HÍREK
A Rovatból

Egyre rosszabb Navalnij állapota a börtönben

Az orosz ellenzéki politikus arról számolt be, hogy lázzal és csúnya köhögéssel küzd.


Alekszej Navalnijt hosszas huzavona után végül a betegosztályra költöztették, miután napok óta légzőszervi betegségekre utaló tünetei vannak - írja a The Guardian. A bebörtönzött orosz ellenzéki vezetőt tesztelték koronavírusra is, de az eredményről egyelőre semmit nem lehet tudni.

A 44 éves politikus korábban azt állította, hogy tuberkulózis-járvány tört ki a börtönben, és három embert is kórházba szállítottak. Navalnij azon viccelődött, hogy ha esetleg ő is elkapná a tüdőbetegséget, akkor könnyebben kerülhetne kórházba, mint az egyéb panaszaival. Az ellenzéki vezető a múlt héten éhségsztrájkba kezdett, miután a börtön személyzete hát- és lábfájdalmai ellenére megtagadta tőle az egészségügyi ellátást. Még az is felmerült, hogy esetleg amputálhatják a politikus egyik lábát.

Navalnij közvetítőkön keresztül az Insagramon hosszú posztban ír állapotáról.

Ebből többek között az is kiderül, hogy 38,1 fokos lázzal küzd és csúnyán köhög.

Korábban arról is beszámolt, hogy éjszaka óránként felkeltik, ezért nem tudja rendesen kipihenni magát. Ezt a vádat a börtön vezetése következetesen tagadta.

A Kremlhez közel álló Izvestya órákkal később arról számolt be, hogy a politikust végül átszállították egy kórházba, ahol alapos kivizsgáláson esett át. Az egyik tévécsatorna szerint a szóban forgó egészségügyi létesítmény abban a börtönben található, ahol eddig is fogva tartották a férfit.

Közben Agnès Callamard, az Amnesty International főtitkára a Twitteren jelentette be, hogy levelet írt Putyinnak a bebörtönzött ellenzéki vezető ügyében. Az emberi jogi aktivista valószínűsíti, hogy Navalnijt Oroszország "lassú halálra" ítélte. Callamard szerint mielőbb olyan orvos gondjaira kell bízni a politikust, akiben megbízik, egyúttal azonnali hatállyal szabadon kellene bocsátani az ellenzéki vezetőt.

Az orosz állami média és a börtönfelügyelet úgy véli, hogy egy szó sem igaz Navalnij kijelentéseiből. A politikus csak azért találja ki a betegségeit és a megpróbáltatásokat, hogy továbbra is a közbeszéd tárgya legyen.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Orbán Viktor, Rogán Antal és a Fidesz frakció nagy része is nevére vette az „átláthatósági törvényt”
107 kormánypárti képviselő csatlakozott az eredeti beterjesztő Halász Jánoshoz. Több nagy fideszes név ugyanakkor hiányzik a benyújtók közül.


Ahogy arról korábban írtunk, Halász János országgyűlési képviselő nyújtotta be az ún. átláthatósági (más nevén ellehetetlenítési vagy nagytakarítási) törvényt, ami súlyosan ellehetetleníti a külföldről is pénzhez jutó civil szervezeteket, illetve sajtó- és médiatermékeket.

Kedden azonban a Fidesz és a KDNP 107 képviselője csatlakozott a javaslathoz előterjesztőként.

Az indítvány beterjesztői között van többek között Orbán Viktor, Rogán Antal, Semjén Zsolt és Kocsis Máté is

– írja a Telex.

Hozzáteszik ugyanakkor, hogy nincs az aláírók között többek között Lázár János, Szijjártó Péter, Gulyás Gergely, Navracsics Tibor és Nagy István sem.

A portál megjegyzi, hogy ebben a parlamenti ciklusban (azaz közel három év alatt) csak négyszer fordult elő, hogy a miniszterelnök benyújtóként szerepelt egy törvényjavaslat esetében.

Az előzetes napirendi tervezet szerint a június 10-i héten szavazhat a javaslatról, és az új jogszabály a kihirdetést követő harmadik napon lép életbe.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
A Rovatból
Kocsis Máté nyíltan kimondta, hogy a Telexet, a 444-et és a Partizánt érintheti az „átláthatósági” törvény
A Fidesz frakcióvezetője nemcsak az ellenzéki sajtót bírálta, de saját párttársának is ellent mondott.


Kocsis Máté szerint a Telex, a 444 és a Partizán is érintettje lehet a készülő „átláthatósági” törvénynek. Ezt még  és a jogszabály elfogadása előtt mondta a frakcióvezető. Azt is hozzátette, hogy a portál munkatársait nem hívják meg a rendezvényeikre,

és most sem szívesen látott vendégként tekintenek rájuk.

A Telex stábja ott volt a Fidesz-frakció sajtótájékoztatóján, ahol Kocsis nem volt hajlandó válaszolni Simor Dániel kérdésére. Egy videó is készült az eseményről, ebben hangzik el, hogy a frakcióvezető már megelőlegezte, kik kerülhetnek a hivatal célkeresztjébe.

A tájékoztatón Kocsis beszélt arról is, hogy Ceber Roland milyen körülmények között találkozott Magyar Leventével. Magyar Levente korábban azt nyilatkozta, hogy egy meg nem nevezett ellenzéki képviselő hozta össze a találkozót. Azt mondta, csak utólag szóltak neki a nemzetbiztonsági szolgálatok, hogy Ceber ukrán hírszerző.

Kocsis Máté viszont másként mesélte el az eseményeket. A frakcióvezető szerint Ceber kezdeményezte a találkozót Szijjártó Péterrel, aki végül Magyar Leventét küldte maga helyett. Kocsis úgy fogalmazott: ha Magyar Levente verzióját fogadjuk el, akkor a titokzatos ellenzéki képviselő nem más, mint Szijjártó Péter.

A Ceber Rolandról és Magyar Leventéről készült közös fotót korábban Magyar Péter hozta nyilvánosságra. Ezt azután tette, hogy a Magyar Nemzet egy másik, Ceberrel készült képpel próbálta azt bizonyítani, hogy Magyar Péter kapcsolatban áll az ukrán hírszerzéssel.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
„Túlélő” és „Láthatatlan szörnyek” – így szúrt oda Orbánnak a Harcosok klubja szerzője
Chuck Palahniuk szerint másik két könyvének címe is jól jöhetne a magyar politikában. A Fidesz digitális hadsereget építene a Harcosok klubjára hivatkozva.


Chuck Palahniuk, a Harcosok klubja című regény szerzője is reagált arra, hogy Orbán Viktor és a Fidesz a könyv címét használta fel digitális hadsereg toborzására.

A HVG kérdésére az író a következőt válaszolta:

„Az ellenzék, ha szerveződne, talán használhatná a harmadik könyvem – a Láthatatlan szörnyek – címét. Az óvatos távol maradóknak pedig ott van politikai zászlóbontáshoz a második könyvem címe: a Túlélő.”

A Fidesz nemrég jelentette be az úgynevezett digitális harcosok toborzását. A kampányban a Harcosok klubja címét használták, amelyet Orbán Viktor a vasárnapi, látványos körítéssel megrendezett beszédében említett. A miniszterelnök azt mondta, azt szeretné, ha januárra már százezer emberből állna az online térben aktív támogatói közösség, és kijelentette: a digitális térben is a Fidesznek kell lennie a legerősebbnek.

A Harcosok klubja című könyv alapján készült 1999-ben David Fincher kultikus filmje Brad Pitt és Edward Norton főszereplésével. A történet főhőse skizofréniában és többszörös személyiségzavarban szenved, hallucinációi miatt közveszélyes bűnözővé válik, akinek célja a társadalmi normák teljes lerombolása.

Chuck Palahniuk ukrán felmenőkkel rendelkezik, és meleg, zárul a cikk.

(via 444)


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
22 ország 85 főszerkesztője szólalt fel a magyarországi átláthatósági törvény ellen
A lapok saját nyelvükön is lehozzák a kiállást, hogy jelezzék: együtt éreznek a magyar újságírókkal. Szerintük a törvény a szabad sajtót és a demokráciát is veszélyezteti.


A május 13-án benyújtott átláthatósági törvényjavaslat miatt nemzetközi szerkesztőségek vezetői fogtak össze. A Denník N innovációs vezetője, Munk Veronika pénteken szolidaritási állásfoglalást írt, amit Magyarországon kívüli szerkesztőségek főszerkesztőinek és kiadóvezetőinek küldött el – írja a 444.

Kedd délig 22 országból 85 főszerkesztő és kiadóvezető csatlakozott az állásfoglaláshoz. A brit Guardian, az osztrák ORF és a lengyel Gazeta Wyborcza vezetői is aláírták, de volt aláíró Törökországból is. A céljuk az volt, hogy szolidaritásukat fejezzék ki a magyar újságírókkal. Azt is vállalták, hogy saját nyelvükön, saját lapjukban lehozzák az állásfoglalást.

A szöveg szerint Magyarország a szabad sajtó ellehetetlenítésére készül.

„Az EU-nak muszáj cselekednie” – írták. Azt is állították, hogy „a magyarországi Fidesz gyakorlatilag törvényen kívül helyezi a szabad sajtót – és tágabb értelemben ezzel a demokratikus közvitát is”.

A szövegben az is szerepel, hogy a Fidesz „a Putyin-féle Oroszországban is látott autoriter taktikákat követi”. A törvénytervezet lehetővé tenné, hogy célba vegyék azokat a magyar médiumokat és civil szervezeteket, amelyek külföldi forrásból – akár adományból, akár EU-s támogatásból – jutnak forráshoz. A törvény szövege olyan tág, hogy gyakorlatilag bármely közéleti tevékenységet folytató szervezetre alkalmazható lenne, beleértve a független médiát is.

A végrehajtást a Szuverenitásvédelmi Hivatal kapná. Ennek vezetője korábban nyilvánosan arra buzdított, hogy az emberek ne támogassák a független médiát. A hivatal készítené el a problémásnak tartott szervezetek listáját, amit kormányrendeletben erősítenének meg.

A listára kerülő szervezetek súlyos következményekre számíthatnának. Például befagyaszthatják a bankszámlájukat, kötelező vagyonnyilatkozatot kérhetnek a vezetőktől, vagy jelentős pénzbírságot is kiszabhatnak rájuk.

A felhívás végén arra kérik a kormányokat és az uniós intézményeket, hogy „tegyenek meg mindent ennek a törvénynek a megakadályozására”, mert az szembemegy „az Európai Unióról szóló szerződéssel és az Alapjogi Chartával is”.


Link másolása
KÖVESS MINKET: