehetek hiteles, ha pártoktól függetlenként folytatom a munkámat. Ezért kilépek a frakcióból” – jelentette be.

A képviselő a jövőbeli politikai szerepéről is írt.

„Megígérem neked, hogy nem leszek az ellenzék ellenzéke, és nem álltam be egy másik sor végére sem.”

Döntését azzal indokolta, hogy a saját lelkiismerete fontosabbá vált bármely politikai tábor elvárásánál. „Nem azért lettem önkormányzati képviselő, hogy beleolvadjak egy mások által kreált világba, hanem hogy saját árnyékot vetve tisztességesen elvégezzem azt a feladatot, amellyel megbíztak a választóim” – fogalmazott.

Kijelentette, a jövőben is együttműködne mindenkivel, aki felelősen akar dolgozni Újbudáért, és autonóm képviselőként kizárólag a választóinak tartozik elszámolással. Politikai identitását változatlannak nevezte: „továbbra is olyan nemzeti elkötelezettségű és polgári liberális beállítottságú képviselő vagyok, aki szociálisan érzékeny”.

A képviselő az elmúlt hónapokban többször is élesen bírálta a Fidesz vezetését. Az áprilisi választás után Szentkirályi Alexandrának üzent a „nemzeti ellenállás” helyett önvizsgálatot sürgetve, majd egy Index-interjúban egy 24 fős „búcsúztatási” listát is emlegetett. Országos ismertségre akkor tett szert, amikor 2026 elején a gyermekvédelem ügyében nyilvánosan bírálta Semjén Zsoltot, ami után az akkori miniszterelnök-helyettes fel is hívta telefonon.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk