Drámai adatok a magyarok pénzügyi helyzetéről: a lakosság 40 százaléka hónapról hónapra él
Drámai kép rajzolódik ki a magyar lakosság anyagi helyzetéről a Portfólio felkérésére készített kutatásból. Az adatok alapján
több mint 40 százalék hónapról hónapra él, de további 19 százalék is csak egy hónapig húzná ki, ha elveszítené a jövedelmét.
A Datalyze által készített 1000 fő kutatásban
mérték fel.
Az adatok alapján a lakosság mindössze 31 százaléka érzi magát anyagi biztonságban nagyjából vagy teljesen, 69 százalék viszont nem igazán, vagy egyáltalán nem.
A válaszadóknak mindössze 18 százaléka rendelkezett legalább hat hónapra elegendő megtakarítással.
Az alapfokú végzettségűek körében ez az arány 56 százalék volt.
A megkérdezetteknek mindössze 15 százaléka mondta azt, hogy inkább elégedett az anyagi helyzetével, 70 százalék viszont inkább nem.
A legjellemzőbb nem rendszeres típusú megtakarítás továbbra is az otthon tartott készpénz: 21 százalék tartott otthon forintot, 9 százalék valutát. Befektetési célú ingatlannal 6 százalék rendelkezik, tőzsdei részvénnyel 3,7 százalék, befektetési jeggyel pedig 3,3 százalék.
- előbbivel például többen rendelkeznek, mint otthon tartott készpénzzel. A lakástakarék-pénztárak állami támogatásának megszűntetésével ezen megtakarítási forma népszerűsége igencsak visszaesett, és babakötvénnyel is csak kevesen rendelkeznek.
Rendszeres megtakarítással azonban a magyarok 61,4 százalék nem rendelkezik, és mindössze 3 százaléknak van három, vagy annál több ilyen eszköze.
A kutatásban arra is rákérdeztek, hogy mivel fogunk Magyarországon fizetni 20 év múlva. A válaszadók 40,9 százaléka szerint euróval, 27,4 százalék szerint forinttal, de volt közel 7 százalék is, aki az orosz rubelt mondta. 17,3 százalék szerint pedig ugyan a hivatalos fizetőeszközünk a forint marad, azonban a gyakorlatban eurót fogunk használni.