Ennek Orbán nem fog örülni: A magyarok kétharmada szerint kicsi az ország befolyása a világ dolgaira
Néhány hete Orbán Viktor (aki jelenleg az unió soros elnöki tisztét betöltő ország miniszterelnöke) vendégül látta Európa vezető politikusait, akikkel állítása szerint konstruktív tárgyalásokat folytatott a kontinens előtt álló feladatokról. Mindezt azután egy nappal, hogy az Egyesült Államokban választást nyert egyértelmű favoritja, Donald Trump. Joggal érezhette tehát úgy a miniszterelnök, hogy a magyar diplomácia 100 éve nem volt ilyen erős, méretünkhöz képest jóval nagyobb a befolyásunk a világban.
A Publicus Intézet felméréséből azonban kiderül, hogy nem mindenki osztja a véleményét a magyarok közül: a válaszadók kétharmada szerint nincs igazán komoly hatásunk. A Népszava által megrendelt reprezentatív kutatás rámutatott, hogy a külpolitika megítélése leginkább pártpreferenciák mentén osztja meg az országot.
Orbán nemzetközi sikereiről leginkább a Fidesz szavazói vannak meggyőződve: körükben 79 százalék ért egyet azzal, hogy Magyarország külpolitikai befolyása erős. A többi politikai tábor viszont jóval szkeptikusabb. A Tisza Párt hívei közül mindössze 5 százalék gondolja, hogy nagy befolyásunk van, a többi ellenzéki párt szavazói között ez az arány 10 százalék, a bizonytalanok körében pedig 26 százalék.
A kutatásból az is kiderült, hogy a magyar külpolitika világpolitikai súlyát a megkérdezettek harmada (31%) egyértelműen kicsinek érzi, további 6 százalék „inkább kicsinek” tartja. 27 százalék szerint pedig egyáltalán nincs befolyásunk. Mindössze 7 százalék lát nagy hatást, 3 százalék inkább nagyot, míg 23 százalék közepes súlyúnak értékeli az ország helyzetét.
Még a fideszes táboron belül is érezhető némi szkepticizmus: 48 százalékuk szerint Magyarország befolyása legfeljebb közepes. Nagynak csak 19 százalék tartja, míg 7 százalék inkább nagynak. Ugyanakkor 3 százalék szerint az ország külpolitikai hatása gyakorlatilag nem létezik. Az ellenzéki pártok és a bizonytalanok körében jóval pesszimistább a kép: több mint 80 százalékuk szerint kicsi vagy semmilyen befolyásunk sincs.
A Tisza Párt támogatói között azonban ez az arány mindössze 14 százalék, a többi ellenzéki párt híveinél 17 százalék, a bizonytalanoknál pedig 29 százalék.
A magyarok közel fele (49%) szerint az ország érdeke az, hogy a nyugati demokráciákkal és a feltörekvő keleti, illetve déli országokkal egyaránt jó kapcsolatot ápoljunk. 38 százalék azonban egyértelműen a nyugati orientációt részesítené előnyben, míg a keleti nyitást csupán 3 százalék helyezné előtérbe.
A semlegesség narratívája leginkább a Fidesz hívei körében népszerű (84%), ugyanakkor a Tisza Párt szavazóinak és más ellenzéki pártok híveinek 66-69 százaléka a nyugati irányba húzna.