Beleszállt a Szuverenitásvédelmi Hivatalba az Ügyvédkör – szétcincálták jelentésüket az Átlátszóról
A Szuverenitásvédelmi Hivatal hétfőn kiadott jelentése szerint az Átlátszó oknyomozó portál „amerikai gazdasági és politikai érdekeket szolgál ki”, és közérdekű adatigényléseivel muníciót biztosít az amerikai hírszerzésnek és befolyásolási tevékenységnek. A jelentés, amelyet a Lánczi Tamás vezette hivatal készített, az Átlátszó munkáját hírszerző tevékenységnek minősíti, és úgy véli, hogy az oknyomozó portál tevékenysége „sérti a magyar nemzetállami szuverenitást.”
Az Átlátszó főszerkesztője, Bodoky Tamás később a Telexnek nyilatkozva cáfolta a hivatal állításait, kiemelve, hogy „a tevékenység [amit a portál végez] az újságírás, nem pedig a hírszerzés, mint amit sugallni próbál a hivatal”.
Szintén éles kritikát fogalmazott meg az Ügyvédkör, határozottan visszautasítva a jelentés állításait. Szerintük sem az állami, sem az üzleti korrupció nem élvez jogi védelmet az Alaptörvény vagy a magyar jogrendszer szerint, így az ilyen ügyek feltárása nem veszélyeztetheti a magyar állam függetlenségét vagy alkotmányos rendjét.
– fogalmaztak.
Az Ügyvédkör hangsúlyozza, hogy az Átlátszó és más médiumok kizárólag olyan közérdekű adatokat használnak, amelyek nyilvánosan hozzáférhetők, és nem tartalmaznak szolgálati-, állami-, üzleti- vagy magántitkokat, így ezek felhasználása törvényes.
– tették hozzá.
A 24.hu-nak eljuttatott közleményükben azt is megjegyzik, hogy „az Ügyvédkör a Szuverenitásvédelmi Hivatal létrehozásától kezdve azt hangsúlyozza, hogy a büntetőtörvénykönyv tartalmazza mindazon definíciókat, továbbá a nyomozóhatóságok rendelkeznek minden eszközzel, amelyekkel a nemzeti szuverenitás sérelmével kapcsolatba hozható bűncselekmények felderíthetők, vizsgálhatók és végül szankcionálhatók.”