Berobbant a szamárköhögés-járvány, hetente duplázódnak az esetszámok
Július óta meredeken emelkedik a szamárköhögéses esetek száma Magyarországon – derült ki a legfrissebb járványügyi adatokból, amiket Válasz Online publikált.
Az év első felében összesen 185 fertőzést jelentettek, de az utóbbi öt hétben már 342 új beteget regisztráltak, így összesen 527 fertőzésnél tartunk.
Ami különösen aggasztó: a betegek egynegyede csecsemő, akik különösen veszélyeztetettek, mivel még nem kapták meg a megfelelő védőoltást. Júliusig két, egy évnél fiatalabb gyermek halt meg a betegségben, és az elmúlt hetekben 95 csecsemő fertőződött meg.
Az év elején még semmi nem utalt arra, hogy ekkora járvány várható. 2023-ban például mindössze egyetlen esetet jelentettek. Februárig semmi, aztán májustól hetente egyre több fertőzést regisztráltak, júliusra pedig már járványként kezelték a helyzetet. A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) hivatalosan is megerősítette a járványt, amikor egy hét alatt 32 új esetet regisztráltak, negyedük csecsemőkorú volt.
A fertőzések száma azóta folyamatosan emelkedik. Augusztus közepére új rekordot döntött a járvány: egy hét alatt 89 fertőzést jelentettek, de a hatóságok figyelmeztetnek, hogy ezek az adatok még nem véglegesek, mivel a laboratóriumi megerősítés hiányzik néhány esetnél.
A szamárköhögés cseppfertőzéssel terjed, és a kezdeti tünetei könnyen összekeverhetők egy sima megfázással. A valódi gond akkor kezdődik, amikor a köhögési rohamok olyan erősek lesznek, hogy akár hányásig is fokozódhatnak. Ez az a pont, amikor haladéktalanul orvoshoz kell fordulni, mert a betegség csak antibiotikummal kezelhető.
A csecsemők azonban veszélyben vannak, mert vagy még nem kapták meg az oltást, vagy az első adag még nem biztosít elég védelmet. Az NNGYK a várandós nőknek és azoknak, akik velük egy háztartásban élnek, emlékeztető oltást javasol. Az oltóanyag iránti kereslet azonban olyan nagy, hogy egyes helyeken már hiány van belőle.
A járvány megfékezése érdekében fontos, hogy minél többen megkapják az oltást, különösen azok, akik közvetlenül kapcsolatba kerülnek csecsemőkkel.