HÍREK
A Rovatból

Bajban lehetnek a babaváró hitelesek – júliustól jön az igazi feketeleves?

A Bank360 szerint a babaváró kölcsönök kiváltása és átalakítása eddig is nehézkes volt, és hamarosan sok ilyen hitel magas kamatozásúvá válik az adósok számára.
Malinovszki András / Fotó: Rainer Maiores/Pixabay (illusztráció) - szmo.hu
2024. június 26.



Már most is több ezer babaváró hiteles küzd fizetési problémákkal, de júliustól, az ötéves türelmi idő lejárta után, a számuk drámaian megnőhet. A Bank360.hu szerint a babaváró kölcsönök kiváltása és átalakítása eddig is nehézkes volt, és hamarosan sok ilyen hitel magas kamatozásúvá válik az adósok számára.

Az igazság pillanata hamarosan elérkezik azoknál a pároknál, akik a 2019. júliusi programindulás után azonnal felvették a kamatmentes hitelt. Akik azóta gyermeket szültek vagy örökbe fogadtak, és nem váltak el, továbbra is alacsony részletekkel törleszthetnek. A kormányzati adatok szerint a hitelt már 2019-ben felvevő házaspárok kevesebb mint negyedénél nem született még gyermek, ez pedig több mint tízezer szerződést érinthet.

Az érintett pároknak 120 napjuk lesz az addig felvett kamattámogatás visszafizetésére, majd hitelük magasabb kamattal folytatódik, így a törlesztőrészletük legalább a kétszeresére nőhet.

Méltányosságot kérhetnek ugyan, de ezzel legfeljebb két évre húzhatják el a visszafizetést, ami még mindig komoly terhet jelenthet. Az új méltányossági feltételek részletszabályai azonban még nem ismertek, mivel az erről szóló kormányrendelet még nem jelent meg. Pedig szükség lenne rá, hiszen az MNB adatai szerint már most is vannak késedelmes babavárók. Ha pedig az állam elkezdi követelni a kamattámogatások visszafizetését, és megugranak a törlesztőrészletek, még több hitel dőlhet be.

Jelenleg nettó 15 milliárd forintnyi babaváró hitel van késedelemben, ami nagyjából 1500 adóst érint, közülük sokan már 90 napon túli késésben vannak. Különösen nehéz helyzetben vannak azok, akik elváltak, mert a válás után azonnal magasabb kamatokkal és törlesztőrészlettel szembesülnek.

„Ezt még akkor sem ússzák meg, ha teljesítették a gyerekvállalást. Maga a gyerekvállalás csak a korábban felvett állami támogatás visszafizetése alól mentesíti az elvált szülőket”

– figyelmeztet Herman Bernadett, a Bank360.hu szakértője.

További legalább 1500 adós kérvényezte az adósság átütemezését, az ilyen hitelek állománya meghaladja a 15,5 milliárd forintot.

Sajnos úgy tűnik, hogy a babaváró hitelek átstrukturálása keveseken segít. Két évvel ezelőtt az átstrukturált hitelek mennyisége három-négyszerese volt a mostaninak, elérte az 55 milliárd forintot. Sok család már várandós anyával vette fel a hitelt, és a hároméves felfüggesztés után nem tudtak fizetni. Ha valakinek már kamatmentes volt a hitele, és azt sem tudta törleszteni, hiába kért segítséget, a bankok nem tudnak olcsóbb megoldással előrukkolni.

A Bank360.hu tud olyan esetről, amikor az elvált szülő a korábbi 47 ezer forint helyett 160 ezer forint fölötti új részletről kapott értesítést. Ilyen helyzetben ki lehet váltani a hitelt valamilyen alacsonyabb kamatozásúra.

Az adósok valószínűleg csak jelzálog fedezet mellett számíthatnak kisebb törlesztőrészletre, mivel fedezet nélküli fogyasztási hitelt a babaváróhoz hasonló futamidővel nem kínálnak a bankok. Egy 8-10 éves futamidejű, 10 millió forintos személyi kölcsön törlesztőrészlete most 140-160 ezer forint körül van, ami nem segít a napi szintű pénzügyi problémákkal küzdő adósokon. Ráadásul a megugró törlesztőrészlet miatt sok esetben az adósságfék-szabályoknak sem tudnak megfelelni.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Fotók: Orbán Viktor kiment az emberek közé, a Tisza és a Kutyapárt pultja mellett kezdett aláírásgyűjtésbe
A pesterzsébeti piacon Gulyás Gergellyel jelent meg, ahol több mint százan várták a kormányfőt, de kinn voltak az ellenzéki pártok is a híveikkel együtt.


Orbán Viktor szombaton a pesterzsébeti, Tátra téri piacon közölte, hogy aláírásgyűjtést indítanak Brüsszel háborús tervei ellen. A miniszterelnök reggel a közösségi oldalán azt írta, a Magyarország ellen indított támadással szemben egységet és erőt kell felmutatni. Egy másik, szombat reggeli posztjában pedig úgy fogalmazott:

„Szombat reggel. Pesterzsébeti piac. Lángos helyett aláírásgyűjtés.”

A miniszterelnök a helyszínen azt mondta: se katonát, se pénzt, se fegyvert nem adunk az ukrajnai háborúba, ez nem Magyarország érdeke, nem Magyarország háborúja, Magyarországnak ki kell maradnia a háborúból. Felszólalása után aláírta a Fidesz által szombaton indított aláírásgyűjtő ívet, és kijelentette, hogy van egy közvetlen veszély, amellyel szemben „Magyarországnak egységet és erőt kell mutatnia.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
„Be kell lépni a Fideszbe, jelenteni kell a kollégákról” – egykori gyámügyi ügyintéző beszélt Magyar Péternek, hogyan lehetett fizetésemelést kérni
Hegyi Ildikó a gyámügyben tapasztalt élményeiről vallott. Szerinte a gyakori lehallgatás és a politikai szűrés, mindemellett pedig nagy fluktuáció és alacsony bérek jellemezték a rendszert.


Hegyi Ildikó, volt gyámügyi ügyintéző Mesteriben beszélt Magyar Péterrel, a Tisza Párt elnökével, amiről a pártvezért közösségi média oldalán számolt be. A néhai ügyintéző azt mondta Magyarnak, hogy nyolc éve mondott fel, mert nem bírta a nyomást, amikor a rendszer a járási hivatalok felügyelete alá került.

Elmondása szerint lehallgató, besúgó rendszer épült ki a gyermekvédelemben, és a dolgozókat anyagilag is a pártállásuk szerint kezelték. Azt állította, hogy amióta felmondott, tizenöten dolgoztak már az ő helyén.

Korábbi tapasztalata alapján egy gyermeket rendszerint három nevelő, három műszakban nevelt fel, ha szerencséje volt a kiskorúnak.

„Akkor ez a három személy végigkísérte, a felnövését, és kötődni tudott hozzájuk”

– mondta. Később azt látta, hogy évente váltották egymást a nevelők, többek közt az erkölcsi megbecsültség hiánya miatt. Úgy fogalmazott, a legjobb munkaerők távoztak, hígult a szakma, és sürgős változtatásra lenne szükség, mert sok gyereket érint, hogy nem tudnak kihez kötődni.

Azt is mondta, hogy

a járási hivatal megvonta tőlük az autóhasználatot azzal az indokkal, hogy „csak lófrálnak”. Felidézte, hogy volt olyan eset, amikor egy 4 napos csecsemőt kellett volna a kórházból Gencsapátira vinni, mégis azt közölték velük, hogy menjenek tömegközlekedéssel.

Utalt hiányosságokra a védelembe vételeknél is. Azt mondta, amikor ő dolgozott, nyolcnapos határidők voltak a családból kiemelésre rossz körülmények vagy erőszak esetén, most pedig olyan esetről is hall, hogy fél évig elhúzódik egy ilyen eljárás.

Azt állította,

kapott halálos fenyegetést, és olyan is volt, hogy késsel rontottak rá, mégsem kapott erkölcsi vagy anyagi megbecsülést. Elmondása szerint nyolc éve, felmondásakor több diplomával nettó 150 ezer forintot keresett.

Felidézte egy kolléganője esetét is, aki 3 éve tért vissza gyesről, és nettó 180 ezer forintot keresett a munkaügyi osztályon felsőfokú képesítéssel. A kolléganő fizetésemelést kért, mire két hét múlva a főnöke jelezte, hogy kinevezheti osztályvezetőnek, de három feltételt szabott: be kell lépni a Fideszbe, jelenteni kell a kollégákról, és részt kell venni a Fidesz országos telefonos kampányában.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
„Azok az idők elmúltak, mikor fideszes fellegvár volt Baja” – felszólalt Magyar Péternél az orvos, aki a diplomaosztóján bírálta az egészségügyet
Kincse Csongor Magyar kérésére vállalta a fellépést a bajai Tisza-fórumon. A rezidens szerint, ha a közösség úgy dönt, képviselőjelöltként is indulna.


Kincse Csongor a Tisza Párt bajai országjáró rendezvényén szólalt fel. Azt mondta:

„Hatalmas örömömre szolgál, hogy itt Baján szólhatok most hozzátok. Én egy ízig-vérig bajai, egy ízig-vérig bácskai vagyok.”

Hozzátette, Baján nőtt fel, itt élte az életét, ezért a környék közel áll a szívéhez.

A Telex megkeresésére azt írta, Magyar Péter felkérésére vállalta a bajai szereplést. Azt is közölte, hogy „rendszeresen segíti a Tisza munkáját pultozással, újságszórással”, és ezeket már a diplomaosztó beszéde előtt is végezte.

A rendezvényen arról beszélt, örül a nagy érdeklődésnek, mert „a pultozásoknál gyakran hallják”, hogy a környéket fideszes fellegvárnak tartják. Üzent Zsigó Róbert országgyűlési képviselőnek: „ez megváltozni látszik, és azok az idők elmúltak, mikor fideszes fellegvár volt Baja”. Emlékeztetett arra is, hogy Zsigó 27 éve képviseli Baját. A tömegből erre többen azt mondták: „sajnos”. Ezt megismételte, majd úgy fogalmazott: „nem sokáig”.

A lap kérdésére azt írta:

„Ha a párt és a Tisza közössége úgy ítéli majd meg, hogy a legtöbbet képviselőjelöltként, majd képviselőként tudom tenni a helyiekért, akkor el fogom vállalni a feladatot.”

Kincse Csongor a júniusi diplomaosztóján bírálta az egészségügy állapotát. A Szegedi Tudományegyetem Szent-Györgyi Albert Orvostudományi Karának orvosdoktor-avatásán azt mondta: „Biztosan lesznek nehéz napok, amikor azt érezzük majd, hogy bármit is csinálnánk, csak nem ezt. Ezen az sem fog segíteni, hogy azon társaimmal, akikkel itthon szeretnénk majd dolgozni – és remélem, ez minél többünkre igaz lesz –, nos, azon társaimmal egy diszfunkcionális, az összedőlés szélén álló rendszerben kell majd dolgoznunk.”

Kincse Baján hozzátette: „Minden erőmmel azon dolgozok, hogy jövőre ne csak a kormányt, hanem helyben Zsigó Róbertet is leváltsuk. Magyarország és Baja is sokkal többet érdemel.

Ha a párt és a TISZA közössége úgy ítéli majd meg, hogy a legtöbbet képviselőjelöltként, majd képviselőként tudom tenni a helyiekért, akkor el fogom vállalni a feladatot.

Hajrá, Baja, hajrá, Magyarország!”


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Török Gábor: Egyre többször látszik úgy, mintha már nem hideg profik irányítanák a kormánypárt kampányát
Török Gábor szerint Magyar Péter a Fidesz politikai logikáját használva áll ellen a „gumicsont-politikának”.
Karkó Ádám - szmo.hu
2025. október 11.



Miután szombaton reggel Orbán Viktor kormányfő egy Zelenszkij ukrán elnökről és Magyar Péter pártvezérről szóló mesterséges intelligencia-videót tett közzé, Török Gábor is elmondta véleményét. Az elemző úgy fogalmazott közösségi média oldalán: „Volt a magyar politikának egy hosszú, 2024 előtti szakasza, amelyet – nyilván felháborító módon leegyszerűsítve – úgy szoktam megfogalmazni, hogy cinikusok harcolnak hisztérikusokkal.”

Értelmezése szerint ebben a felállásban az erőforrások és a működési logikák aszimmetriája tartós Fidesz-dominanciát eredményezett:

„S miután egy ilyen meccsen mindig előbbiek nyernek, a Fidesz dominanciája nem eseti magyarázatokat igényelt, hanem szinte fundamentálisnak volt tekinthető.”

Az elemző szerint a fordulat jelei Magyar Péter színre lépésével váltak láthatóvá. Török úgy látja, hogy az új ellenzéki vezető – aki a Fideszből érkezett – sokkal inkább a kormánypárt politikai know-how-ját használja, mint a korábbi ellenzékét:

„a Fideszből dezertált új ellenzéki vezér számos tekintetben inkább a Fidesz, semmint a régi ellenzék politikai tapasztalatait, tudását, gyakorlatát hasznosítja.”

Török szerint Magyar rendre ellenáll a „gumicsont-politikáknak”, a reflexszerű tematizálási kísérleteknek: „vele szemben nem működnek a korábbi baloldali-liberális pártokat sikeresen irányító, sajátos pavlovi refelxekre építő gumicsont-politikák… Magyar ilyen esetekben inkább tűnt a politikai logikát ismerő cinikusnak, semmint gombnyomásra hiszterizálható amatőrnek.”

Az elemző meglepő fejleményről ír: mintha nemcsak az ellenzék, de a Fidesz is hangnemet váltana.

„Mintha a Fidesz is változni kezdene… mintha már nem hideg profik irányítanák a kormánypárt kampányát, hanem egyre nagyobb tere lenne az érzelemvezérelt, őszinte… és egyben olykor nem eléggé átgondoltak látszó tartalmaknak.”

A korábban precízen kiosztott szerepek és kimért üzenetek helyett most szerinte egységesebb, élesebb, egyszerűbb tónus dominál: „Ami korábban okosan volt válogatva, kimérve, szerepek között gondosan elosztva, az most mintha egy kaptafára menne mindenhol, a lehető legélesebben és legegyszerűbb módon.”

Török ugyanakkor nyitva hagyja az értelmezést: lehet, hogy ez tudatos stratégiai váltás, amelyet később a választási eredmény igazolhat. Az elemző összegzése szerint ugyanakkor az egykor magyarázó erejű képlet már nem írja le a terepet: „A cinikus-hisztérikus felosztás és az általa garantált aszimmetria… szerintem már nem segít a magyar politika megértésében.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk