HÍREK
A Rovatból

Elvitte a Roszatom Moszkvába az ATV-t, a riportban megállapították, hogy nem működnek a szankciók

A riporter megállapította, hogy „gáz és olaj van dögivel és hihetetlenül fűtik a lakásokat és a házakat”.


A Roszatom meghívására látogatott el az ATV Heti Naplótól egy stáb Moszkvába, majd Szocsiba, ahol azt nézték meg, hogy milyen hatással voltak az Európai Unió által bevezetett szankciók Oroszországra. A

A „Hogyan él a szankciókkal sújtott Oroszország? Nélkülözés van, vagy mindent ugyanúgy meg lehet kapni?” címet viselő közel tízperces riport szerint a szankciók nem hoztak nagy változást, gázból és olajból van „dögivel”, a lakásokat pedig hihetetlenül felfűtik.

A riport azért is érdekes, mert a Telexnek is megerősítették diplomáciai forrásból azt az információt, hogy az út a Roszatomnak köszönhetően jött létre. Ráadásul a videós anyagot az a Novák András készítette, akit 2012-ben már elbocsátottak az RTL Klubtól, mert egy rasszista támadás során nem az áldozattal készített interjút. De 2020-ban az amerikai elnökválasztás során is volt egy érdekes bejelentkezése, ahol a trumpista narratívába illeszkedő valótlanságot állított. Idén márciusban pedig a 444 kiderítette, hogy az újságíró a Nemzeti Filmintézet 36 millió forintos támogatásával nyolcrészes dokumentumfilm-sorozatot készíthet az egyik kormányzati program sikeréről.

Novák elmondta, hogy az orosz fővárosban egyáltalán nincsenek turisták. Akik ott vannak, ők is túlnyomó részben orosz állampolgárok, akik állami támogatás segítségével látogattak el a városba.

Letesztelte a McDonald’s helyén megnyílt gyorséttermet, ahol szerinte a sült krumpli gyorsfagyasztott, a húspogácsát "nem sikerült lekoppintani”, a csirkés szendvics nem finom, a kóla hasonló, a fagylalt viszont szerinte egy az egyben olyan, mint a mekis fagyi. Hozzátette, hogy a többi gyorsétterem lánc, így például a Pizza Hut, a Burger King vagy a KFC például maradt az országban.

Azt is elárulta, hogy Coca-Cola- és Pepsi-termékeket is árulnak, pedig ez a két cég szintén azt állította a háború elején, hogy kivonulnak Oroszországból. Azt viszont nem tette hozzá, hogy ez vélhetően az úgynevezett szürke piacról kerülhet be az országba, amiről részletesen itt írtunk.

„Szóval egyelőre itt nem nagyon érzik az emberek, hogy bármilyen szankciók miatt ők kevesebbet vásárolhatnának”

- foglalta össze a riporter.

Elmondta, hogy kicsit emelkedett a benzin ára, de így is csak 300 forint egy liter, így senki nem tette le a kocsiját.

"Gáz és olaj van dögivel. Hihetetlenül fűtik a lakásokat és a házakat, 24-25 fok van mindenhol"

- zárta megállapításait a riporter.

A Telex kérdésére Sváby András, a Heti Napló névadó műsorvezetője elmondta: amikor a riport után azt mondta, hogy „tehát akkor ennyit a szankciókról”, azt úgy értette, hogy szükség van a szankciókra, de láthatóan rosszul működnek. Arra a felvetésre, hogy Novák riportja egyoldalú, nem tartalmaz háttérinformációkat, statisztikákat, Sváby azt írta, hogy ez egy videónapló típusú anyag, amibe műfajilag nem is férne bele háttérelemzés és szakértők.

A riporttal kapcsolatban a lap kereste Novák Andrást is, de ő nem kívánt a témával kapcsolatban nyilatkozni.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Magyar Péter válaszolt arra, hogy ha csak egy fideszest juttathatna börtönbe, ki lenne az
A tiszás politikus több kérdésre is válaszolt kedd esti videójában. Arról is kérdezték, hogy javasolja-e a fiataloknak, hogy külföldi egyetemen tanuljanak tovább.


Ismét kérdezz-felelek videót tett közzé Magyar Péter. A Tisza Párt vezetőjétől többek között megkérdezték azt is, hogy mitől fél, amire azt válaszolta, hogy nem fél.

Az egyik kérdező arról érdeklődött, mi a véleménye arról, ha a fiatalok külföldre mennek egyetemre.

„Szerintem kaland, tapasztalat, nyelvtudás. De aztán gyertek haza!”

- válaszolta a politikus.

A videóból az is kiderül, hogy az első autója egy használt Volkswagen Polo volt. Még Varga Judittal közösen vették, és a volt felesége azt mondta neki, hogy addig nem szül gyereket, amíg Magyar nem tanul meg jól vezetni.

Magyar Péter egy kérdésre azt is elárulja, hogy az igazán nagy álmai nem politikai irányultságúak. Az utolsó előtti kérdés pedig arról szólt, hogy ha csak egy fideszest juttathatnának börtönbe, de őt garantáltan, akkor ki lenne az.

„Én nem fogok semmilyen fideszest börtönbe juttatni. Ez nem az én feladatom, hanem az igazságszolgáltatásé”

- szögezte le Magyar.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
A Rovatból
Orbán Viktor üzent a Csík zenekar énekesnőjének, aki felháborodott azon, hogy egy drag queen táncolt a hangjára a Pride-on
A miniszterelnök szerint Majorosi Mariannával van az ország többsége, és ne hagyja magát. Az énekesnő azt kifogásolta, hogy nem közölték vele előre a dal felhasználását.
Maier Vilmos - szmo.hu
2025. július 01.



Áll a bál a szombati Budapesti Pride egyik színpadi műsorszáma körül. A szóban forgó produkció során a Mia Szösz néven ismert előadó kokárdával a mellkasán táncolt, miközben a hangszórókból a Csík zenekar által előadott Most múlik pontosan című dal szólt.

Kedden aztán előbb a zenekar énekesnője, Majorosi Marianna szólalt meg a műsorszámmal kapcsolatban Orbán Viktor posztja alatt. A miniszterelnök a szóban forgó táncról osztott meg egy videót közösségi oldalán. Majd nem sokkal később a dal eredetijét jegyző Quimby zenekar is posztolt a Facebookon.

Majorosi egy kommentben azt írta: szerinte nem helyes, hogy előzetes engedélye nélkül került a hangja egy politikai tartalom mellé. A Quimby tagjai pedig azt kérték, hogy legközelebb előre jelezzék, ha a dalaikat felhasználná bárki.

Kedden este Orbán Viktor egy külön posztban reagált az énekesnő hozzászólására.

„Kedves Majorosi Marianna! Az ország többsége Önnel van, ne hagyja magát!”

- írta a kormányfő.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
„Egyéb programom van” - a fideszes képviselő nem ért rá odamenni a Dunai Vasműhöz, ahonnan épp 800 embert rúgtak ki a múlt heti 1700 után
A dolgozók kétségbe vannak esve, nem tudják, mi lesz velük. Átképzésről egyelőre szó sincs, a politikus szobrot jelentett be helyette.
Maier Vilmos - szmo.hu
2025. július 01.



Reggel nyolc után már több tucat ember gyűlt össze a Dunai Vasmű kapuja előtt. Újabb elbocsátási hullám indult a Dunaferr egyik utódcégénél: ezúttal 800 dolgozónak kellett távoznia, derül ki az RTL Híradóból. A múlt héten már 1700 embert küldtek el, így már több mint 2500 család érintett.

Sokan közülük évtizedek óta ugyanott dolgoztak. Egy férfi azt mondta, 1989 óta dolgozik a cégnél. Arra a kérdésre, hogy most mi következik, csak annyit mondott: sehová nem veszik fel.

A dolgozók attól tartanak, hogy nem találnak új munkahelyet. A kormány korábban átképzési programokat ígért, ám erről egyelőre semmilyen információt nem kaptak az érintettek.

A Kormányhivatal közleményt adott ki a helyzetről. Ebben azt írják: „jelenleg is képzési lehetőségeket biztosít azok számára, akik új munkahely megtalálására törekednek”, valamint hogy „felvették a kapcsolatot a régió kiemelt foglalkoztatóival, hogy felmérjék a képzési kínálatot és a potenciális elhelyezkedési lehetőségeket”.

A gyár története egészen a szocializmus idejéig nyúlik vissza: akkoriban a Dunai Vasmű az ország egyik meghatározó üzeme volt. A rendszerváltás után privatizálták, azóta több tulajdonosa is volt – köztük orosz és ukrán cégek –, majd néhány éve, állami segítséggel, a Liberty Steel indiai vállalat vette át.

Miközben a gyárban épp embereket bocsátottak el, a város másik oldalán sajtótájékoztatót tartottak. Soltész Miklós államtitkár és Mészáros Lajos, a térség országgyűlési képviselője egy leendő köztéri szoborról beszélt a helyi katolikus plébánia előtt. A projektet az állam 20 millió forinttal támogatja.

Az RTL Híradója megkérdezte, hogy a politikusok ellátogatnak-e a gyárhoz is. Soltész Miklós úgy fogalmazott: „Teljesen természetesen a képviselő úr és azok, akik ezen a területen dolgoznak, az ő feladatuk, hogy segítsenek és ahogy eddig is segített a kormány biztos, hogy segíteni fog.”

Mészáros Lajos viszont nem tudott elmenni a Vasműhöz: „Nem, mert egyéb programom van” - mondta a csatorna kérdésére.

A képviselő a híradónak arról is beszélt, hogy információi szerint a hengermű tovább működhet, és reméli, hogy a most elbocsátott dolgozók felét visszavehetik.

Ha viszont nem érkezik új befektető, Dunaújváros környékén körülbelül 2500 embernek kellene munkát találni – miközben információk szerint a régióban ennél jóval kevesebb betöltetlen állás van.

Az RTL Híradó teljes riportját itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Nyáry Krisztián a drag queen-botrányról: Majorosi Mariannának és a Quimbynek jogi értelemben nincs igaza
Az író, irodalomtörténész szerint miközben egy cég a gatyát is leperelheti azokról, akik a logóját használják, addig a művészek legfeljebb csak morgolódhatnak, ha a szellemi termékükről van szó.
Maier Vilmos - szmo.hu
2025. július 01.



Különvéleményt fogalmazott Nyáry Krisztián a Pride drag queen műsora kapcsán, ami alatt a Csík zenekar előadásában szólt a Quimby Most múlik pontosan című dala. A színpadi produkcióról Orbán Viktor kedden posztolt egy videót, amihez a zenekar énekesnője, Majorosi Marianna szólt hozzá. Azt írta: szerinte nem helyes, hogy előzetes engedélye nélkül került a hangja egy politikai tartalom mellé. Nem sokkal később a Quimby is bejegyzést tett közzé az ügyben. Ők azt kérték, hogy legközelebb előre jelezzék, ha a dalaikat bárki felhasználná.

„A művészeknek morális értelemben igaza van – jogi értelemben azonban sajnos nincs. Egy szabadtéri rendezvényen, legyen az akár politikai tüntetés vagy pártrendezvény, nem kell engedélyt kérni a jogtulajdonosoktól, hanem utólag, az Artisjus díjfelosztási mechanizmusán keresztül részesülnek (nem túl jelentős) jogdíjban”

- fejti ki posztjában Nyáry Krisztián. Az író, irodalomtörténész hozzátette, hogy ez nem csak Magyarországon van így, majd több külföldi példát is megemlít:

„Nagy port vert fel, amikor Bruce Springsteen, az R.E.M., a Queen vagy Adele tiltakozott amiatt, hogy a szerzeményeiket úgy használták fel politikai rendezvényeken, hogy senki nem kérdezte meg őket, egyetértenek-e ezzel.”

„Magyarországon egyetlen vékony szál jelent jogi védelmet: ha felmerül a mű integritásának sérelme. Ez történik például, ha egy vallásos himnuszt egy ateizmus népszerűsítő, vallást gúnyoló rendezényen játszanak le, vagy egy békés szerzeményt uszításra használnak. Az ennél kevésbé egyértelmű eseteket azonban elég nehéz peresíteni. Ez így nincs jól” - szögezi le Nyáry.

„A dal a szerző életében és halála után 70 évig nem közkincs, hanem a szerző elidegeníthetetlen szellemi tulajdona. Jogos elvárása, hogy előzőleg kikérjék a véleményét, felhasználhatják-e a dalát. Lehet, hogy odaadja, csak a kérdezés gesztusára tart igényt. Lehet, hogy nem adja, mert nem ért egyet a rendezvény céljával. Lehet, hogy azért nem adja, mert semmilyen politikai felhasználással nem ért egyet.

Egy cég lepereli rólad a gatyát, ha a logóját vagy jelmondatát engedély nélkül használod. A művész legfeljebb morgolódhat, ezzel kitéve magát mindenféle indulatos támadásoknak”

– magyarázza el részletesen Nyáry Krisztián.

„Tedd fel magadnak a kérdést: Szeretnéd-e, ha egy politikai gyűlésen a megkérdezésed nélkül kivetítenék a neved támogatóként? Egy dal kapcsán a jelenlévők nagy része joggal hiszi, hogy kedvenc előadója vagy dalszerzője is egyetért az adott politikai követelésekkel. Amikor pedig a szabadság követeléséről van szó, különösen jó lenne, ha a művész szabadon dönthetne legfontosabb tulajdonáról, az alkotásáról” - írja zárásképp a bejegyzésben.


Link másolása
KÖVESS MINKET: