Drámai összecsapások után lemondott és helikopterrel Indiába menekült a bangladesi miniszterelnök
Drámai fordulatot vettek a bangladesi kormányellenes tüntetések, amikor Vazed Haszina miniszterelnök lemondott és egy katonai helikopterrel Indiába menekült, miközben tüntetők hatoltak be a hivatalába. Az országban hetek óta tartó zavargások mostanra olyan mértéket öltöttek, hogy a helyzet teljesen kicsúszott az irányítás alól - írja a 444.hu.
Vasárnapra a kormány kijárási tilalmat rendelt el, de ez sem akadályozta meg a több tízezer tüntetőt abban, hogy Dakka felé vonuljanak, követelve a miniszterelnök távozását. A rendőrség könnygázt, gumilövedéket és sokkológránátot vetett be, de éles lőszert is használtak a tüntetők ellen, akik szintén fegyverekkel érkeztek. Az összecsapások során a tüntetők felgyújtottak járműveket és a kormánypárt irodáit, elfoglaltak egy kórházat, és blokád alá vonták a főbb autóutakat. Polgári engedetlenségi akciót is hirdettek, ami tovább fokozta a feszültséget.
Vazed Haszina vasárnap bűnözőknek és terroristáknak nevezte a tüntetőket, és keménykezű fellépést követelt ellenük. A kormány háromnapos munkaszünetet rendelt el, az internetszolgáltatást pedig felfüggesztették. A zavargások miatt több városban bezártak az iskolák és egyetemek, az ország nagy része megbénult.
Hétfő reggel a hadsereg bejelentette, hogy a főparancsnok beszédet fog intézni a nemzethez, ám ekkor még nem volt ismert, hogy Haszina miniszterelnök elmenekült az országból.
A tiltakozások kirobbanásának közvetlen oka egy kormányzati kvótaszabályozás volt, amely a kormányzati állások 30 százalékát a háborús veteránok rokonai számára tartotta fenn. Ez különösen nagy felháborodást váltott ki a fiatalok körében, mivel a 170 milliós országban 32 millió fiatalnak nincs munkája vagy szakképzettsége. A legfelsőbb bíróság később eltörölte a kvóták nagy részét, ami egy időre csillapította a feszültséget, de a tiltakozások az utóbbi napokban ismét fellángoltak.
A helyzet Bangladesben továbbra is kritikus, a miniszterelnök távozása pedig még nagyobb bizonytalanságot hozhat az ország számára.
VIDEÓ: A zavargásokról