HÍREK
A Rovatból

„Elbaszták ezt a helyzetet, elbaszták ezt az országot. Mind kibaszott bűnözők!” – durván szidalmazza az ország vezetőit két befolyásos orosz

Az orosz elit kiszivárgott „őszödi beszéde” megmutatja az uralkodó hangulatot a háború második évében.


Több mint 13 hónapja tart a rengeteg áldozatot követelő orosz-ukrán háború, és eddig úgy tűnik, az oroszországi katonai és politikai elit még egységesen kiáll Vlagyimir Putyin és szűk köre mellett. Bár korábban érkeztek hírek, hogy Jevgenyij Prigozsin, a Wagner-csoport vezetője élesen bírálta a katonai hatalmat, de a külvilágnak kevés betekintése van abba, hogy milyen hangulat uralkodik a legmagasabb körökben.

Ez talán most némileg változhat. Orosz és ukrán online platformokon is felbukkant egy beszélgetés, ahol Joszif Prigozsin (aki csak névrokona a Wagner vezetőjének) és Farkhad Ahmedov, egy azerbajdzsáni üzletember, volt oroszországi politikus társalognak az oroszországi helyzetről.

A kiszivárgott telefonbeszélgetést Prigozsin először letagadta és deep fake anyagnak minősítette, később azonban úgy nyilatkozott: „létezik olyan, hogy magánélet. Az emberek egy magánbeszélgetésben bármiről beszélhetnek”. Igaz, azt továbbra is állította, hogy nem emlékszik a beszélgetésre.

A Telex gyűjtése szerint a beszélgetésben súlyos állítások hangzanak el több orosz vezetőt és az általános közhangulatot illetően is.

Prigozsin: Lavrov (a külügyminiszter) és két másik orosz politikus mind Sojgut (Szergej Sojgu orosz védelmi miniszter) hibáztatják, és retardáltnak hívják a háta mögött.

Prigozsin (a felsővezetőkről): mind átlépték a határaikat. Szerintem úgy viselkednének, mintha királyok, vagy kibaszott istenek lennének. Kibaszott szemétládák. Semmi jót nem tudok mondani róluk. Szemétládák.

Ahmedov: Kollektív bűnösségük van. Mindenki ott a topon felelős a saját területéért. Szétbaszták a területeiket. Az összeset. Putyin azt mondta, „nem baj, amíg megvan a hadseregünk”. Hát kiderült, hogy az se volt meg.

Prigozsin: Kurvára csalódott vagyok. Bassza meg az a nyilvánosság. Le vagyok döbbenve.

Ahmedov: Elbaszták ezt a helyzetet, elbaszták ezt az országot. Mindent elbasztak. Mindent, mindent. […] Egy érthető nyilatkozatot nem hallottam még tőlük. Egy helyes lépésük nem volt még.

Ahmedov: Amíg mentek felfelé az energiaárak, ezek fürödtek az aranyban. Láthatatlanok voltak. Aztán amikor nehézre fordult a helyzet, előbújtak, és sorban bizonyították, hogy használhatatlanok, inkompetensek, észszerűtlenek és alkalmatlanok.

Ahmedov: Egymás húsát eszik. De ez nem fogja megmenteni [Putyint], ő a felelős mindenért. Köztársaság vagyunk, egy szövetségi, elnöki állam. Ezért felelni fog az államfő. Mindenért. Kérdőre fogják vonni.

Ahmedov: Tönkretettek minket, a gyerekeinket, az ő jövőjüket, a hitüket, látod?

Prigozsin: Hogy őszinték legyünk, mind kibaszott bűnözők.

Prigozsin: [Putyin] egy senki.

Ahmedov: Senki. Egy kibaszott senki. Bizonytalan, mindkettő [Putyin és Medvegyev]. Kibaszott törpék. Mindekit utálnak, és mindenki utálja őket. A kérdés az, hogy mikor lesz ennek vége?

A beszélgetést itt lehet meghallgatni angol felirattal:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Videó a Sixtus-kápolnából: így vonult ki XIV. Leó pápa, miközben a bíborosok tapssal köszöntötték
A Vatikán által közzétett felvételen azt is láthatjuk, hogyan imádkozott megválasztása után XIV. Leó pápa.


Csütörtökön nem sokkal 18 óra után felszállt a fehér füst a Sixtus-kápolna kéményéből. A bíborosok ezzel jelezték, hogy véget ért a konklávé, megválasztották az új pápát. Nem sokkal később pedig az is kiderült, hogy chicagói születésű Robert Francis Prevost lett a katolikus egyház új vezetője, aki a XIV. Leó nevet választotta.

A konklávé szerda délután kezdődött, a bíborosok ekkor magukra zárták a Sixtus-kápolna ajtaját. A segítő személyzeten kívül mindenkit kiküldtek, így a fotósokat, operatőröket is.

A Vatikán azonban nem sokkal a pápaválasztás után közzétett egy videót, ami Sixtus-kápolnában készült, és az látható rajta, XIV. Leó pápa elhagyja a konklávé helyszínét. A bíborosok eközben tapssal köszöntik őt.

De a videón azt is láthatjuk, hova vezetett az első útja, hogyan imádkozott, és hogyan gratuláltak neki a megválasztásához.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
A Sixtus-kápolnából a Szent Péter-bazilika erkélyéig – itt vannak a legjobb fotók XIV. Leó pápa első pillanatairól
Miután megválasztották, Robert Francis Prevost magára öltötte a fehér pápai reverendát, trónra ült, és a többi bíboros egyenként engedelmességet esküdött neki.


Csütörtökön nem sokkal 18 óra után felszállt a fehér füst a Sixtus-kápolna kéményéből. A bíborosok ezzel jelezték, hogy véget ért a konklávé, megválasztották az új pápát. Nem sokkal később pedig az is kiderült, hogy chicagói születésű Robert Francis Prevost lett a katolikus egyház új vezetője, aki a XIV. Leó nevet választotta.

Megválasztása után Robert Francis Prevost a Sixtus-kápolna melletti kis szobába, a „Könnyek termébe” kísérték, ahol először ölthette magára a fehér pápai reverendát. Innen XIV. Leóként lépett ki a bíborosok elé. Ezután a kápolnában trónra ült, majd a többi bíboros egyenként engedelmességet esküdött neki.

Ezután mindenki a Szent Péter-bazilika erkélyéhez vonult, a rangidős diakónus bíboros ugyanis itt jelentette be az új pápát. XIV. Leó ekkor lépett ki a Szent Péter-bazilika erkélyére, ahol elmondta első beszédét is.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Egy magyar katonai hírszerzéshez tartozó ügynökhálózatot lepleztek le Ukrajnában, állítja az ukrán elhárítás
Az ukrán biztonsági szolgálat közlése szerint elfogtak két magyar hírszerzőt, akik kémtevékenységet folytattak Ukrajnában.


Az ukrán biztonsági szolgálat, az SZBU pénteken közölte, hogy elfogott két magyar hírszerzőt, akik kémtevékenységet folytattak Ukrajnában. A gyanú szerint a két személy a magyar katonai hírszerzés hivatásos tisztje volt, az SZBU azonosította őket, írta az Interfax.

A nyomozás szerint egyikük egy 40 éves férfi, aki korábban a beregszászi járásban szolgált katonaként, és 2024 szeptemberében aktiválták ügynökként. Az SZBU közlése szerint információgyűjtés után Magyarországra utazott, hogy jelentést tegyen. Ehhez egy ápolási igazolást állított ki beteg édesapja számára, aki külföldi gyógykezelésre szorult.

A másik gyanúsított egy volt katonanő, akinek a rendelkezésre álló információk szerint az volt a feladata, hogy megfigyelje a repülők és helikopterek jelenlétét a zakarpatszkai területen.

Az ügynökhálózat Kárpátalja régióra összpontosított.

Az SZBU szerint

a hálózat tagjai információkat gyűjtöttek a térség katonai biztonságáról, és olyan sebezhető pontokat kerestek, amelyek a szárazföldi és légvédelmet érintik.

Emellett a lakosság politikai nézeteit és viselkedését is vizsgálták.

Az SZBU a két személyt lakóhelyükön tartóztatta le. A házkutatás során telefonokat és egyéb tárgyi bizonyítékokat foglaltak le. A szolgálat közlése szerint „Ukrajna történetében először leplezték le a magyar katonai hírszerzés ügynökhálózatát”.

(via 24.hu)


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Fegyelmi eljárás indult a rendőr ellen, aki nem akarta, hogy a fotóját politikai célokra használják fel
Laponyi Zsolt Facebook-posztban tiltakozott a róla készült fotó politikai felhasználása ellen. A rendőrség erre felfüggesztette a nyilvános szerepléseit, és most eljárást indított ellene.
F. O. - szmo.hu
2025. május 09.



Ahogy már írtunk róla, Laponyi Zsolt rendőr őrmester április 24-én egy nyilvános Facebook-posztban kérte Rétvári Bencét, a Belügyminisztérium államtitkárát, hogy ne használja politikai célokra a róla készült fényképet. Laponyi azt írta: a rendőrség független szervezet, és fontos, hogy pártsemlegessége ne kérdőjeleződjön meg.

„Mélyen tisztelt Államtitkár Úr, nem lehet politikai kérdés a segítségnyújtás, így megkérném, hogy arcomat és nevemet ne kösse azzal össze. Félek, hogy a jelenlegi kétpólusú berendezkedésben, ha valaki az Ön által megszerkesztett képet meglátja, elfogultan fog hozzám lépni segítséget kérni, vagy ami még rosszabb, nem kérni” – fogalmazott bejegyzésében.

A fotó, amelyen Laponyi is szerepel, eredetileg egy rendőrségi toborzókampányhoz készült.

Rétvári Bence azonban a rendőrség napján ezzel a képpel köszöntötte a rendőröket, és a képre a KDNP.hu felirat is rákerült.

Ugyanez a kép megjelent a KDNP Facebook-oldalán is, de ott később lecserélték egy illusztrációra, amelyen nem látszanak arcok.

A poszt közzététele után Laponyit másnap tájékoztatta a rendőrség kommunikációs osztálya, hogy felfüggesztik minden nyilvános és szakmai szereplését. A Telex információi szerint nem hivatalosan arra is figyelmeztették, hogy bajba kerülhet, ha nem törli a bejegyzést.

Az őrmester április 28-án előadást tartott volna az adyligeti Rendőrképző Akadémián, de erre végül nem kerülhetett sor. Egy forrás szerint az intézmény tanulóinak azt mondták, ne osszák meg Laponyi posztját, ne kommentálják, és ne is lájkolják azt. Emiatt elmaradt egy május végére tervezett óvodai előadása is. A Telex információi szerint

Május 8-án Laponyi hivatalos értesítést kapott arról, hogy fegyelmi eljárás indult ellene a posztja miatt.

Ezt ügyvédje, Sziklai Tamás erősítette meg a lapnak. Laponyi Zsolt korábban rendszeresen szerepelt a rendőrség munkáját bemutató posztokban, videókban és előadásokon.


Link másolása
KÖVESS MINKET: