Az olasz fővárosra a vasárnapra virradó éjszaka újabb heves vihar csapott le, és a nagy mennyiségű csapadék elszigetelte a szicíliai Messina teljes térségét is. A polgári védelem egészen hétfőig meghosszabbította az időjárási riasztást.
Közepes szintű, úgynevezett narancssárga készültséget rendeltek el a közép-olaszországi Lazio területén, valamint a délebbre fekvő Campania, Calabria, Puglia és Szicília tartományban.
Rómában szombaton egymást követték a viharok, melyek az éjszakai órákban tetőztek: a város víz alá került, amely ellepte az aluljárókat, metrómegállókat, garázsokat és pincéket. Több autósnak és motorosnak a tűzoltók nyújtottak segítséget az órákon át zuhogó esőben.
A nagy mennyiségű csapadék elárasztotta a kelet-szicíliai Messina környéki kisvárosokat is: Milazzo, Barcellona Pozzo di Gotto, Terme Vigilatore utcáin hömpölygő folyóként söpört végig az esővíz sárral és törmelékkel keveredve. Milazzo polgármestere, Pippo Midili a közösségi oldalakon szólította fel a lakosságot, ha lehet, ne hagyja el otthonát, és ne üljön autóba. Több lakott terület áram nélkül maradt és elszigetelődött.
Barcellona Pozzo di Gottóban a sártenger a helyi kórház legalsó szintjét lepte el, Milazzóban egy nagy kereskedelmi központba tört be a víz. Lezárták a Palermo és Messina közötti autósztráda egy szakaszát, valamint több országutat. A Novara di Sicilia nevű településen három óra alatt kétszázhúsz milliméter eső esett.
A rossz idő visszatért Ischia szigetére is a december 3-án az eső okozta földcsuszamlás után, melyben tizenegy lakos veszítette életét. Az újabb csapadék érkezése előtt a korábbi katasztrófától érintett Casamicciola település környékét evakuálták, közel ezer személyt költöztettek el, közülük több mint négyszázat szállodákban helyeztek el.
Az olasz fővárosra a vasárnapra virradó éjszaka újabb heves vihar csapott le, és a nagy mennyiségű csapadék elszigetelte a szicíliai Messina teljes térségét is. A polgári védelem egészen hétfőig meghosszabbította az időjárási riasztást.
Közepes szintű, úgynevezett narancssárga készültséget rendeltek el a közép-olaszországi Lazio területén, valamint a délebbre fekvő Campania, Calabria, Puglia és Szicília tartományban.
Regisztrálj, vagy lépj be, hogy tovább tudd olvasni a cikket!
24.hu: Hegedűs Zsolt azonnali hatállyal kirúgta az Országos Mentőszolgálat főigazgatóját
Csató Gábor kilenc év után távozik az Országos Mentőszolgálat éléről, miután az egészségügyi miniszter felmentette. A szervezet irányítását ideiglenesen Constantinovits Miklós veszi át.
Kilenc év után távozik posztjáról az Országos Mentőszolgálat vezetője: Hegedűs Zsolt egészségügyi miniszter felmentette Csató Gábort – tudta meg a 24.hu több forrásból. A leváltásról Kunetz Zsombor is posztolt, információi szerint Constantinovits Miklós látja el megbízott vezetőként a főigazgatói feladatokat, amíg a pályázatot ki nem írják és el nem bírálják.
A döntés egy már korábban bejelentett, átfogó reformfolyamat első, látványos lépése. Hegedűs Zsolt miniszter többször jelezte, hogy átalakítják az Országos Mentőszolgálatot és a sokat vitatott ügyeleti ellátást is. A Tisza Párt programjában az OMSZ „új pályára állítása” szerepel, ami a gyakorlatban a légimentés visszaintegrálását, az infrastruktúra és a szolgáltatások korszerűsítését, a digitalizáció felgyorsítását és az elmaradt beruházások elindítását jelenti.
A programban szerepel a cél, hogy 2027 végére minden régióban 15 percen belül érkezzen ki a mentő a betegekhez.
Az ígéretek között szerepel a 10 évnél idősebb vagy 300 ezer kilométernél többet futott mentőautók cseréje, a mentőhelikopter-flotta megújítása, a sürgősségi alapellátási ügyelet rendbetétele, valamint a sürgősségi betegellátási osztályok túlterheltségének érdemi csökkentése.
A lépés hátterében a szervezet elmúlt évekbeli, politikával átitatott működése is szerepet játszhat. Csató Gábor kinevezett főigazgatóként többször megjelent a Fidesz holdudvarának kötcsei piknikjén. Győrfi Pál szóvivő 2020-ban személyesen fuvarozta Orbán Viktort egy mentőállomásra, 2023-ban pedig a Fidelitas kongresszusán mondott beszédet.
A mostani vezetőváltást már előrevetítette, hogy Hegedűs Zsolt a miniszteri kinevezése előtt jelezte, átláthatóbb működést vár el, és bevezetné a mentők kiérkezési idejének rendszeres, nyilvános közzétételét. A szervezeten belüli bizonytalanságot jelezte Győrfi Pál szóvivő korábbi nyilatkozata is, amelyben arról beszélt, felkészült arra, hogy őt is leválthatják.
Kilenc év után távozik posztjáról az Országos Mentőszolgálat vezetője: Hegedűs Zsolt egészségügyi miniszter felmentette Csató Gábort – tudta meg a 24.hu több forrásból. A leváltásról Kunetz Zsombor is posztolt, információi szerint Constantinovits Miklós látja el megbízott vezetőként a főigazgatói feladatokat, amíg a pályázatot ki nem írják és el nem bírálják.
A döntés egy már korábban bejelentett, átfogó reformfolyamat első, látványos lépése. Hegedűs Zsolt miniszter többször jelezte, hogy átalakítják az Országos Mentőszolgálatot és a sokat vitatott ügyeleti ellátást is. A Tisza Párt programjában az OMSZ „új pályára állítása” szerepel, ami a gyakorlatban a légimentés visszaintegrálását, az infrastruktúra és a szolgáltatások korszerűsítését, a digitalizáció felgyorsítását és az elmaradt beruházások elindítását jelenti.
Regisztrálj, vagy lépj be, hogy tovább tudd olvasni a cikket!
„Nyugi, nyugi, Xanax!” – Most derült ki, mit szólt be Kocsis Máté Magyar Péternek
A Fidesz korábbi frakcióvezetője a mentelmi jogáról szóló parlamenti vitában szólt be a miniszterelnöknek. A beszólás azután hangzott el, hogy Magyar Péter nyilvános bocsánatkérésre szólította fel őt.
Ami a tévéközvetítésből kimaradt, most feketén-fehéren ott áll a jegyzőkönyvben: a magyar parlament május 26-i, első rendes ülésének hangulatát a padsorokból érkező beszólások határozták meg. Az Országgyűlési Napló frissen közzétett leirataiból kiderül, hogy a puskaporosnak nevezett napon pontosan milyen mondatok hangzottak el a képviselők között – írta a Telex.
Az egyik legélesebb párbeszéd Kocsis Máté mentelmi jogának fenntartásakor zajlott le. Amikor a házelnök megkérdezte a Fidesz korábbi frakcióvezetőjét, hogy kíván-e felszólalni, Magyar Péter miniszterelnök azt javasolta neki: „Nyugodtan kérjen bocsánatot mindenki előtt!”
Kocsis Máté erre a maga stílusában csak annyit vetett oda: „Nyugi, nyugi, Xanax!”
A szavazás előtt Magyar Péternek is volt még egy megjegyzése: „Ne félj, Máté, nem kell félni!”
A kormányfő és a Fidesz frakcióvezetője, Gulyás Gergely között is feszült vita alakult ki, amikor Gulyás a Tisza-kormány ígéreteit, köztük a 480 forintos benzinárat kérte számon. A miniszterelnök magázódva utasította vissza a felvetést: „Soha nem volt ilyen kijelentésem! Megint hazudik!”
Mikor Gulyás Gergely a közjogi méltóságok sértegetését firtatta, Magyar már tegeződve válaszolt: „Mert elloptatok több ezer milliárdot!”
Később Pócs János is többször bekiabálta, hogy „hazudsz!”, mire a miniszterelnök egy hosszabb felsorolásban jelezte, hogy a választók nem felelősek a politikusok tetteiért.
Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke azzal vádolta a kormányt, hogy diktatúrát akarnak kiépíteni, amire Magyar Péter a sükösdi roma gyerekek esetére utalva riposztozott: „Meg a sükösdi gyerekek!” A miniszterelnök egy vizsgálóbizottság vezetését is felajánlotta Toroczkainak, bizonyos feltételekkel.
Dúró Dóra a Tisza bevándorláspolitikájára úgy reagált, hogy „Tele van Olaszország migránssal!”, a képviselői jövedelmek csökkentésének felvetésekor pedig közbeszúrta: „Nincs sofőröm.”
Balla György, a Fidesz frakcióvezető-helyettese is aktív volt, egy ponton személyeskedve szólt oda Magyarnak: „A fiatal lányokat a helyedben nem forszíroznám!”
A KDNP-s felszólalások idején szabadultak el leginkább az indulatok. Rétvári Bence beszéde alatt a miniszterelnök folyamatosan bekiabált, mire a képviselő a házelnöktől kért segítséget, Apáti István pedig már a parlamenti őrségért kiáltott.
Máthé Zsuzsa interpellációjára, amely a gyermekek és szülők érdekeinek védelméről szólt, Magyar Péter visszavágta: „Jobban, mint önök!” A feszült helyzetben a fideszes Radics Béla a házelnöknek üzent: „Ne csak a székkel foglalkozz, hanem ezzel is!”
A nap folyamán még egy bibliai kiigazítás is elhangzott: amikor Magyar Jézus és a farizeusok történetét idézte, Juhász Hajnalka a padsorokból helyesbített, hogy valójában a kufárokról volt szó. A Szőlő utca ügyének emlegetése után Takács Péter volt egészségügyi államtitkár gúnyosan csak annyit mondott: „Már vártam!”
Mindezeket a részleteket a patkó közepén ülő parlamenti gyorsírók rögzítették, akiknek munkája nélkül a tévéközvetítésekből nem derülnének ki a padsorok mögötti párbeszédek.
A magyar törvényhozásban a bekiabálásoknak komoly hagyományai vannak, a mostani jegyzőkönyvek pedig pontosan dokumentálják a politikai kultúra jelenlegi állapotát.
Ami a tévéközvetítésből kimaradt, most feketén-fehéren ott áll a jegyzőkönyvben: a magyar parlament május 26-i, első rendes ülésének hangulatát a padsorokból érkező beszólások határozták meg. Az Országgyűlési Napló frissen közzétett leirataiból kiderül, hogy a puskaporosnak nevezett napon pontosan milyen mondatok hangzottak el a képviselők között – írta a Telex.
Az egyik legélesebb párbeszéd Kocsis Máté mentelmi jogának fenntartásakor zajlott le. Amikor a házelnök megkérdezte a Fidesz korábbi frakcióvezetőjét, hogy kíván-e felszólalni, Magyar Péter miniszterelnök azt javasolta neki: „Nyugodtan kérjen bocsánatot mindenki előtt!”
Regisztrálj, vagy lépj be, hogy tovább tudd olvasni a cikket!
Europion: Még a Fidesz-táborban is sokan támogatják, hogy Orbán Viktor ne lehessen újra miniszterelnök
A felmérés szerint a Fidesz-szavazók húsz százaléka is egyetért azzal, hogy Orbán Viktor ne lehessen többet miniszterelnök. A polgármesterek mandátumának maximalizálásáról már jóval megosztottabban vélekednek a magyarok.
A magyarok döntő többsége, 63 százaléka egyetért azzal, hogy egy miniszterelnök legfeljebb nyolc évig maradhasson hivatalban, és csupán 25 százalék ellenzi az ötletet – derül ki az Europionnak a hvg.hu számára készült és szerdán közölt felméréséből. A Tisza Párt által benyújtott alkotmánymódosítás támogatottsága még a Fidesz szavazói között is jelentős: a kormánypárti szavazók 30 százaléka jónak tartja az elképzelést.
Amikor pedig a kutatás kifejezetten arra kérdezett rá, hogy Orbán Viktor többé ne lehessen kormányfő, a fideszesek ötöde, 20 százaléka még ezzel is egyetértett.
A Tisza Pártra szavazók körében a személyre szabott kérdés még növelte is a támogatást: míg az általános cikluskorlátot 87 százalékuk támogatta, Orbán Viktor kizárását már 91 százalékuk.
Bojár Ábel, az Europion kutatási igazgatója szerint az eredmény nem teljesen váratlan, mert a magyar közgondolkodásban mélyen gyökerezik a bebetonozott hatalommal szembeni gyanakvás. „Az önmagában nem meglepő, hogy az aktuálpolitikai helyzettől függetlenül a döntő többség a politikai hatalom korlátozása mellett sorakozik fel. A bebetonozott hatalommal szembeni gyanakvás politikai ciklusokon, sőt politikai rendszereken átívelő módon mélyen gyökerezik a magyar közgondolkodásban” – kommentálta a számokat.
A kutatási igazgató egy másik érdekes adatra is felhívta a figyelmet. „Az viszont figyelemreméltó, hogy a miniszterelnöki mandátum két ciklusra való korlátozását még az áprilisban a Fideszre szavazók közel harmada is támogatja, sőt ez az arány még akkor is 20 százalékot ér el, ha Orbán Viktor szerepét a módosító indítvány mögötti megfontolások közül külön kiemeljük a kérdésfeltevés során” – tette hozzá.
A felmérés kitért arra is, hogy a polgármesterek mandátumát is két ciklusban maximálják-e. Ez a kérdés már jóval megosztóbbnak bizonyult: a teljes népesség 49 százaléka támogatja, de 37 százalék elutasítja. A Tisza Párt szavazóinak is csak a 61 százaléka ért egyet vele, míg a Fidesz és a Mi Hazánk szimpatizánsai körében a támogatottság nem éri el a 40 százalékot.
Ennél sokkal népszerűbb ötlet a polgármesterek fizetésének csökkentése, amivel minden vizsgált társadalmi csoportban többen értenek egyet, mint a cikluskorláttal,
bár ellenérvként felmerült, hogy az alacsonyabb fizetés növelheti a korrupciós kockázatokat.
A magyarok döntő többsége, 63 százaléka egyetért azzal, hogy egy miniszterelnök legfeljebb nyolc évig maradhasson hivatalban, és csupán 25 százalék ellenzi az ötletet – derül ki az Europionnak a hvg.hu számára készült és szerdán közölt felméréséből. A Tisza Párt által benyújtott alkotmánymódosítás támogatottsága még a Fidesz szavazói között is jelentős: a kormánypárti szavazók 30 százaléka jónak tartja az elképzelést.
Amikor pedig a kutatás kifejezetten arra kérdezett rá, hogy Orbán Viktor többé ne lehessen kormányfő, a fideszesek ötöde, 20 százaléka még ezzel is egyetértett.
A Tisza Pártra szavazók körében a személyre szabott kérdés még növelte is a támogatást: míg az általános cikluskorlátot 87 százalékuk támogatta, Orbán Viktor kizárását már 91 százalékuk.
Regisztrálj, vagy lépj be, hogy tovább tudd olvasni a cikket!
Vitézy Dávid: 35 új, emeletes InterCity-vonat jön uniós pénzből
A közlekedési miniszter bejelentette, hogy közbeszerzést még idén kiírják, az első emeletes szerelvények pedig 2029-re állhatnak forgalomba a legfontosabb fővonalakon.
Vitézy Dávid közlekedési és beruházási miniszter szerdán a Facebookon jelentette be, hogy a múlt pénteken megkötött uniós megállapodásból származó forrásokból cserélik le a magyar InterCity-flottát.
Azt írta, „a pénteken megkötött, 16,4 milliárd eurós uniós megállapodás eredményeként végre arra is képes lesz Magyarország, hogy sok év után újra teljesen új motorvonatokat vásároljon: a megállapodás értelmében ugyanis EU-s forrásokból legalább 35 új InterCity-motorvonatot tudunk beszerezni.”
„Ezek emeletes kivitelben kb. 200 mai InterCity-személykocsinak megfelelő kapacitást jelentenek, tehát országosan érezhető InterCity flottacserét jelent egy ekkora beszerzés.”
A tervek szerint az új szerelvények a legfontosabb fővonalakon, így a Budapest–Debrecen–Nyíregyháza–Miskolc kör-IC, a Budapest–Szeged és a Budapest–Pécs vonalakon állnak majd forgalomba.
A közbeszerzést még idén kiírják, az első járművek pedig 2029-re érkezhetnek meg.
Vitézy szerint a MÁV mélyrepülésének egyik fő oka a járműhiány volt.
„Az új InterCity-vonatok beszerzését Lázár János 2022 végén leállította, azóta sem tett semmit az újraindítás érdekében, miközben a karbantartási és fővizsgáztatási rendszer leépülése miatt a meglévő kocsik jelentős része sem üzemképes jelenleg.”
A miniszter szerint a projekt óriási előrelépést hozhat egy akadálymentes, klimatizált járműparkkal.
A posztját azzal a politikai üzenettel zárta, hogy az új kormány az uniós források „hazahozatalával” három hét alatt többet tett a magyar vasútfejlesztésért, mint Lázár János a teljes minisztersége alatt.
Vitézy Dávid közlekedési és beruházási miniszter szerdán a Facebookon jelentette be, hogy a múlt pénteken megkötött uniós megállapodásból származó forrásokból cserélik le a magyar InterCity-flottát.
Azt írta, „a pénteken megkötött, 16,4 milliárd eurós uniós megállapodás eredményeként végre arra is képes lesz Magyarország, hogy sok év után újra teljesen új motorvonatokat vásároljon: a megállapodás értelmében ugyanis EU-s forrásokból legalább 35 új InterCity-motorvonatot tudunk beszerezni.”
Regisztrálj, vagy lépj be, hogy tovább tudd olvasni a cikket!