„Csak a legkisebb gyereket hozhatja, a többieket nem” – egy afgán család menekülésének szívfacsaró története
Kabul, augusztus 26-a, este. Nasema egyik kezében úti okmányait tartotta, a másikban 2 éves lányát - kezdti a történet mesélését a CNN. Őket bátyja, Lal Mohammad követte Nasema négy másik, 6 és 11 év közötti gyermekével, remélve, hogy felszállhatnak az aznapi evakuációs járatra.
Éppen a Hamid Karzai Nemzetközi Repülőtéren várakozó emberek tömegén igyekeztek áttörni, amikor az utolsó amerikai gép indulása előtt egy öngyilkos merénylő felrobbantotta magát az Abbey Gate-nél. 13 amerikai katona és körülbelül 170 afgán vesztette életét.
Nasema közel volt a robbanáshoz, és többször is a földre esett a pánikoló tömegben, miközben több mint hét hónapos terhes volt.
– emlékszik vissza Nasema. A családnak végül sikerült egészségesen biztonságos helyre jutnia, a dokumentumok azonban eltűntek.
Testvére, Said Noor 2014 óta él az Egyesült Államokban. Afganisztánban az amerikai erők mellett szolgált, mielőtt állampolgárságot kapott, majd 2016-ban tolmácsként csatlakozott az Afganisztánba bevonuló amerikai hadsereghez. 2020-ban szerelt le a hadseregből, Houstonban telepedett le és büntetőjogot tanul a Upper Iowa Egyetemen.
Két hónappal később visszautazott Afganisztánba, majd 2021 júliusában, miután a Biden-kormány bejelentette a hivatalos kivonulási terveket, ismét elment, hogy megpróbálja kiszabadítani családját. Mindkét alkalommal egyedül tért vissza Houstonba. Noor ezután a médiához fordult, története pedig felkeltette Seth Moulton massachusettsi demokrata képviselő figyelmét, aki egykori tengerészgyalogosként és az iraki háború veteránjaként tért át a politikai pályára.
Az amerikai kormány végül jóváhagyta a család vízumát, de csak közvetlenül Kabul összeomlása előtt, ami lehetetlenné tette az országból való kijutást. Augusztusban, Moulton egy másik veteránnal, Peter Meijer michigani republikánus képviselővel két nappal az Abbey Gate bombamerénylet előtt Kabulba utazott, és Moulton hivatalának szolgálati igazgatójával, Neesha Suarezzel együtt megpróbálták kiszabadítani Noor családját.
A robbantás napjára Suárez 17 afgánnak biztosított helyet a repülőtérre tartó buszon, de a merénylettel együtt az evakuálási terv is füstbe ment. Másnap Noor Houstonban arra várt beszélhessen Afganisztánban tartózkodó családjával. Arra ébredt, hogy Suarez üzenetet küldött neki, amelyben egy találkozóhely pontos lokációja állt.
– üzente.
A találkozási pont egy benzinkút volt, 15 percre a repülőtértől. Minden azon múlott, hogy Suareznek sikerül-e időben összeszednie hat csoportot, köztük Noor családját, majd elérnie a repülőtér hátsó kapuját.
„A kapuban vagyok” – üzent Suáreznek a kabuli tengerészgyalogos.
Nasema egy biztonságos helyen, a repülőtértől távol gyűlt össze családjával a merénylet után. Noor felvette velük a kapcsolatot, hogy elmondja nekik, mindössze fél órájuk van a benzinkútig, ahol egy busz várja majd őket.
- mondta nekik, megismételve Suárez figyelmeztetését.
Nasema és családja – köztük nővére, három testvére, anyja, kisgyermeke és négy másik gyermeke – a sötétben várták a taxikat. A gyerekek boldogok voltak, de ő aggódott:
A reptérre érve Nasema megkereste az amerikai katonákat, akik nem számítottak arra, hogy öt gyereket hoz majd magával. A hiányzó iratok is gondot okoztak, de három levél, amiket Noor katonabarátaitól kapott, igazolta őt az amerikai erők előtt. A papírok minden közvetlen családtag nevét és születési dátumát tartalmazták, kivéve Nasema gyermekeinek nevét.
Nasema felvette a kapcsolatot a férjével, aki munkája miatt Dubajban tartózkodott, hogy megkérdezze, mit tegyen. Ő bátorította, hogy szálljon fel a buszra a kétéves gyerekkel, és biztosította afelől, hogy hamarosan eljuttatják a többieket is az Egyesült Államokba.
Azóta is minden nap beszél telefonon gyermekeivel, akikre egy rokonuk vigyáz Afganisztánban, Noor pedig mindent megtesz azért, hogy kiszabadítsa őket.
– mondta Noor.
Nasema végigsírta az utat Katarig, az első állomásig. Utolsó előtti állomásuk a Fort McCoy katonai bázis volt Wisconsinban, ahol csaknem másfél hónapot töltöttek. Az első éjszakán rettenetesen hideg volt. A sátorban volt fűtőtest, de a használati utasítás angol nyelvű volt. Nasema háta fájt, ezért elment a helyi orvoshoz, aki megvizsgálta, elmondta, hogy a babája jól van.
Noor biztosította családját arról, hogy eljön értük, de meg kell várniuk, amíg az ügyintézés befejeződik. Októberben Noor 1200 mérföldet vezetett Fort McCoy-ba, hogy végre velük lehessen.