KÉK HÍREK
A Rovatból

Magyarország legjobb általános iskolái ezekben a városokban vannak

Akár a matematikát, akár a szövegértést vesszük alapul, a fővárosi iskolák uralják a mezőnyt.


Bekerülni az ország 20 legjobb iskolájába óriási dolog, bárhol is van az adott iskola, bármilyen gyerekeket is tanít, bármilyen körülmények között. Az Összkép felmérte, melyek azok az általános iskolák Magyarországon, ahol a legfelkészültebbek a tanulók, vagyis ahol a végzősök nagy eséllyel jó középiskolákba kerülnek be, és ott helyt tudnak állni.

Számításaik az általános iskolák hatodik osztályának végén megírt kompetencia mérések eredményeit használják. A 2008 és 2015 közötti nyolc év során elért pontszámok középértéke alapján rakták sorba az ország összes iskoláját.

Ezeken a listákon egyértelműen a fővárosi iskolák vannak többségben, mind a matematika, mind a szövegértés tekintetében. Velük többnyire nagyvárosi iskolák tudják felvenni a versenyt. Találhatunk azonban olyan intézményeket is, melyek kisebb településről, nehezebb helyzetből kerültek a legjobban közé.

Legmagasabb matematika abszolút pontszámot elért iskolák

• Áldás Utcai Általános Iskola (Budapest)

• Baár-Madas Református Gimnázium, Általános Iskola és Kollégium* (Budapest)

• Bárnai Általános Iskola* (Bárna)

• Budapest XII. Kerületi Hunyadi Mátyás Általános Iskola* (Budapest)

• Budapest XIV. Kerületi Herman Ottó Általános Iskola* (Budapest)

• Budapest XVI. Kerületi Herman Ottó Általános Iskola (Budapest)

• Budapesti Fazekas Mihály Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium* (Budapest)

• Ibolya Utcai Általános Iskola (Debrecen)

• Kodolányi János Német Nemzetiségi Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola (Pécsvárad)

• Papi Kölcsey Ferenc Általános Iskola (Pap)

altalanosbaltalanos

Legmagasabb szövegértés abszolút pontszámot elért iskolák

• Áldás Utcai Általános Iskola (Budapest)

• Baár-Madas Református Gimnázium, Általános Iskola és Kollégium* (Budapest)

• Bethlen Gábor Általános Iskola és Gimnázium Kincskereső Tagiskolája (Budapest)

• Budajenői Általános Iskola (Budajenő)

• Budapest IV. Kerületi Babits Mihály Magyar-Angol Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola és Gimnázium*

• Budapest XII. Kerületi Hunyadi Mátyás Általános Iskola* (Budapest)

• Budapesti Fazekas Mihály Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium* (Budapest)

• Ibolya Utcai Általános Iskola (Debrecen)

• Jókai Mór Német Nemzetiségi Általános Iskola* (Budapest)

• Páli Szent Vince Katolikus Általános Iskola és Óvoda (Kapuvár)

A listákon csillaggal jelölt iskolák már az Összkép korábban publikált, legmagasabb hozzáadott értéket adó iskolák listáiban is szerepeltek. Ezek az intézmények a szülők társadalmi hátterének hatását kiszűrve is a legjobb intézmények között szerepelnek.

Mint írják, a listákat bemutató cikkekkel azt szerették volna elérni, hogy más szemüvegen keresztül nézzünk a kompetenciamérések eredményeire. Olyan iskolákról írtak, melyek a hagyományos ranglistákra nem kerülnek fel, bár teljesítményük elismerésre méltó.

Szeretnének rámutatni, hogy az iskolák munkája sokkal komplexebb annál, hogy sikerességüket az éves kompetenciamérés mutatói alapján ítéljük meg.

A teljes, 20-as listákért és az Összkép további cikkeiért és listáiért KATT IDE.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KÉK HÍREK
A Rovatból
Sokkot kapott az anya a neki küldött videótól: kiderült, hogy napokig verték a 14 éves lányát Pápán
Két tinédzser bántalmazott egy 14 éves diáklányt, a Tények riportja szerint azért, mert a sértett szidta az anyjukat. A 15 és 16 éves támadókat a rendőrség elfogta.


Három nap leforgása alatt négyszer verte meg két tinédzser lány egy 14 éves ismerősüket Pápán. A támadók az erőszakot videóra vették, a felvétel pedig később az áldozat édesanyjához is eljutott.

Az általános iskolás

Szofit az egyik alkalommal egy sikátorba rángatták, ahol felpofozták, majd a fejét egy kőfalba verték. A lány hiába próbált menekülni, és egy fiú ismerőse sem tudta megakadályozni a támadást. A bántalmazás következtében koponya- és arcsérüléseket szenvedett.

A Tények riportja szerint a konfliktus oka az volt, hogy a sértett lány szidta a támadók anyját.

Az áldozat édesanyja arról beszélt, hogy lánya eleinte titkolta a történteket a család előtt. Miután kiderült a bántalmazás, az anya személyesen próbálta megbeszélni a helyzetet a támadók anyjával. Az ügy akkor vett drámai fordulatot, amikor

az egyik támadó testvére – állítólag bűntudatból – elküldte neki a bántalmazásról készült videókat, az anya pedig sokkot kapott a látottaktól.

A rendőrség hivatalosan egy bántalmazásról adott hírt, amely szerint egy 15 és egy 16 éves lány előre kitervelte a támadást. A hatóság közlése szerint „egy sétányhoz csalták a fiatal lányt, ahol mindketten először fenyegették és szidalmazták, majd megverték őt”. A két tinédzsert őrizetbe vették, kihallgatták, és kezdeményezték a letartóztatásukat.

A pápai eset nem egyedi a régióban. Tavaly decemberben szintén Pápán vertek és rugdostak össze egy 13 éves fiút a társai, amit szintén rögzítettek. Abban az ügyben a szülők csoportosan elkövetett garázdaság miatt tettek feljelentést.

VIDEÓ: A Tények beszámolója


Link másolása
KÖVESS MINKET:

KÉK HÍREK
A Rovatból
Medve elől menekült, sziklafalon rekedt két magyar turista a Székelykőn
A romániai Fehér megyében riasztották a hegyimentőket, miután egy magyar pár egy medvétől megijedve letért a túraösvényről. A Salvamont és a hegyi csendőrség hozta le őket a hegyről.


Medve elől menekült, ezért egy sziklafalon rekedt két magyar turista szombaton a romániai Fehér megyében, a Székelykőnél. A párt a hegyimentők és a hegyi csendőrök hozták le a hegyről, senki sem sérült meg.

Az eset akkor történt, amikor

a túrázók egy medvétől megijedve letértek a kijelölt ösvényről. Menekülés közben egy olyan meredek, sziklás részre tévedtek, ahonnan már nem tudtak biztonságosan sem fel-, sem lejutni, ezért riasztották a hatóságokat.

A kiérkező Salvamont és a hegyi csendőrség csapatai először biztosították a területet, hogy a medve ne térhessen vissza, majd felkutatták a bajba jutottakat.

Miután megtalálták a turistákat, kiemelték őket a veszélyes zónából, és megkezdték a közös ereszkedést Torockó felé. Az akció sikeresen zárult, a pár sértetlenül ért földet.

A Székelykő környéke népszerű kirándulóhely, de a terep veszélyes, a hegyimentőknek gyakran van itt dolguk; tavaly tavasszal is több túrázót kellett menteni kimerülés vagy sérülés miatt. A romániai medvehelyzet évek óta gondot okoz, a hivatalos becslések 10-13 ezer példányra teszik az országos állományt. A medvetámadások miatt nemrég módosították a kilövési kvótákra vonatkozó jogszabályokat, miután tavaly júliusban a Transzfogarasi úton egy medve halálra mart egy olasz motorost. Fehér megyében a legutóbbi adatok szerint 513 barnamedvét tartottak nyilván, miközben a szakértők 99 példányt tartanának optimálisnak.

Forrás: maszol.ro


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KÉK HÍREK
A Rovatból
Videó: így menekült a Putyin tábornokára lövő férfi, mielőtt elfogták
Dubajban kapták el a férfit, akit azzal gyanúsítanak, hogy pénteken többször is rálőtt Vlagyimir Alekszejevre, az orosz katonai hírszerzés helyettes vezetőjére az utcán. A közzétetett felvételek szerint a fegyvere egy hókupacból került elő.
Karkó Ádám - szmo.hu
2026. február 08.



Alig két nappal azután, hogy Moszkvában merényletet követtek el egy magas rangú orosz tábornok ellen, az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat bejelentette: elfogták a lövöldözéssel gyanúsított férfit. A pénteki támadás célpontja Vlagyimir Alekszejev, az orosz Védelmi Minisztérium Vezérkari Főigazgatóságának helyettes vezetője volt, akit több lövés ért. Kórházba szállították, és a szombati hivatalos tájékoztatás szerint már túl van az életveszélyen.

Az FSZB közleménye szerint

a gyanúsítottat, Ljubomir Korbát Dubajban kapták el, és az Egyesült Arab Emírségek hatóságai már ki is adták Oroszországnak

írja a Meduza. A közösségi médiában több biztonsági kamerafelvételt is közzétettek arról, ahogy a feltételezett elkövető elmenekül a helyszínről, illetve egy olyan videót is, amelyen Korbát átadják az orosz hatóságoknak.

