Az izzasztó kérdés – hogyan válassz dezodort?
Nyáron sokkal könnyebben izzadunk meg, a napra kimenve még csak nem is kell erőteljes mozgást végezni, a testünk máris elkezd védekezni a meleg ellen. De miért van ez és mit tehetünk, hogy ne kelljen izgulnunk az esetleges kellemetlen szagok miatt?
Miért izzadunk?
Ha megnő a külső hőmérséklet, sportolunk vagy valamilyen hormonális változáson megyünk keresztül, izzadunk. Célja, hogy ilyenkor hűtse a túlhevült testet. Az izzadság maga vízből és ásványi sókból áll és a bőrünk felszínén lévő verejtékmirigyeken keresztül párolog el, ennek a folyamatnak köszönhetően pedig a szervezet képes önmagát hűteni. Ez egy nagyon fontos folyamat, ezért az izzadást semmiképp sem szabad akadályozni, hiszen így fontos méreganyagok is távoznak a szervezetünkből.
Bár verejtékmirigyek a test minden pontján találhatók - az arctól kezdve a talpig – mégis általában a hónaljunkkal kötjük össze. Pedig nem itt van a legtöbb verejtékmirigy: csupán 1%-uk található itt, viszont mivel eleve zárt felület, nehezebben párolog el a nedvesség. Gondolj csak bele, mennyivel gyorsabban szárad meg például a szabadon hagyott váll vagy láb, miközben a hónaljat még mindig nedvesnek érezzük az árnyékba húzódva is.

Hogyan csökkenthető az izzadás?
Bár az izzadás nemcsak a hónaljunknál jelentkezik, mégis itt okozhatja a legtöbb problémát. Éppen ezért ma már rengeteg dezodor és izzadásgátló közül lehet válogatni, melyek a hónaljra fújva vagy kenve segítenek a kellemetlen szagok eltüntetésében. Ez a testrész az egyik legérzékenyebb területünk, nem csoda, hogy ennyire védett helyen van.
Nem mindegy, hogy milyen dezodort választunk!
Fontos, hogy a választott dezodorunk minél kevesebb káros anyagot tartalmazzon. A dezodorgyártók többféle anyagot használnak annak érdekében, hogy egész nap komfortosan érezzük magunkat. A legtöbb izzadságátló úgy működik, hogy az alumíniumsók segítségével eltömítik a pórusokat és egyfajta burkot képeznek a bőrön, így megakadályozva magát az izzadást, a toxikus anyagok távozását a szervezetből.
Bár döntő erejű bizonyíték még nem született, de többször tették felelőssé az alumíniumvegyületeket a mellrák kialakulásáért. A magas alkohol tartalmú dezodorok pedig könnyen kiszárítják a bőrünket, ezzel irritációt, bőrpírt okozhatnak.

Mi a különbség egy alumínium sós és egy természetes hatóanyagokat tartalmazó dezodor között?
Ha alumíniumsó tartalmú dezodort választunk, akkor már nem csak dezodorálásról, hanem izzadásgátlásról beszélünk. Ezzel szemben a natúr dezodorok, mint például a Dr. Organic Alummíniummentes dezodorai a verejtékezést alapvetően nem gátolják, a benne lévő növényi hatóanyagok természetes módon veszik el a kellemetlen szagokat. A dezodorok - mint ahogy a többi Dr. Organic termék is - aloe vera alaplével készülnek, erről az alapanyagról pedig tudjuk jól, hogy csodálatosan nyugtatja az esetlegesen irritált bőrt, kiváló hidratáló, így nem tud kiszáradni. Emellett tizenhárom féle illat közül lehet választani, mindegyik különféle természetes hatóanyagból készül, így bárki megtalálhatja a hozzá leginkább illő illatot.
Fontos, hogy értsük a dezodorálás és az izzadásgátlás közötti különbséget, mert így könnyebben el tudjuk dönteni, hogy egy-egy élethelyzetben melyikre van szükségünk, annak érdekében, hogy feleslegesen ne terheljük a szervezetünket.