HÍREK
A Rovatból

Betiltotta az erkélynapelemeket a kormány, tovább szigorodtak a napelem-elhelyezésre vonatkozó szabályok

A szakmai szervezetek szerint az új rendeletek akadályozhatják az ország klímacéljainak elérését, miközben más európai országokban egyre inkább elősegítik a megújuló energiaforrások használatát.


A Magyar Napelem, Napkollektor Szövetség (MNNSZ) nemrég tiltakozott a kormány által tervezett új napelemes szigorítások miatt. Ennek ellenére, már néhány órával a Szövetség állásfoglalása után megjelent a Magyar Közlönyben a településrendezési és építési követelmények alapszabályzatát módosító rendelet, amely több mint 100 pontban szabályozza az építési kereteket és az ingatlanok tervezését. A rendelet több pontban érinti a napelemek és napkollektorok telepítését, valamint a szélerőművek létesítését is, amely alapvető változásokat hoz az energetikai iparág számára.

Az új rendelet szerint számos helyen szigorodnak a napelemek telepítésének szabályai. Az egyik legfontosabb változás, hogy

erkélyeken tilos lesz napelemet elhelyezni, sem önálló tartószerkezeten, sem az erkély szerkezetébe beépítve. Ezen kívül, műemlékekre sem lehet napelemet telepíteni,

és külön engedélyt kell majd kérni, ha valaki mégis ilyen ingatlan területén szeretne napelemeket elhelyezni.

A tetőkön, homlokzatokon, közterületen, térburkolatként, illetve parkolók árnyékolására történő napelem-elhelyezésre vonatkozó szabályokat szintén részletesen szabályozták. Az új rendelet szerint vegyes építésű övezetekben is szigorúbb feltételek mellett lehet csak napelemeket telepíteni.

Ez az intézkedés éles ellentétben áll más európai országok, például Ausztria fővárosának, Bécsnek a gyakorlatával, ahol kifejezetten ösztönzik az erkélyekre telepíthető háztartási napelemek használatát. 2024-től Bécs évi 15 millió eurós támogatást biztosít különböző napelemes rendszerek telepítésére, beleértve az erkélyre helyezhető napelemeket is.

A szélerőművek telepítése szintén jelentős változásokon esett át a friss szabályozás következtében. Az új rendelet meghatározza, hogy szélerőműveket csak a beépítésre szánt területektől mérve 700 méteres védőzónán kívül lehet telepíteni. Emellett

a szélerőművek telepítése tiltott olyan területeken, ahol kiváló szántóföldek találhatók.

Az új szabályozás külön kitér arra is, hogy a Magyar Honvédség radarjaihoz és katonai repülőterekhez közeli területeken (40 illetve 15 kilométeres távolságon belül) nem lehet új szélerőműveket létesíteni, és a meglévő szélerőművek magasságát sem lehet növelni, valamint ezek a parkok nem bővíthetők.

Ezek a szabályok ugyan lazítanak a korábbi teljes szélerőmű-stopon, amely szerint 2029-ig nem létesülhetett volna új szélerőmű az országban, azonban az új feltételek továbbra is komoly korlátozásokat jelentenek.

Lantos Csaba energiaügyi miniszter korábban azt nyilatkozta, hogy a szabályozás enyhítésének ellenére 2029-nél korábban nem várható új szélturbina telepítése az országban.

Szilágyi László, a Magyar Napelem, Napkollektor Szövetség alelnöke élesen kritizálta a kormány új intézkedéseit. Facebook-posztjában így fogalmazott: "Fel vagyok háborodva! Veszek egy nagy levegőt és egyeztetek a többi szakággal és kiadunk hivatalos állásfoglalást. Ez a nem hivatalos, hanem a magánvéleményem."

A szakmai szervezetek aggodalma érthető, hiszen az új szabályok jelentős hatással lehetnek a megújuló energiaforrások terjedésére Magyarországon. A napelemes rendszerek korlátozása és a szélerőművek telepítésének szigorú feltételei akadályozhatják az ország klímacéljainak elérését, miközben más európai országokban – például Ausztriában – egyre inkább elősegítik a megújuló energiaforrások használatát.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Sokkoló videó: leszakadt a Szegedi Egyetem többtonnás tetőszerkezete a viharban – lakóházra hullottak a darabok
Elképesztően veszélyes helyzet alakult ki az orkán szerű szélben. Ennek ellenére a hírek szerint sérülés nem történt.


Az orkán erejű szél letépte a Szegedi Tudományegyetem egyik épületének tetőszerkezetét – a több tonnányi fém- és fatörmelék a szomszédos Derkovits fasor 13/A. alatti társasházra hullott, valószínűleg jelentős károkat okozva, írja a Szegeder.hu helyi hírportál.

A felvételek tanúsága szerint az SZTE épületének teljes födémszerkezete leszakadt, és a keletkezett törmelék szinte teljes egészében a szomszédos lakóépületre zúdult, a fatörmelék, bádoglemezek és egyéb építőanyagok egy része pedig az udvarra zuhant. A történtek kapcsán egyelőre nem érkezett hír személyi sérülésről.

A hatóságok azóta megkezdték a kár felmérését és a terület biztosítását.

Videón a döbbenetes eset:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
A Rovatból
Brutális károkat szenvedtek a balatoni vitorlások is – több Kékszalag-induló hajó is súlyosan megrongálódott
A Balatonra lecsapó óriási vihar nem kímélte a kikötőben horgonyzó hajókat. Többek indulása is veszélybe került a legendás versenyen.


[sz]Malinovszki András / Fotó:

Ahogy arról korábban írtunk, a Balatonnál különösen nagy károkat okozott a Nyugat-Magyarországot letaroló vihar. A helyenként 130 kilométer/órás szél nem kímélte a kikötőkben lévő hajókat sem.

A Principessa Sailing Team a Facebookon azt írta:

„Sajnos mi sem úsztuk meg... Fájó szívvel osztjuk meg veletek, hogy a Principessa ma súlyos sérüléseket szenvedett – a parton tomboló szél felborította a hajónkat. A Principessa most egy kis pihenőre kényszerül... de visszatérünk”

– szúrta ki az Index.

A helyzet azért is különösen súlyos, mert a megrongálódott hajók közül több indulna a csütörtökön rajtoló legendás Kékszalag Raiffeisen Nagydíjon is.

A kamaszokból álló Raffica csapat hajója szintén nem úszta meg károk nélkül a vihart:

„Orkánerejű szél tombolt végig Balatonfüreden… Sajnos mindkét hajónkat felborította, a károk felmérése következik. Sajnos nem csak mi jártunk így…”

– írják.

Így járt a LISA501 is: „Sajnos a 150-170 km/h széllel érkező front minket sem kímélt. LISA-t állványostul döntötte fel, a parthoz való lekötések ellenére. Árbócunk 3 darabban. A károk felmérése következik. Szomorúak vagyunk.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Orbán Viktor: „Ez valami krimi?” – így reagált Matolcsy György és az alapítványok ügyeire a miniszterelnök
A volt jegybankelnök és a miniszterelnök nem sokkal az ÁSZ feljelentése után egyeztetett. Orbán szerint Matolcsyval nem beszéltek a nyomozásról, de szívesen látja őt bármikor.


Matolcsy György és Orbán Viktor néhány nappal az után találkozott, hogy az Állami Számvevőszék feljelentést tett az ügyészségnél a Magyar Nemzeti Bank alapítványainak gazdálkodása miatt, és közzétette a jelentését. A találkozóról a Telex számolt be.

Hétfőn a lap újságírói megpróbálták kérdezni Orbán Viktort a Megafon és a Digitális Szuverenitás Központ óbudai székháza előtt. Azt akarták megtudni tőle, hogy mit ajánlott Matolcsy György a szabad eltávozásért cserébe.

Orbán erre így válaszolt: „Ez valami krimi?”

Később arról beszélt, hogy Matolcsyt személyesen sokra tartja, de az MNB alapítványait érintő nyomozásról nem egyeztettek, mert szerinte az nem tartozik a kormányra. Azt mondta, a volt jegybankelnökkel monetáris és költségvetési kérdésekről egyeztetett az elmúlt évek során, jogi ügyben nem.

Orbán azt is elmondta, hogy Matolcsy távozása előtt és után is találkoztak, és „ha bekopogna holnap reggel, akkor is szívesen látná”. Bízik benne, hogy Matolcsy meg tudja védeni magát az alapítványi ügyben.

A miniszterelnököt kérdezték volna az öccse, Orbán Áron gyanús vízumügyeiről is, de ekkor már csak ennyit mondott a furgonjából:

„Másik krimi!”

Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Lázár: Soha nem látott vihar bénította meg a vasúti közlekedést – fegyverszünetet kért a miniszter
Országszerte fák dőltek a sínekre, leszakadtak a vezetékek, a MÁV buszokkal próbálja menteni a helyzetet. Lázár János szerint napokig is eltarthat a károk helyreállítása.


Több videós poszttal is jelentkezett a hétfői vihar után Lázár János. Ahogy arról korábban írtunk, az országon végigsöprő zivatar akkora károkat okozott, hogy a MÁV arra kérte az utasokat, ha tehetik, még kedden is inkább a Volán buszjáratait vegyék igényben az utazáshoz, vagy halasszák el azt.

A közlekedési miniszter szerint jelenleg nincs olyan vasúti fővonal Magyarországon, amit ne ért volna kár. Lázár a többek között MÁV-Volán-csoport Havária Központjából jelentkezett be, ahol folyamatosan dolgoznak a viharkárok elhárításán és a közlekedés helyreállításán.

A politikus elmondta, hogy elsőként a fővonalakat próbálják felszabadítani, de a vasúti közlekedés helyreállítása napokat is igénybe vehet. Kiemelte, hogy minden rendelkezésre álló szabad autóbuszt mozgósítottak, jelenleg 200 busz segíti a MÁV-os közlekedést az országban.

Lázár hangsúlyozta, hogy senki nem sérült meg a közlekedési vonalakon, de minden közlekedési eszközt és pályát érintett a baj. A legtöbb gondot a sínekre dőlt fák és a leszakadt villamosvezetékek okozzák.

„A politikustársaimtól és a közélet résztvevőitől fegyverszünetet kérek és javaslok, tekintettel arra, hogy most arra van szükség, hogy mindenki támogassa a MÁV-nál és Volánnál dolgozókat”

– mondta.

A miniszter arra kérte az embereket, hogy mielőtt elindulnának, tájékozódjanak arról, milyen eszközzel tudnak célba érni. Hozzátette, hogy újabb viharzóna közelít Magyarország felé, és a következő napokban is erős viharokra kell számítani.

„A mai a MÁV történetének egyik legnehezebb napja: soha nem látott vihar tarolta le Magyarország nyugati, majd keleti részét”

– fogalmazott Lázár. „Senkit nem hagynak az út szélén, mindenkit el fognak szállítani, ám ezzel együtt türelmet kér.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk