„Bármelyikünk célpont lehet” – tüntetést tartott a Momentum a Szuverenitásvédelmi Hivatal előtt a nagytakarítási törvényjavaslat miatt – galéria
Péntek délutánra szervezett tüntetést a Momentum Mozgalom a Szuverenitásvédelmi Hivatal Sánc utcai épületéhez. A demonstráció hivatalos kezdete előtt körülbelül 150-en gyűltek össze. A Sánc utcát lezárták, a helyszínt több mint húsz rendőr biztosította.
A tüntetésen Tompos Márton, a Momentum elnöke szólalt fel elsőként. Felsorolta azokat a médiumokat és civil szervezeteket, amelyeket szerinte veszélyeztet az átláthatósági törvénytervezet. Úgy fogalmazott: „bármelyikünk célpont lehet”. Szerinte „ha külföldön dolgozó családtagod hazautalt neked, külföldi ügynöknek bélyegezhetnek”. Azt is mondta, hogy a törvény erről szól. Azt állította, hogy a hatalom titkolózik, és ezeknek a szervezeteknek köszönhető, hogy kiderült: az oroszok feltörték a külügy szervereit. Felidézte a kegyelmi botrányt is, amiről a sajtó számolt be, és aminek következtében Novák Katalin lemondott a köztársasági elnöki posztról. Tompos úgy fogalmazott:
A beszédét azzal zárta: „Találkozzunk vasárnap is a Kossuth téren, állítsuk meg együtt ezt az őrületet”.
Bodnár Zsuzsa, az Átlátszó újságírója arról beszélt, hogy őket a Transparency Internationallel együtt támadta először a Szuverenitásvédelmi Hivatal. Azt mondta, a hivatal azzal vádolta őket, hogy külföldi érdekekért dolgoznak, és megrendelésre írják a cikkeiket. Úgy fogalmazott, a jelentésben kémeknek nevezték őket, akik dezinformációt terjesztenek, és ezért veszélyesek a hatalomra. Bodnár szerint az Átlátszó egy műhely, ami hangot ad a civilek küzdelmének. A beszédét így zárta: nem fogják abbahagyni, mert tartoznak az embereknek azzal, hogy folytatják ezt a munkát.
A rendezvényen Lőcsei Lajos, a Momentum alelnöke is felszólalt. Úgy véli, a rendszer nem fog itt megállni. Bedő Dávid, a párt frakcióvezetője Orbán Viktor egyik korábbi kijelentését idézte: „Mi sohasem vetemednénk arra, hogy elhallgattassuk azokat, akik nem értenek egyet velünk”. Bedő szerint ezzel szemben a kormány el akar hallgattatni mindenkit, aki nem ért egyet a Fidesszel. Azt mondta, a kormány látja, hogy elvesztette a társadalom többségének támogatását. A tüntetés elején Bedő azt mondta, ezres nagyságrendű részvételre számítanak. Azt is hozzátette, hogy a meghívóban szereplő négy beszéden kívül más nem lesz, viszont vasárnapra nagyobb jelenléttel készülnek.
A demonstrálók közül többen fújolni kezdtek, amikor elhangzott Lánczi Tamás neve. Voltak, akik árulóztak, mások pedig megtapsolták a vörös festékes akciót. A HírTV stábját néhány tüntető körbevette, nem engedték őket forgatni, és azt kiabálták nekik, hogy hazudik a tévé.
A vasárnapi tüntetésre eddig már több mint 30 ezren jelezték a részvételüket.
A Szeretlek Magyarország képei a helyszínről (a képre kattintva galéria érhető el):