HÍREK
A Rovatból

„Egy bukott miniszterelnök mesedélelőttjét hallottuk” – Magyar Péter szétszedte Orbán Viktor sajtótájékoztatóját

A politikus szerint a kormányfő hazudott az egészségügyről és a gazdaságról is. Magyar a délutáni sajtótájékoztatóján azt ígérte, a TISZA a béke kormánya lenne, és sosem támogatná a sorkötelezettséget.
Szerző: GJ - szmo.hu
2026. január 05.



„Rendszerváltásban gazdag új évet” – ezzel a felütéssel reagált Orbán Viktor miniszterelnök évindító sajtótájékoztatójára Magyar Péter. A TISZA elnöke a párt hétfő délutáni sajtótájékoztatóján „egy bukott miniszterelnök mesedélelőttjének” minősítette a kormányfő részéről elhangzottakat, de nem beszélt az emberek valós problémáiról, például a járhatatlan utakról vagy az egészségügy állapotáról.

Magyar egyúttal a kormányváltásra is utalt: „annyit tudok ígérni, hogy a következő miniszterelnöki sajtótájékoztatót nem Orbán Viktor fogja tartani.”

A politikus úgy gondolja, a kormányzati ígéretekkel ellentétben nem történt meg a gazdasági „repülőrajt”, a magyar gazdaság a földön maradt. Kifejtette, hogy 2023 óta nem volt növekedés, a beruházások pedig 30 százalékkal csökkentek, miközben folytatódott a közszolgáltatások szétverése. Külön kitért az egészségügyre, azzal vádolva a miniszterelnököt, hogy hazudott, amikor nem beszélt a több mint tízezer megszüntetett kórházi ágyról és a betöltetlen háziorvosi praxisokról.

A miniszterelnöknek szerinte fogalma sincs arról, hány százezer gyerek él nélkülözésben. Számonkérte a kormány korábbi ígéreteit is, mint a 2025 elejére belengetett áfavisszatérítést és 100 új gyárat, amelyekről „ma már senki nem beszél, elfújta egy lenge szellő”.

A pártelnöknek meggyőződése, hogy Orbán Viktor valótlanságot állított, amikor korábban amerikai védőpajzsról beszélt, majd miután Donald Trump cáfolta őt, a miniszterelnök is elismerte, hogy ilyen nincs. „Ami sárga és a hápog, az kacsa, miniszterelnök úr” – utalt vissza Magyar Orbán egyik korábbi mondására.

Külpolitikai téren példátlannak nevezte a kormányfő hallgatását a Beneš-dekrétumok ügyében.

„Azok után, hogy Orbán Viktor a magyarok sírján ugráló elnökjelöltet támogatta, az egyik felvidéki származású jelöltünket pedig leszlovákozta, talán ez nem is olyan meglepő” – fogalmazott. Ígéretet tett arra, hogy nemzetközi szinten fognak fellépni Szlovákia intézkedése ellen, és egy Tisza-kormány külügyminiszterének első feladata az lenne, hogy követelje a dekrétumokról hozott intézkedés visszavonását. Megismételte: ennek hiányában ugyanakkor visszahívnák a szlovákiai magyar nagykövetet.

Magyar a saját pártja programjáról azt mondta, „a Tisza a béke kormánya lesz”, amely nem támogatja a háború eszkalációját és a sorkötelezettség visszaállítását sem. Állítása szerint utóbbit korábban csak a Fidesz–KDNP kezdeményezte.

A migrációval kapcsolatban közölte: nem támogatják a migrációs paktumot, fenntartanák a határkerítést, és Orbán kormányával ellentétben nem engednének el embercsempészeket. A TISZA emellett nem támogatja Ukrajna gyorsított uniós csatlakozását sem, amiről szerinte Orbán Viktor ugyancsak valótlanságot állított a sajtótájékoztatóján.

„2024-ben elkezdődött valami Magyarországon, 2025-ben átszakadt a gát, 2026-ban pedig a magyarok vissza fogják venni a hazájukat” – mondta Magyar Péter. A Tisza Párt elnöke szerint pártja készen áll a rendszerváltásra és a kormányzásra, és azt ígérte, mindent megtesznek azért, hogy Magyarországon a bőség évei jöjjenek el, és kárpótolják azokat, akiket a Fidesz átvert.

Magyar arról is beszélt, hogy az elmúlt időszakban arra hívták fel a figyelmet, hogy a „magyar állam nem működik”, ami szerinte a vasúttól az egészségügyig minden szinten látszik. Hozzátette: „2026-ra egy újabb mérföldkőhöz érkeztünk. Bemutatjuk, hogy a hazánk hogyan lehetne egy működő és emberséges ország.”

A pártelnök felvázolta azokat a kontrasztokat is, amelyek a TISZA kormányát jellemeznék a Fidesszel szemben. Eszerint pártja a magyarokat részesítené előnyben a külföldi és ázsiai vendégmunkásokkal szemben, és a magyar vállalatokat sorolná előre a külföldiek helyett. Az oligarchák helyett a tanárok és orvosok támogatását, stabil forintot, az euró bevezetését és az Európai Ügyészséghez való csatlakozást ígérte. Hangsúlyozta: a TISZA az adócsökkentés kormánya lenne, amely áfacsökkentést és nyugdíjemelést hajtana végre. A korrupció helyett elszámoltatási hivatalt, a gyűlölködés helyett megbékélést, a „hatvanpusztai és batidai kastélyok” helyett pedig lehetőséget ígér mindenkinek.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Leszedték a Pride-zászlókat az Erzsébet hídról, a főváros feljelentést tesz
A Főpolgármesteri Hivatal rongálás gyanúja miatt fordul a rendőrséghez, miután eltávolították a Pride-zászlókat az Erzsébet hídról. Az önkormányzat közölte, a zászlókat napokon belül pótolni fogják.


A Telex egyik olvasója jelezte a lapnak, hogy eltűntek a Pride-zászlók a budapesti Erzsébet hídról. A Főpolgármesteri Hivatal a lapnak megerősítette a hírt, és közölte, hogy feljelentést tesznek az ügyben.

A hivatal szerint szándékosság állhat a háttérben: „A szándékos rongálás gyanítható” – írták.

A zászlókat néhány napon belül pótolják, mert szerintük „a Pride hónap és a felvonulás idejére azoknak helyük van a szabad, sokszínű és szolidáris Budapesten”.

Időközben felkerült egy videó is a közösségi oldalra. Ezen jól látszik, hogy valaki leszedi, majd a Dunába dobja az egyik zászlót a hídról.

A Budapest Pride felvonulást jövő szombaton tartják. A szervezők május 27-én, a gyülekezési törvény előírásainak megfelelően bejelentették a rendezvényt a rendőrségen. Az idei felvonulás előzménye, hogy az Európai Unió Bírósága áprilisban uniós jogot sértőnek minősítette a Pride betiltását is lehetővé tévő, „gyermekvédelminek” nevezett törvényt. Ennek nyomán az ügyészség június elején ejtette a vádat Karácsony Gergely főpolgármester ellen, akivel szemben a tavalyi, betiltott felvonulás megszervezése miatt emeltek vádat.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
Vitézy Dávid: Lehet vagy 45 fok a szentendrei héven, mindenkiről ömlik a víz – A miniszter keményen kiosztotta Lázár Jánost
Vitézy Dávid egy forró szentendrei HÉV-ről posztolva bírálta a magyar vasút helyzetét. A bejegyzésben Lázár Jánost tette felelőssé az elmaradt járműbeszerzések és 2 milliárd eurónyi uniós forrás elvesztése miatt.


Vitézy Dávid a közösségi oldalán bírálta a magyar vasút elmúlt évekbeli állapotát és az elmaradt járműbeszerzéseket.

Beszámolt róla, hogy épp utazik:

„lehet vagy 45 fok a szentendrei HÉV-en, tudjátok ott a kocsi végében, az utolsó ajtó mögött, ahol teljesen beáll a levegő. Mindenkiről ömlik a víz”.

Azt írta, egész hétvégén azon a törvényen dolgoztak a kollégáival, ami ahhoz szükséges, hogy még idén nyáron 700 milliárd forintot hozzanak haza „új légkondicionált alacsonypadlós HÉV-ekre és szintén korszerű, légkondis InterCity-motorvonatokra.”

Hozzátette, ezzel együtt is sok év, mire egy új flottát leszállítanak, és „ezért fájó annyira, hogy hosszú évek óta nem történt semmi”.

Vitézy szerint Lázár János 2022-ben aláírt Siemens-Vectron keretmegállapodásának sorsa 2023 májusától vált kérdésessé a miniszter akkori kijelentései nyomán.

A HÉV-ek beszerzését szerinte először orosz nyomásra vonták vissza, majd a háború kitörése után három évre jegelték. Ezt követően Lázár a kampányban kiírt egy olyan amatőr HÉV-tendert, „amiről az első perctől mindenki tudta és meg is mondta, hogy csak kampánykamu és eredménytelen lesz. Így is történt.”

„Eközben hagytak végleg elveszni 2 milliárd euró uniós forrást - amennyiből kijött volna egy óriási új HÉV és InterCity-flotta is. Már járnának.”

„És akkor van bátorsága a bukott miniszterelnöknek azt mondani e héten Brüsszelben, hogy azt várja az utódjától, hogy szerezzük vissza ezt is - amiért ő nem tett semmit, hagyta veszni, pusztán azért, hogy véletlenül se kelljen antikorrupciós szabályokat hozni, amiket az EU kért” – fogalmazott a posztban.

Vitézy szerint gond az is, hogy a jobb állapotú, klímás IC-kocsik jelentős része is áll, amit a Dunakeszi Járműjavítóban mutatott be. Úgy véli, ott is fontosabb volt az oroszokkal való üzletelés, mint a magyar utasok szempontjai. A Lázár embereitől és a propagandától érkező válaszokat hazudozásnak, személyeskedésnek és vádaskodásnak nevezte.

„A magyar vasút, az utasok és vasutasok ellen elkövetett bűnöket azonban ennyivel nem lehet elintézni. Akármennyire is nézik hülyének az embereket, józan ésszel senki nem hiszi, hogy egy hónap alatt lehetne helyrehozni sok évnyi károkozást. Sajnos - teszem hozzá én is a forró HÉV-en ülve. De egy percig sem tétlenkedünk.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Ruszin-Szendi Romulusz bejelentette: döntöttek a magyar katonák
A honvédelmi miniszter közösségi oldalán közölte, hogy a katonák kérésére visszaállítják a rendszerváltás utáni alakulatneveket és hadrendi számokat. A bejegyzés szerint az állomány arról is döntött, hogy altisztként kívánja folytatni a szolgálatot.


Ruszin-Szendi Romulusz miniszter a közösségi oldalán közölte: a Magyar Honvédség a katonáké, ezért az identitásukat, hagyományaikat és mindennapi szolgálatukat érintő kérdésekben nekik adták a döntés jogát.

A miniszter arról írt, már meg is születtek az első eredmények.

„Az állomány egyértelműen jelezte: altisztként kívánják folytatni szolgálatukat, és minden alakulat azt kérte, hogy visszakaphassa a rendszerváltás utáni nevét és hadrendi számát.”

A katonák véleménye számít, a honvédelmi vezetés pedig tiszteletben tartja a döntésüket és annak megfelelően jár el - írta bejegyzésében.

Ruszin-Szendi szerint ez csak az első lépés, és folytatják az egyeztetéseket minden olyan kérdésben, amely a katonákat érinti.

„Mert a hagyományaink adják a gyökereinket, a katonáink pedig a jövőnket. Ezért a hangjuk mindig számítani fog.”

Ruszin-Szendi Romulusz május 14-én jelentette be, hogy az alakulatok maguk dönthetnek történelmi nevük és hadrendi számuk visszavételéről. Másnap a budapesti Mária Terézia laktanya hivatalosan is visszakapta a Petőfi laktanya nevet. A miniszter május 21-én a volt hadtörténeti múzeum felújítására szánt 18 milliárd forintot a laktanyákra csoportosította át, május végén pedig bemutatta a Honvédelmi Minisztérium új vezetői csapatát, ahol megerősítette, hogy a honvédelem építésének középpontjában a katona áll.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Orbán egykori hivatalának szőnyegeit Bécsben újították fel az Iparművészeti Múzeum pénzén – a saját épületük közben szétrohad
A HVG birtokába került dokumentumok szerint a múzeum ingyenesen adta kölcsön a műtárgyakat a Karmelitának, vagyis a Miniszterelnökségnek. A szállítás költségeit is az intézmény állta, miközben saját épülete romos állapotban van.


Bécsben restauráltatták, a szállítást is saját zsebből állták, kölcsönzési díjat mégsem kértek: dokumentumok szerint az Iparművészeti Múzeum így szolgálta ki a Karmelitát, miközben a Lechner-palota reped, ázik és süllyed - erről ír a hvg.hu a birtokába került dokumentumok alapján. A lap által megszerzett iratokból kiderül, hogy a Miniszterelnökségnek ingyenesen kölcsönadott nyolc szőnyeget előbb Bécsben, a Textilrestaurierung Neugebauer nevű műhelyben újíttatta fel az intézmény, és a műtárgyak szállításának költségét is a múzeum állta.

A Karmelitába 2018-ban került szőnyegekről egy évvel később restaurátori ellenőrzés is készült. A szakvélemény szerint a műtárgyakat közlekedési útvonalakon helyezték el, ami hosszú távon károsítja azokat.

„A tárgyon való közlekedés, taposás, rendszeres takarítás hosszú távon az elöregedett szálak folyamatos letöredezését, kipergését okozza. A tárgy a folyamatos használat során sérül, kopik, a csomók sörtemagassága rövidebb lesz vagy kiesik a felületből” – áll a jelentésben, amely több darab cseréjét is javasolta.

Egy 9,6 millió biztosítási értékű, Remsey Ágnes által tervezett szőnyeget például úgy fektettek le egy folyosón, hogy még egy pár ezer forintos csúszásgátlót sem tettek alá.

Ez a gyakorlat, hogy a kormánytagok úgy vittek el műtárgyakat, mintha egy plázából válogatnának, nem volt egyedi. A cikk felidézi, hogy az Iparművészeti Múzeum aulájában álló, közel kétméteres, középkori műkovácsot ábrázoló rézszobrot Lázár János minisztériumába szállították, a miértre pedig egy munkatárs szerint azt a választ kapták, hogy „úgyis be van zárva a múzeum”. Az intézmény dolgozói korábban feliratos pólókban tiltakozva fogadták a műtárgyakat válogató minisztert.

A múlt szombati Múzeumok Éjszakáján az új kultúráért felelős miniszter, Tarr Zoltán éppen a 2017 óta zárva tartó Iparművészeti Múzeumban jelentette be a változásokat. Megszüntetik a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központot, véget vetnek a központi kommunikációs korlátozásnak, és teljes átvilágítást rendeltek el négy intézményben: az Országos Széchényi Könyvtárban, az Iparművészeti Múzeumban, a Magyar Természettudományi Múzeumban, valamint az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézetben.

A bejelentés helyszíne, a Lechner Ödön tervezte palota állapota döbbenetes: az üvegcsarnok falát több centi széles repedések szabdalják, a kőpadló a süllyedés miatt annyira hullámos, hogy el lehet benne botlani, a termekben pedig hatalmas beázásfoltok és hulló vakolat látható.

A kilenc éve bezárt épület felújítására léteznek engedélyes tervek, már csak a közbeszerzést kellene kiírni. A Múzeumok Éjszakáján ideiglenesen megnyitották a látogatók előtt az évek óta zárva tartó főépület központi tereit.

Június 10-én Nagy Ervin, a frissen kinevezett államtitkár egy videóban jelentette be, hogy hivatali elődje szintén az Iparművészeti Múzeumból kölcsönzött antik bútorokkal rendezte be irodáját, amelyeket visszajuttatna az intézménynek.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk