Donald Trumpra a kora és túlsúlya miatt is a veszélyes lehet a koronavírus
Péntek reggel robbant a hír, miszerint az a Donald Trump, aki hónapokon át bagatellizálta el a fertőzés jelentőségét, már-már sportot űzött abból, hogy nem vett maszkot, és nemrég kijelentette, hogy már látja a járvány végét, elkapta a koronavírust feleségével, Melaniával együtt. A fertőzés a lehető legrosszabbkor, az elnökválasztás hajrájában terítette le Trumpot, ennek következményei pedig alaposan megkavarhatják az egyébként is zavaros állóvizet az Egyesült Államokban.
Trump korábban a koronavírust csak egy kis náthának nevezte, és jóformán naponta ontotta magából azokat a Twitter-bejegyzéseket, amelyben elbagatellizálta a betegség jelentőségét. Szinte sosem viselt maszkot a kampányrendezvényeken, sőt, politikai ellenfelét, a demokraták elnökjelöltjét, Joe Bident többször gúnyolta maszkviselése miatt. Emellett Trump arról is beszélt, hogy szedi a hidroxi-klorokin hatóanyagú gyógyszert a koronavírus ellen, amelyről bebizonyították, hogy nemcsak hatástalan, de veszélyes is a szívre nézve.
Bár az elnök állapotáról meglehetősen szűkszavú nyilatkozatban tájékoztatták a világot a Fehér Ház orvosai - nem derült ki, hogy milyen tünetei vannak -, a kormányzati hivatalban dolgozók szerint tegnap az elnök hangja kifejezetten rekedt volt - írja a The New York Times, ám ez betudható annak is, hogy egy sor kampánybeszéden van túl.
Az elnököt és alelnökét, Mike Pence-t naponta tesztelték, a velük napi kapcsolatban dolgozókat szintén, a Fehér Ház egyéb dolgozóit pedig néhány naponta.
Sokan távmunkában dolgoztak, a bejáróknak viszont kötelező volt a maszk használata. A lap szerint azonban a szabályokat csupán bevezetésük első időszakában tartották be maradéktalanul, a maszkviselést később sokan hanyagolták, szinte már csak Trump jelenlétében vették fel a maszkot.
Trump tesztje azután lett pozitív, hogy Hope Hicks, az elnök közeli tanácsadója is koronavírusosnak bizonyult.
A fertőzött nő a héten sokat utazott együtt Trumppal az elnöki különgépen: vele ment Clevelandbe, a keddi elnökjelölti vitára, szerdán pedig Minnesotába, egy kampánygyűlésre.
Korábban számos másik munkatársánál is kimutatták a vírus jelenlétét - többek közt Robert C.O'Brien nemzetbiztonsági tanácsadónál, a Fehér Ház egyik inasánál, Mike Pence alelnök sajtótitkáránál, sőt, Herman Cain, a republikánusok korábbi elnökjelöltje és Trump egyik szövetségese júliusban bele is halt a betegségbe, miután részt vett az elnök egyik kampányrendezvényén.
A november 3-i elnökválasztás egyre közeledik, Trumpnak 33 napja van, hogy kampányoljon és ki is gyógyuljon a betegségből.
Egy időre egészen biztosan kikerül a képből, hiszen karanténban kell maradnia a Fehér Házban, számos kampányrendezvényét biztosan le kell mondani.
Szintén kérdéses a második elnökjelölti vitán való részvétele, amely pontosan két hét múlva, október 16-án esedékes.
De az egyik legnagyobb kérdőjel, hogy miként fog megbirkózni az elnök szervezete a betegséggel. Bár általános egészségügyi állapotáról nagyon ritkán derül ki konkrét információ, és orvosai szerint "nagyon jó egészségben van",
az köztudott, hogy magas koleszterinnel küzd, és 96 kilogrammos testsúlya alapján túlsúlyos - ezek mind a veszélyeztetett kategóriába sorolják őt, ahogy a viszonylag idős kora - 74 éves - is.
Mindez azt vetíti elő, hogy az elnök akár nagy veszélybe is kerülhet, és amennyiben a tünetei súlyosbodnak, akkor hetekig is eltarthat a felépülése.
Ha viszont nem tudja ellátni elnöki teendőit, akkor a 25. alkotmánykiegészítés lép életbe, azaz az alelnök Mike Pance veszi át tőle a gyeplőt.
A kiegészítés 1967-es ratifikációja óta háromszor volt erre példa: 1985-ben Ronald Reagan, 2002-ben és 2007-ben pedig George W. Bush adta át ideiglenesen a hatalmat alelnökének, mindketten altatásos végbéltükrözés miatt. Amennyiben Mike Pence is megbetegedne, Nancy Pelosi, a demokrata házelnök vezetné ideiglenesen az országot. Az biztos, hogy a Ronald Reagan ellen 1981-ben elkövetett gyilkossági kísérlet óta nem volt olyan, hogy a hivatalban levő amerikai elnök életveszélyben legyen. A Fehér Ház szóvivője azonban tavasszal azt mondta, hogy nem számolnak ilyen eshetőségekkel, így nincs is erre kidolgozott tervük, csupán az, hogy az elnököt megtartsák jó egészségügyi állapotában.
Most nagyon úgy fest, hogy kudarcot vallottak mindezzel, Trumpnak pedig az hiányzott a legkevésbé, hogy az elnökválasztás hajrájában kidőljön. Az Egyesült Államok nehezebb helyzetben van, mint valaha, az elnök pedig a legrosszabbkor gyengélkedik. A legnagyobb kérdés, hogy a jelenleg ellenszer nélküli betegség mennyire teríti le a lábáról, hogyan hat mindez a kampányára és az elnökválasztás eredményére.