Ezen a hivatalos oldalon bárki részvétet nyilváníthat a királyi családnak
Részvétnyilvánító könyvet nyitottak a királyi család hivatalos weboldalán.
A beírt részvétnyilvánításokból készült válogatást a királyi család tagjai is olvassák majd.
Részvétnyilvánító könyvet nyitottak a királyi család hivatalos weboldalán.
A beírt részvétnyilvánításokból készült válogatást a királyi család tagjai is olvassák majd.
Gulyás Gergely szerint a KEHI jelentés két dolgot tett világossá. „Az első, hogy a korábbi vezérkari főnök hazudott. Hiszen nem igaz az, hogy ez egy általános egészségügyi beavatkozás volt, egy olyan beavatkozás volt, ami nem TB-támogatott, amit kifejezetten az utasítására hajtottak végre, és amire jogszerűen, törvényes keretek között nem kerülhetett volna sor.”
Szerinte Ruszin-Szendi Romulusznak semmilyen egészségügyi problémája nem volt, így ez nem lehet egészségügyileg szenzitív adat.
„Nem arról van szó, hogy valakinek volt egy szükséges egészségügyi vizsgálata, vagy egészségügyi beavatkozása, ami valóban különlegesen szenzitív személyes adat, hanem arról, hogy valakinek semmilyen egészségügyi szüksége vagy probémája nem volt, hanem katonaként vagy a vezérkar főnökeként a saját zsírját leszívatta. Ez szerintem nem tartozik abba a körbe” - fogalmazott a miniszter.
Gulyás Gergely szerint a villa-vizsgálatnak is nemsokára meglesz a végeredménye.
Elfogadta a kormány a 3%-os Otthon Start program szabályait. Gulyás Gergely szerint ez egy olyan program, amire évtizedek óta nem volt példa, nagyot léphetnek előre vele az otthonteremtés területén.
A miniszter szerint Magyarországon magas a magántulajdon aránya az ingatlanpiacon, de a fiatalok számára nehézséget okoz az első saját ingatlan megvásárlása a magas árak miatt. A 40 év felettiek 80%-a él saját tulajdonú ingatlanban, 18 és 40 év között viszont csak 40% ez az arány.
A program azokra terjed majd ki, akik az első ingatlanjukat veszik meg, vagy lakóingatlanban 50%-nál nagyobb tulajdonosi részesedéssel még nem rendelkeztek. A nem lakóingatlanok, vagy a nagyon csekély értékű ingatlanok nem számítanak majd bele.
Bár a program elsősorban a fiatalokat segíti, nincs korhatár. Nincs sem házasságkötési, sem gyermekvállalási kötelezettség,
Államilag jelentős kamattámogatással felvehető kölcsönről van szó, ahol az igényelhető maximális hitelösszeg 50 millió Ft. A fix 3 százalékos kamatot a futamidő végéig az állam garantálja. A futamidő maximum 25 év. Az önrész a lehető legkevesebb, 10%.
Kér árkorlát van. Az egyik, hogy az ingatlan nem lehet drágább 100 millió Ft-nál.
És van egy négyzetméter-ár korlát is, mind lakásvétel, mint építkezés esetén 1,5 millió Ft/négyzetméter. A miniszter szerint erről hosszú vita volt, mert nemcsak Budapest belvárosában, hanem még külvárosban és a megyei jogú városokban sem kaphatóak újépítésű ingatlanok 1 milliós négyzetméter ár alatt, 1,5 millió Ft alatt viszont már igen. „Bár az új lakásoknál ez inkább a közép- vagy az alatti árkategóriát jelenti.”
A 3%-os fix törlesztőrészlet azt jelenti, ha valaki 20 millió Ft-ot vesz fel 25 évre, akkor 95 ezer Ft-os havi törlesztővel számolhat. Ha 25 millió Ft-ot vesz fel, akkor 118.500 Ft-ot kell havonta fizetnie, 30 millió Ft-nál 142 ezer Ft-tal számolhat, 40 millió Ft-nál 190 ezer Ft-tal, 50 millió Ft-nál 237 ezer Ft-tal - sorolta a miniszter.
„Ez jelentős kamattámogatás.” 20 millió Ft-nál 157 ezer Ft lenne egyébként a törlesztő, 50 millió Ft-nál pedig 393 ezer Ft Gulyás Gergely szerint. Az állam egy 50 milliós hitelhez így összesen 15-25 millió Ft kamattámogatást adhat 25 év alatt.
Az RTL rákérdezett, nem tartanak-e attól, hogy az intézkedéstől tovább nőnek az ingatlanárak.
„Az ingatlanárak amúgy is nőnek, a kérdés, hogy a növekedés mértéke dinamikusabb lesz-e. Mivel vagy egy négyzetméter-ár korlát, ez önmagában is egy korlátozás, meg van egy felső plafon is” - válaszolta a miniszter, aki szerint olyan mértékű biztosan nem lesz a növekedés, mint amit a segítség jelenthet. Gulyás Gergely arról is beszélt, regionális összehasonlításban Budapesten az árak további növekedése várható, mert Varsóban és Pozsonyban is magasabbak az árak, Prágában pedig több mint a kétszerese a négyzetméterár.
A program szeptembertől lesz elérhető. A Bankszövetséggel tárgyaltak a programról.
Vagyis csak a hitelképesek juthatnak hozzá az új, támogatott hitelhez. Gulyás Gergely kérdésre válaszolva elmondta, az idei évben a programnak nincs jelentős költségvetési kihatása, „néhány milliárd forintot jelent.” 2027-28-29-ben azonban már 50 és 150 milliárd Ft közötti kiadást jelenthet, bár senki nem tudja megmondani, mennyien élnek majd ezzel a lehetősséggel.
A kormány tárgyalt egy nagyívű lakásfelújítási programról is, erről szeptemberben lehet döntés.
A rendőrség még mindig nem válaszolt arra, számíthatnak-e büntetésre a Pride résztvevői. Gulyás Gergely azt mondta, kormányülésen nem került szóba a felvonulás, de a büntetés kérdése nem egyértelmű.
Gulyás Gergely szerint teljesen egyértelmű, hogy a kormánynak vagy a rendőrségnek, és nem a fővárosnak van igaza, de ez teljesen mindegy, „a résztvevők résztvételének jogi minősítésekor ezt nem lehet figyelmen kívül hagyni.”
A miniszter egyetértett azzal is, hogy nem történt rendőrségi felszólítás a felvonuláson, amivel a résztvevőket tájékoztatták volna, hogy tiltott rendezvényen vesznek részt. „Ennek relevanciája van, de nem nekem kell ebben döntenem. Kétségkívül, felszólítás nem hangzott el.”
Az RTL kérdésére Gulyás Gergely elismerte, ha nem tiltják be a Pride-ot, valószínűleg kevesebben lettek volna rajta, de szerinte így visszafogottabb volt a rendezvény.
A minsztert megkérdezték Azahriah szerdai posztjáról is, amiben azt írta, "már csak az igazán szektás, értelmileg és mentálisan is visszamaradott véglények maradtak, mint Fidesz-szavazók."
Az énekes aznap este már bocsánatot is kért a bejegyzése miatt, amit sokan bíráltak. Azt írta, már bánja, hogy olyan embereket minősített, "akik nem szándékosan az ország leépítéséhez akartak asszisztálni, szimplán hittek egy évtizednyi hazugságban."
Gulyás Gergely a kormányinfón azt mondta, Azahriah Magyar Péter pártjának áldozata.
Ez a hangnem a miniszter zerint ismeretlen volt a magyar politikában korábban, a Tisza Párt megjelenésével vált általánossá.
"Úgy tűnik, hogy azok, akik nem kellően gondolják végig a szavaikat, hajlamosak abba a hibába esni, hogy úgy tesznek, mintha a Tisza Párt politikusai lennének, noha itt egy tehetséges, fiatal zenészről van szó."