A 14,5 százalékos 2022-es átlagos infláció miatt az inflációt követő kamatozású magyar állampapírok busás kamatot fizetnek majd az idén, sőt jövőre is – írja a Bank360.hu.
Ijesztő inflációs adatokat közöl hónapról hónapra a KSH, a decemberi mutató 24,5 százalék volt, az áremelkedés éves átlagos üteme pedig 14,5 százalékos volt 2022-ben. Nem meglepő, hogy a lakosság körében egyre nagyobb az igény a reálértékét biztosan őrző befektetésre. Tavaly viszont sem a tőzsde, sem az állampapírpiac nem remekelt,
nem meglepő, hogy az inflációt követő Prémium Magyar Állampapírok (PMÁP) iránt viszont megnőtt a kereslet.
Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) honlapja szerint több mint 4320 milliárd forintot fektetett be a lakosság ilyen kötvényekbe 2022 december 31-ig, jelenleg toronymagasan ez a legnépszerűbb állampapír, több mint kétszer annyi pénz van már benne, mint a 2019 nyarán indult, annak idején “szuperállampapírnak” is nevezett Magyar Állampapír Pluszban (MÁP+). Utóbbi befektetői az 5 százalékosnál is alacsonyabb átlaghozam miatt folyamatosan cserélik le a kötvényeiket PMÁP-ra. Ebbe a befektetésbe ráadásul azok is könnyen beszállhatnak, akik eddig nem vásároltak állampapírt, hiszen ezt könnyen elintézhetik akár az interneten is.
A PMÁP-ok kamata két tényezőből áll össze, az egyik az alapkamat, amely mindig az előző évi átlagos inflációval egyezik meg, vagyis az idén 14,5 százalékos. A másik a nyilvános ajánlattételben szereplő kamatprémium, amely sorozatonként eltér, jelenleg 0,75-1,7 százalékpont között van. Ennek megfelelően az idei kamatfordulók után ezek az állampapírok 15,25-16,2 közötti kamatot fizetnek majd.
Az egyes állampapír-sorozatok folyamatosan árazódnak majd át az év során a nyilvános ajánlattételükben szereplő kamatfordulók után. Az első olyan kötvény, amelyik már a megemelt kamatot fizeti, a 2027/J sorozat lesz, ennek január végén várható az átárazása. A 2024/K sorozat viszont decemberig a viszonylag alacsony, 5,85 százalékos kamatot adja csak. A korábbi kamatfordulók miatt nem biztos, hogy megéri ugrálni az egyes sorozatok között, hiszen a visszaváltásnak díja van (a Magyar Államkincstárnál 1 százalékos), és később, amikor csökken az infláció, és vele a többi kötvény kamata, pont ezek a később átárazódó kötvények fizetnek majd magasabb kamatot.
A PMÁP-nál csak egy jobb kötvénye van az államnak, a Babakötvény, amelyek 18 év alatti gyerekeknek vásárolhatnak a szülők, rokonok a kincstárnál nyitott Start Értékpapírszámlára. A Babakötvény kamata az előző évi átlagos infláció plusz 3 százalék, ami azt jelenti, hogy a 2014-től indult sorozatok már februártól 17,5 százalékos kamatot adnak.
A 2032/S sorozat kamatfordulója viszont decemberre esik, azoknak a gyerekeknek, akik 2014. január 1. előtt születtek, ebből a sorozatból vásárolhatnak a hozzátartozók. A kisebbek számára a születésük évében induló sorozat érhető el.
Hol vásárolható állampapír?
A magyar állampapírok közül a PMÁP-ot sok szolgáltató forgalmazza, a bankok és a brókercégek is árulják. Az egyes szolgáltatók díjszabása a jegyzés és a visszaváltás során változhat. A Magyar Államkincstárnál ingyenesen nyitható számla, a vásárlásnak nincs díja, és a számlavezetés is díjmentes, egyedül azért számítanak fel (jelenleg 1 százalékos) költséget, ha a vásárló a lejárat előtt visszaváltaná a kötvényeit – hívja fel a figyelmet a Bank360.hu. A Babakötvényt kizárólag a kincstárnál lehet vásárolni az ott vezetett Start Értékpapírszámlára. A kincstári számlanyitás pontos menetét ebben az írásunkban ismerhetik meg.
A 14,5 százalékos 2022-es átlagos infláció miatt az inflációt követő kamatozású magyar állampapírok busás kamatot fizetnek majd az idén, sőt jövőre is – írja a Bank360.hu.
Ijesztő inflációs adatokat közöl hónapról hónapra a KSH, a decemberi mutató 24,5 százalék volt, az áremelkedés éves átlagos üteme pedig 14,5 százalékos volt 2022-ben. Nem meglepő, hogy a lakosság körében egyre nagyobb az igény a reálértékét biztosan őrző befektetésre. Tavaly viszont sem a tőzsde, sem az állampapírpiac nem remekelt,
Regisztrálj, vagy lépj be, hogy tovább tudd olvasni a cikket!
Zelenszkij kemény feltételeket szabott az amerikai béketervhez: Oroszországnak fizetnie kell a háborúért
Az ukrán elnök kijelölte a vörös vonalakat, amikből nem engednek. Ruszlan Sztefancsuk, az ukrán parlament elnöke kijelentette, hogy szó sem lehet a megszállt területek vagy a NATO-tagság feladásáról. Kijev csak olyan kompromisszumra hajlandó, amely az amerikai javaslatok alapján Ukrajna megerősítését, nem pedig gyengítését szolgálja.
Miközben Genfben lázasan egyeztetnek a vitatott amerikai béketervről, Volodimir Zelenszkij ukrán elnök hétfőn világossá tette,
Kijev csak olyan kompromisszumra hajlandó, amely az amerikai javaslatok alapján Ukrajna megerősítését, nem pedig gyengítését szolgálja.
A svédországi Krími Platform csúcstalálkozóján videóüzenetben felszólaló elnök azt is hangsúlyozta, hogy Oroszországnak fizetnie kell a háborúért. Hozzátette, a befagyasztott orosz vagyoneszközök felhasználásáról szóló döntés kulcsfontosságú eleme bármilyen békejavaslat sikerének - írta a Sky News.
Ezt az álláspontot erősítette Ruszlan Sztefancsuk, az ukrán parlament elnöke is, aki szerint Ukrajna EU- és NATO-csatlakozási terveinek a biztonsági garanciák és bármely békefolyamat részét kell képezniük. Kijelölte Ukrajna „vörös vonalait” is a béketárgyalások során: nem ismerik el formálisan a megszállt ukrán területeket, nem korlátozhatják védelmi erőiket, és nem szabhatnak gátat jövőbeli szövetségi kapcsolataiknak.
A genfi amerikai-ukrán tárgyalásokon hétfő hajnalra egy „frissített és finomított békekeret” született, az amerikai fél pedig „nagyon optimista” hangot ütött meg. Az eredeti, 28 pontos amerikai tervezet, amely egy „élő, módosítható munkadokumentum”, komoly vitákat váltott ki.
A kiszivárgott információk szerint jelentős területi engedményeket kért Ukrajnától a Donbászban, 600 ezer főben maximálta volna az ukrán haderő létszámát, kizárta volna a NATO-tagságot, és teljes amnesztiát adott volna háborús bűnök alól. Cserébe a terv egy, a NATO 5. cikkelyéhez hasonló biztonsági garanciát kínált volna.
Az ukrán sajtó egy titkos, hárompontos keretmegállapodásról is beszámolt. Ennek értelmében orosz újratámadás esetén az Egyesült Államok elnöke katonai, hírszerzési, gazdasági és diplomáciai lépéseket tehetne a kulcsfontosságú NATO-országokkal összehangoltan, egy tíz évre szóló, meghosszabbítható egyezmény keretében.
A béke felcsillant esélyére a piacok is azonnal reagáltak:
az ukrán devizakötvények árfolyama közel 3 centet emelkedett. Eközben az európai politikai visszhang vegyes.
Német és finn nyilatkozatok szerint több, Európát érintő vitatott elem már kikerült a frissített keretből, Magyarország a terv teljes és feltétlen támogatását sürgeti, míg más tagállamok a területi engedmények miatt bírálják azt. Oroszország hivatalosan még nem kapott tájékoztatást a genfi egyeztetésekről, bár Vlagyimir Putyin korábban úgy fogalmazott, a terv „alapot adhat” a rendezéshez, de elutasítás esetére újabb területfoglalással fenyegetett.
Miközben Genfben lázasan egyeztetnek a vitatott amerikai béketervről, Volodimir Zelenszkij ukrán elnök hétfőn világossá tette,
Kijev csak olyan kompromisszumra hajlandó, amely az amerikai javaslatok alapján Ukrajna megerősítését, nem pedig gyengítését szolgálja.
A svédországi Krími Platform csúcstalálkozóján videóüzenetben felszólaló elnök azt is hangsúlyozta, hogy Oroszországnak fizetnie kell a háborúért. Hozzátette, a befagyasztott orosz vagyoneszközök felhasználásáról szóló döntés kulcsfontosságú eleme bármilyen békejavaslat sikerének - írta a Sky News.
Regisztrálj, vagy lépj be, hogy tovább tudd olvasni a cikket!
Török Gábor válaszolt a fideszes elemzőknek: Nem szeretnék semmilyen miniszter lenni senkinek a kormányában
A politikai elemző G. Fodor Gábornak és Mráz Ágoston Sámuelnek üzent, akik szerint Török miniszteri babérokra tör. Azt írta, elszomorítja, hogy szaktársai nem tudnak elképzelni más célt egy politológusnak, mint a politikai zsákmányszerzést.
Nyilvános Facebook-bejegyzésben utasította vissza Török Gábor politológus azokat a vádakat, melyek szerint miniszteri pozícióra pályázna a TISZA Párt oldalán. G. Fodor Gábor és Mráz Ágoston Sámuel fideszes elemzőknek címezve Török megtisztelőnek, bár kissé bizarrnak nevezte a neki szentelt figyelmet.
„Az is igazán hízelgő, hogy ilyen magas politikai pozíciókkal összhangban emlegetitek most már folyamatosan a nevemet. Az viszont, be kell vallanom, kicsit elszomorít, hogy egyetemen is megforduló emberként nem tudtok elképzelni más elérendő célt egy politológusnak, mint a politikába való átlépést, politikai zsákmányok megszerzését”
Az elemzők közötti vita azután éleződött ki, hogy a Mandiner Mesterterv című podcastjában G. Fodor Gábor és a Törököt korábban „a TISZA Párt szóvivőjének” is nevező Mráz Ágoston Sámuel azt állította, „kormányzati körökben biztosan tudják, hogy Török Gábor miniszteri pozícióra hajt” – írta a 24.hu. Bizonyítékként azt említették, hogy az MLSZ elnökségi tagjaként is tevékenykedő Török a válogatott korábbi veresége után „igyekezett a selejtezői vereséget Orbán Viktorra tolni”. Török Gábor a november 17-i bejegyzésében a magyar futball rendszerszintű problémáira hívta fel a figyelmet. „Kevesebb urambátyám és sikerpropaganda, több verseny és tudás – szerintem ez kellene, nem a csapat és a kapitány keresztre feszítése”.
Török a hétfői Facebook-posztjában a független elemzői szerep mellett érvelt, amely szerinte létezik a politikai zsákmányszerzésen túl is. Azt írta, bár egy elemzőnek is vannak politikai értékei, számára az igazság és a valóság bemutatása fontosabb a politikai érdekek szolgálatánál.
„Miután engem ez vezet, egyben azt is megígérhetem, hogy soha nem fogok rólatok olyanokat hazudozni, hogy biztos forrásból úgy tudom, Nektek is ez lenne a célotok. Ha nem lenne világos: nem, nem szeretnék semmilyen miniszter lenni senkinek a kormányában. Még a magaméban sem”
Nyilvános Facebook-bejegyzésben utasította vissza Török Gábor politológus azokat a vádakat, melyek szerint miniszteri pozícióra pályázna a TISZA Párt oldalán. G. Fodor Gábor és Mráz Ágoston Sámuel fideszes elemzőknek címezve Török megtisztelőnek, bár kissé bizarrnak nevezte a neki szentelt figyelmet.
„Az is igazán hízelgő, hogy ilyen magas politikai pozíciókkal összhangban emlegetitek most már folyamatosan a nevemet. Az viszont, be kell vallanom, kicsit elszomorít, hogy egyetemen is megforduló emberként nem tudtok elképzelni más elérendő célt egy politológusnak, mint a politikába való átlépést, politikai zsákmányok megszerzését”
Cser-Palkovics levelet írt Magyar Péternek a TISZA székesfehérvári rendezvénye miatt, a pártelnök máris válaszolt
A fideszes polgármester a városi adventi programok miatt aggódik, de a TISZA elnöke szerint nincs ok aggodalomra. Sőt, egy pohár forralt borra is meghívta a városvezetőt a nagygyűlés végére.
Dr. Cser-Palkovics András, Székesfehérvár polgármestere a Facebookon is megosztotta azt a levelet, amelyben Magyar Péterhez fordul egy tervezett politikai rendezvény miatt. A polgármester azzal kezdi, hogy értesülései szerint a TISZA Párt nagygyűlést tervez a városába, és úgy tudja, ennek időpontja november 30-a 16 óra.
„A pártok közötti versenynek természetesen részét képezik a politikai rendezvények is, emellett tartom, amit nyáron, előző ilyen jellegű rendezvénye kapcsán mondtam: Fehérvár mindenkit, Önöket is tisztelettel fogadja, azonban fel kell hívjam a figyelmét néhány fontos körülményre!” – áll a bejegyzésben.
A polgármester kifejti, hogy bár a pontos helyszínről nincs információja, a meghirdetett időpont komoly ütközést jelent a város hagyományos programjaival. „Tájékoztatnom kell Önt, hogy a meghirdetett időpont advent első vasárnapja. Városunkban minden évben ezen a napon, késő délután történik hagyományos rendezvényeink keretében az első gyertya meggyújtása a város adventi koszorúján, valamint a karácsonyi fények felkapcsolása.” Hozzáteszi, hogy ezek a hagyományok közel három évtizedes múltra tekintenek vissza, és függetlenek a mindenkori polgármester személyétől.
Emellett ekkor már zajlik az adventi vásár is, amely a történelmi belváros jelentős részét érinti.
„Kérem tehát Önöket, hogy a rendezvényük helyszínének – vagy időpontjának – megválasztásakor, valamint a hatósághoz tett bejelentés és a közterület-használati engedély benyújtásakor ezt vegyék figyelembe.” A polgármester szerint a városi programok szervezői nyitottak az egyeztetésre, amennyiben a párt ezt igényli. A levelet azzal a reménnyel zárja, hogy a konfliktus elkerülhető.
Advent első vasárnapján Székesfehérváron több, várhatóan tömegeket vonzó közösségi esemény is zajlik. A városi programok szerint a Püspöki Palota udvarán az első közös gyertyagyújtásra 16:30-kor kerítenek sort, iskolai műsor és egyházi programok kíséretében. Ezzel párhuzamosan a történelmi belvárosban már tartani fog az adventi vásár, így a 16:00-ra tervezett politikai nagygyűlés időben és helyszínben tényleg ütközhet a városi programokkal.
Magyar Péter a Facebook-oldalán válaszolt Cser-Palkovics Andrásnak. Bejegyzése elején a Tisza Párt vezetője megerősítette, hogy megkapta a polgármester levelét a párt november 30-i székesfehérvári eseményével kapcsolatban.
„Szeretném megnyugtatni továbbá, hogy az Ön levele nélkül is tudtuk, hogy november 30. advent első vasárnapja” – fűzte hozzá.
Magyar Péter szerint a Tisza Párt korábbi székesfehérvári rendezvényei békésen zajlottak, és most is erre készülnek. Azt írta, „Ön is látta és tudja, a TISZA összes eddigi nagy székesfehérvári rendezvénye több ezer embert vonzott és mindig jó hangulatban, békében zajlott. Ugyanerre készülünk november 30-án 16 órakor is.”
A bejegyzésben Magyar felidézte pártja tavalyi jótékonysági akcióját. „Talán Ön is emlékszik rá, hogy a TISZA a tavalyi adventi országjárásán a “Mennyből az angyal” jótékonysági akció keretében kiemelt figyelmet fordított a nehéz sorsú gyermekek és családok támogatására. Azokban a hetekben több ezer családnak segítettünk több tízmillió forint értékben. Igyekeztünk ajándékot vinni a gyermekotthonokban nevelkedő gyerekeknek is. Most is így fogunk tenni és minden adventi rendezvényünk a békéről, a szeretetről és az ünnepre való készülődésről is fog szólni a politika mellett” – írta.
Ezt követően Magyar élesen bírálta Cser-Palkovics párttársait, felidézve, hogy hogyan akadályozták meg a tavalyi adománygyűjtésüket.
„Talán arra is emlékszik (az ország lakossága bizonyosan), hogy az Ön párttársai Menczer Tamás és Fülöp Attila voltak azok, akik egészen penetráns és embertelen módon megakadályozták, hogy a gyermekotthonokban nevelkedő gyermekekhez eljussanak karácsonyra a jóérzésű magyarok ezrei által felajánlott csodálatos ajándékok. Megköszönöm, ha jelzi a fideszes verőembereknek, hogy miről is szól az adventi időszak.”
A rendezvény helyszínével kapcsolatban Magyar Péter együttműködést ígért.
„A kollégáim szívesen egyeztetnek a város vezetésével és a hatóságokkal. Biztos vagyok benne, hogy megfér két békés rendezvény a csodálatos városukban.” A bejegyzést meghívással zárta. „A hagyományos adventi gyertyagyújtásuk után, rengeteg fehérvárival közösen szeretettel látjuk Önt és kedves családját is a TISZA rendezvényének végén a karácsonyfa állításon szép karácsonyi zenével és egy pohár forralt borral/teával”.
Dr. Cser-Palkovics András, Székesfehérvár polgármestere a Facebookon is megosztotta azt a levelet, amelyben Magyar Péterhez fordul egy tervezett politikai rendezvény miatt. A polgármester azzal kezdi, hogy értesülései szerint a TISZA Párt nagygyűlést tervez a városába, és úgy tudja, ennek időpontja november 30-a 16 óra.
„A pártok közötti versenynek természetesen részét képezik a politikai rendezvények is, emellett tartom, amit nyáron, előző ilyen jellegű rendezvénye kapcsán mondtam: Fehérvár mindenkit, Önöket is tisztelettel fogadja, azonban fel kell hívjam a figyelmét néhány fontos körülményre!” – áll a bejegyzésben.
A polgármester kifejti, hogy bár a pontos helyszínről nincs információja, a meghirdetett időpont komoly ütközést jelent a város hagyományos programjaival. „Tájékoztatnom kell Önt, hogy a meghirdetett időpont advent első vasárnapja. Városunkban minden évben ezen a napon, késő délután történik hagyományos rendezvényeink keretében az első gyertya meggyújtása a város adventi koszorúján, valamint a karácsonyi fények felkapcsolása.” Hozzáteszi, hogy ezek a hagyományok közel három évtizedes múltra tekintenek vissza, és függetlenek a mindenkori polgármester személyétől.
Regisztrálj, vagy lépj be, hogy tovább tudd olvasni a cikket!
A múltjával támadja a somogyi Fidesz a TISZA Párt egyik helyi jelöltjét: a kormánypárt hétfőn azt vetette Benke József (a képen középen) szemére, hogy korábban a KDNP tagja volt. A Fidesz Somogy 02-es választókerületi szervezete a Facebook-oldalán tette közzé, hogy a TISZA Párt egyik képviselőjelölt-jelöltje Kadarkúton a Kereszténydemokrata Néppárt helyi elnöki tisztségét is betöltötte – vette észre a 444.hu.
A kormánypárti poszt szerint Benkének korábban „semmi problémája nem volt a Fidesszel”, és csupán gazdasági-anyagi sértettségből pártolt át Magyar Péterhez. A bejegyzés szerint Benke „igazi napraforgó” és „baloldali érdekember”.
A somogyi Fidesz a körzet másik két tiszás jelöltjét is bírálta: szerintük Kis Györgyné MSZP-s, Harkály Gyuláról pedig a posztjai alapján állítják, hogy szintén baloldali.
A TISZA Párt bemutatkozó anyagában Benke József KDNP-s múltját nem említik, ott az szerepel, hogy 17 évig volt Kadarkút képviselője, egy cikluson át pedig az alpolgármesteri posztot is betöltötte. Benke a bemutatkozásában a jelenlegi rendszert bírálta. „A jelenlegi rendszer nem az embereket szolgálja. Átlátható, tisztességes államra, valódi versenyre és független intézményekre van szükség ahhoz, hogy helyreálljon a bizalom” – idézi a jelöltet a párt anyaga.
A Fidesz posztja arra nem tért ki, hogy Benke mikor volt KDNP-s. A hivatalos választási adatok szerint ugyanakkor 2010-ben és 2014-ben is független jelöltként indult az önkormányzati választáson, és mindkét alkalommal bejutott a kadarkúti képviselő-testületbe.
A múltjával támadja a somogyi Fidesz a TISZA Párt egyik helyi jelöltjét: a kormánypárt hétfőn azt vetette Benke József (a képen középen) szemére, hogy korábban a KDNP tagja volt. A Fidesz Somogy 02-es választókerületi szervezete a Facebook-oldalán tette közzé, hogy a TISZA Párt egyik képviselőjelölt-jelöltje Kadarkúton a Kereszténydemokrata Néppárt helyi elnöki tisztségét is betöltötte – vette észre a 444.hu.
A kormánypárti poszt szerint Benkének korábban „semmi problémája nem volt a Fidesszel”, és csupán gazdasági-anyagi sértettségből pártolt át Magyar Péterhez. A bejegyzés szerint Benke „igazi napraforgó” és „baloldali érdekember”.
A somogyi Fidesz a körzet másik két tiszás jelöltjét is bírálta: szerintük Kis Györgyné MSZP-s, Harkály Gyuláról pedig a posztjai alapján állítják, hogy szintén baloldali.
Regisztrálj, vagy lépj be, hogy tovább tudd olvasni a cikket!