Az FSZB egy bűntársat is megnevezett, Viktor Vasint, akit szintén őrizetbe vettek, míg egy harmadik gyanúsított, Zinaida Szerebritszkaja az orosz közlés szerint Ukrajnába távozott. A hatóságok szerint az 1960-as születésű, orosz állampolgárságú Ljubomir Korba az ukrán titkosszolgálat megbízásából érkezett 2025 decemberében Moszkvába, hogy merényletet hajtson végre. Ezt az állítást erősítette meg

Szergej Lavrov orosz külügyminiszter is, aki szerint Ukrajna áll a merényletkísérlet mögött, amellyel a béketárgyalásokat akarta szabotálni. Ukrajna tagadta, hogy bármi köze lenne a lövöldözéshez.

A lap szerint Korbával és Vasinnal szemben már február 8-án ítéletet hoznak.

(via 24.hu)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KÉK HÍREK
A Rovatból
„A kisbabáknál hányingert, hányást, hasmenést válthat ki” – mérgező toxin került a csecsemőtápszerbe
Aggódnak a szülők, miután kiderült, hogy egy veszélyes méreganyag került több csecsemőtápszerbe. A szennyeződés hányást és hasmenést okozhat a legkisebbeknél.


Aggódnak a szülők, mert mérgező toxinnal szennyezett babatápszer termékek kerültek forgalomba, amit most bontott dobozban, blokk nélkül is visszavesznek az üzletek és a gyógyszertárak. Az RTL Híradó riportjában megszólaló gyermekorvos szerint nem kell tartani attól, hogy a veszélyes anyag maradandó károsodást okozna, a tünetek ugyanis szinte azonnal jelentkeznek.

Január eleje óta folyamatosan hívják vissza a boltok polcairól a különböző anyatejpótló tápszereket, miután kiderült, hogy egy alapanyagon keresztül egy Cereulid nevű toxinnal szennyeződhettek. A probléma nemcsak Magyarországot érinti. „Január eleje óta folyamatosak a visszahívások. Ezek a visszahívások nemcsak Magyarországra vonatkoznak, hanem egész Európára, sőt más kontinensekre is, tehát globális jelenségről beszélünk” – közölte a fogyasztóvédelmi hatóság képviselője.

Itthon a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) honlapján tették közzé a pontos listát a visszahívott termékekről, amelyek között szerepel a 800 grammos Aptamil Pronutra 2 és 3, valamint a szintén 800 grammos Aptamil Profutura DuoAdvance 2 nevű tápszer is. Ezeket a Müller drogériákból hívták vissza.

A toxin a babáknál hányingert, hányást és hasmenést okozhat, ráadásul a melegítés sem pusztítja el. A szakemberek szerint a tünetek a fogyasztás után 30 perccel, de legkésőbb 6 órán belül jelentkeznek.

A megkérdezett gyermekorvos szerint viszont a baktérium maga nem került a tápszerbe, csak az általa termelt méreganyag, így hosszú távú következményektől nem kell tartani.

„Fontos az anyukáknak tudniuk, hogy ha tegnap, tegnapelőtt vagy múlt héten ezekből az érintett tápszerekből fogyasztott a kisbabájuk, nem kell attól félniük, hogy később jelentkeznek tünetek vagy maradandó problémák, mert ha valakinél ez a toxin problémát okoz, az még ugyanazon a napon jelentkezett volna” – hangsúlyozta Dr. Havasi Katalin házi gyermekorvos. Hozzátette, aki mégis hosszabb ideig tartó panaszokat tapasztal a babájánál, azonnal forduljon orvoshoz.

A botrány azután robbant ki, hogy az egyik gyártó önellenőrzés során bukkant a szennyeződésre. A méreganyag éppen egy olyan adalékanyagon keresztül került a termékekbe, amelyet a csecsemők fejlődésének segítésére adnak a tápszerekhez. „A szennyeződés pedig éppen egy olyan adalékanyaggal került bele, amelyet azért adnak a tápszerekhez, hogy a kisbabák idegrendszere, agya és szeme jobban fejlődjön” – magyarázta a szakember. A nemzetközi sajtóhírek szerint ez az összetevő egy arachidonsavban gazdag olaj (ARA-olaj) volt.

A globális visszahívási hullám több országot és márkát is érint. Az Egyesült Királyságban például már 36 olyan esetet jelentettek, ahol a gyerekeknél a toxinhoz köthető tünetek jelentkeztek. Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) és a Járványvédelmi Központ (ECDC) közösen vizsgálja az ügyet.

VIDEÓ: Az RTL Híradó beszámolója


Link másolása
KÖVESS MINKET: