Belső vizsgálat indult bírósági korrupciógyanú miatt a Szeviép-ügy kapcsán a Szegedi Törvényszéken
Belső vizsgálat lefolytatására és jelentéstételre kötelezte az Országos Bírósági Hivatal elnöke a Szegedi Törvényszéket a Szeviép-ügy kapcsán felmerült bírósági korrupció gyanúja miatt - írja a Magyar Nemzet.
A PestiSrácok.hu egy hétfői cikkében arról írt, hogy
a Botka László vezette szegedi önkormányzattól kapott zsíros megbízást a Szerkezet- és Vízépítő Zrt. (Szeviép) vezéreit felmentő bírói tanács egyik bírájának családi cége.
Az érintett Nóvé Ágnes, akinek építőipari vállalkozása van, férjével együtt pedig tulajdonosai az Éptárker Kft.-nek, amely az elmúlt években közpénzen három munkát is végzett Szegeden, köztük egy 750 millió forintos zöldberuházást, amit konzorciummal közösen nyertek el.
Nóvé Ágnes a Szegedi Törvényszék bírája, tagja a Szeviép-per bírói tanácsának. Ennek a pernek a vádlottjai pedig szintén az önkormányzat beszállítói.
A PestiSrácok.hu egy másik cikkében arról is írt, hogy Kovalcsik Éva, a Szegedi Törvényszék tanácsvezető bírája 12,4 millió forintért vásárolt meg 2015-ben egy 100 négyzetméteres belvárosi, polgári lakást az önkormányzattól, amely a sétálóutca műemlék épületében, a Wagner-palotában van. A bírónő viszont csak 8 napig volt a luxuslakás tulajdonosa, után eladta egy másik ismert szegedi vállalkozónak.
A Szegedi Törvényszék megerősítette, hogy belső vizsgálatot indítottak a botrány miatt, miután az Országos Bírósági Hivatal elnöke ezt elrendelte. Senyei György elmondta, hogy amennyiben a jelentés vagy a vizsgálat kötelezettségszegést tárna fel, akkor az ezzel kapcsolatos intézkedéseket az arra jogosultak haladéktalanul megteszik.
Az útépítéssel, vízépítési létesítmények kivitelezésével és magasépítéssel is foglalkozó - már felszámolás alatt álló - Szeviép Zrt. egykori vezetőit az első fokon eljáró Szegedi Járásbíróság tavaly novemberben a hitelezők kielégítésének meghiúsításával elkövetett, különösen jelentős mértékű tényleges vagyoncsökkenést eredményező csődbűntettben mondta ki bűnösnek. Az elsőrendű vádlottat ekkor öt év két hónap fogház-, a másodrendű vádlottat hat év börtön-, a harmadrendű vádlottat öt év két hónap börtönbüntetéssel sújtotta a járásbíróság.
A három férfi volt a vezetője a milliárdos forgalmat lebonyolító gazdasági társaságnak. A részvénytársaság legkésőbb 2009 elejére fizetésképtelenséggel fenyegető helyzetbe került. A cég április 18-án fizetésképtelenné vált, júniusban pedig csődeljárás indult ellene. A hitelezők között nem jött létre csődegyezség, ezért a bíróság 2010 augusztusában csődeljárás során elrendelte a társaság felszámolását. A felszámolási eljárás során hozzávetőlegesen 6,5 milliárd forint hitelezői igényt vettek nyilvántartásba.
A vádirat szerint a jelentős vagyonvesztést az okozta, hogy a vádlottak igazgatósági tagként egyhangú döntéseikkel 2007-től rendszeresen és nagy összegben nyújtottak kölcsönöket az ésszerű gazdálkodás követelményeivel ellentétes módon a teljes egészben, vagy részben a Zrt. tulajdonában álló gazdasági társaságoknak, illetve magánszemélyeknek - köztük az egyik vádlottnak -, sportszervezeteknek. A vád szerint az igazgatósági tagok a hitelnyújtásról hozott döntéseikkel a vállalkozás vagyonát 1,45 milliárd forinttal csökkentették.
Kovalcsik Éva tanácsvezető bíró kifejtette, a rendelkezésre álló bizonyítékok alapján kétséget kizárólag nem lehetett megállapítani, hogy a vádlottak elkövették volna a terhükre rótt bűncselekményt, és azt sem, hogy tevékenységük okozta a Szeviép Zrt. fizetésképtelenségét, illetve ésszerűtlen gazdasági döntést hoztak volna.
A törvényszék megszüntette a vádlottak bűnügyi felügyeletét.
Címkép: illusztráció