HÍREK

Az idei tél eddigi leghidegebb napjai jönnek, akár -10 fok is lehet

A közelgő hidegtől már számottevő talajfagy is kialakulhat, és a cudar széltől még kellemetlenebbnek érezzük majd az időjárást.

Link másolása

Az idei tél eddigi leghidegebb szakasza jöhet: a jövő hét elején számottevő talajfagy is kialakulhat, és a hideg a növényeket is nyugalomra inti - írta az Országos Meteorológiai Szolgálat.

A januárt jellemző nyugati, délnyugati áramlás, amely tartósan enyhe és esős időt okozott, az elmúlt egy hét során már északnyugatira fordult, aminek nyomán jóval kevesebb lett a csapadék és átlag körül alakult a hőmérséklet.

A leghidegebb reggel hétfőre alakult ki, ekkor mínusz 1 és mínusz 9 Celsius-fok közé hűlt le a levegő.

Az elmúlt 30 nap átlaghőmérséklete 3-6 fokkal haladta meg a szokásos értéket.

Eddig a télen számottevő talajfagy nem alakult ki, néhány kevésbé felhős éjszakán tudott megfagyni a talaj fölső néhány centiméteres rétege.

A tartósan enyhe idő nem tett jót a növényeknek, megzavarta a vegetációs ciklusukat, ráadásul hideg hiányában a kártevők és kórokozók sem ritkultak. A túl enyhe idő különösen a gyümölcsfákra veszélyes: ha túl korán véget ér a mélynyugalmi állapotuk, később érzékennyé válnak a fagyokra. A mogyoró virágzása már az északkeleti országrészben is tart.

A folytatásban erős lehűlés érkezik, szombattól sarkvidéki eredetű légtömeg kezdi elárasztani nagy sebességgel, viharossá fokozódó széllel a Kárpát-medencét. A hőmérséklet csúcsértéke nagy területen csak kevéssel 0 fok fölött, vasárnaptól északkeleten az alatt várható.

A hét utolsó napjától szigorodnak az éjszakai fagyok is, helyenként mínusz 10 fok alá is csökken a hőmérséklet. A jövő hét első fele lehet a tél eddigi leghidegebb periódusa, ekkor már számottevő talajfagy is kialakulhat, és a hideg a növényeket is nyugalomra inti - írták.

Az Időkép előrejelzése szerint:

Pénteken beborul az ég, és nyugat felől egyre több helyen várható vegyes halmazállapotú csapadék. Nagyobb havazás az északi, északkeleti tájakon alakulhat ki, máshol eső, havas eső eshet. Több helyen élénk délnyugati szél fog fújni, késő este sok helyen megerősödik, a Dunántúl északi felén viharossá fokozódik az északnyugati szél. Hajnalban -5, +2, napközben 1-7 fok között alakul a hőmérséklet.

Szombaton országszerte viharos szélre készülhetünk, ami estére veszít erejéből. Eleinte még elszórtan lehet eső, havas eső, havazás főként északon, északkeleten. Később elvonul a csapadék, felszakadozik a felhőzet és túlnyomóan napos időre számíthatunk. A felhőátvonulásokból záporok, hózáporok helyenként kialakulhatnak. A szél miatt enyhébb lesz a reggel, -1, +5 fok várható. Kora délután 2-8 fokra van kilátás, de a szeles időben jelentősen lecsökken majd hőérzetünk.

Vasárnap még élénk, helyenként erős marad a szél, majd estére mindenhol legyengül. Több órára kisüt a nap, de nyugaton felhősebb marad az ég, és itt napközben hószállingózás, hózáporok kialakulhatnak. Csípősnek ígérkezik a reggel, -9, -2 fok közé csökken a hőmérséklet, kora délután pedig -1, +5 fok valószínű.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Címlapról ajánljuk


HÍREK
Gyorsan kiosztották Orbán Viktort, aki a Twitteren mondott nemet a genderre
Meg a migrációra és a háborúra is. Egy német EP-képviselő csak annyit írt válaszképpen: nem az uniós pénzekre.

Link másolása

Erős poszttal jelentkezett be Orbán Viktor Brüsszelből, a csütörtökön kezdődött uniós csúcsról. A magyar kormányfő a Twitter-oldalán mindössze három mondatban fejtette ki a „világos és egyszerű” magyar pozíciót:

„No migration! No gender! No war!”

A bejegyzést a HVG szúrta ki.

A valóban egyszerű üzenetre aztán gyorsan érkeztek a reakciók is. Daniel Freund német EP-képviselő például azt írta:

„Nem az uniós pénzekre!

A brit LMBT Történeti Hónap – vagyis a leszbikus, meleg, biszexuális és transznemű emberek történelméről megemlékező egész hónapos eseménysorozat – szervezői pedig azt találgatták, Orbán vajon ezzel a lépéssel gendersemlegessé tette-e Magyarországot, ahol mostantól csakis nembináris emberek élnek.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
Kirúgják a vízügyi igazgatót, aki kritikus szakvéleményt fogalmazott meg a debreceni akkumulátorgyárról
A szakvéleményben többek között arról írtak, hogy a beruházás miatt át kell átalakítani a város teljes ivóvíz-, szennyvíz- és csapadékhálózatát.

Link másolása

Pintér Sándor belügyminiszter felmenti a pozíciójából a Tiszántúli Vízügyi Igazgatóság (TIVIZIG) vezetőjét, aki korábban kritikus szakvéleményt írt a debreceni akkumulátorgyár ügyében - írja a 24.hu. Kincses Dániel megerősítette a portál értesülését.

A cikkben felidézik, hogy a TIVIZIG februárban készült el a CATL leendő debreceni gyárának környezethasználati engedélyeztetési eljárásához szükséges hatósági szakvéleményével.

A dokumentum egyik legsúlyosabb megállapítása az volt, hogy Debrecennek az újonnan megjelenő ipari vízigények miatt koncepcionálisan kell átalakítania a teljes városi ivóvíz-, szennyvíz- és csapadékhálózatot, mert az eddigi rendszer néhány év múlva már nem fogja bírni a terhelést.

A 24.hu szerint a tanulmányt szerző TIVIZIG vezetője a napokban tudta meg, hogy a vízügy területét is felügyelő belügyminiszter, Pintér Sándor felmenti a pozíciójából.

Kincses Dániel a 24.hu megkeresésére telefonon megerősítette az igazgatóságnál már tényként kezelt információt. Azt mondta,

váratlanul érte a felmentés híre, de mivel hivatalosan, írásban még nem kapott értesítést a döntésről, ezzel kapcsolatban nem nyilatkozhat.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
Ukrán parancsnok: indul az ellentámadás, kihasználják a Wagner-csoport meggyengülését
Az ukrán szárazföldi erők parancsnoka szerint az orosz zsoldoscsapatok jelentősen meggyengültek, ők pedig ezt hamarosan ki is fogják használni.

Link másolása

A négy hónapja védekezésre kényszerülő ukrán erők a nagyon közeli jövőben ellentámadást fognak indítani az orosz csapatok ellen - erről írt Olekszandr Szirszkij, az ukrán szárazföldi erők parancsnoka a Telegram-csatornáján csütörtökön.

Szirkszkij szerint a Bahmut elfoglalására törekvő Wagner zsoldoshadsereg „jelentősen meggyengült” és fogy az ereje.

„Hamarosan ki is használjuk ezt a lehetőséget, ahogy tettük azt korábban is Kijev mellett, Harkivban, Balaklijánál és Kupjanszknál”

- mondta a szárazföldi erők főparancsnoka, utalva a korábbi sikeres ukrán ellentámadásokra, amelyek fordulópontot jelentettek a háborúban.

A frontvonalak Ukrajnában tavaly november óta nagyrészt megmerevedtek. A leghevesebb harcok most a kelet-ukrajnai Bahmutért folynak. Egy ideig úgy tűnt, hogy az ukránok kénytelenek lesznek feladni a várost, de mégsem vonultak ki. Azonban az orosz erők sem tudtak jelentős sikereket elérni.

Az Al Jazzera tudósításában azt is kiemeli, hogy a Wagner-csoport vezére hétfőn közzétette egy levelet, amelyet a védelmi miniszternek írt.

Ebben Jevgenyij Prigozsin azt fejti ki: Ukrajna célja, hogy elvágja a zsoldoscsapatokat az orosz reguláris erőktől.

A Wagner-vezér egyben azt követelte Szergej Sojgutól, hogy tegyen lépéseket ennek megakadályozására, illetve figyelmeztette a „negatív következményekre”, ha ez nem sikerül.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
60 millióból épült lombkoronaösvény egy tarra vágott erdőben Nyírmártonfalván
Tavaly nyáron az 50 méteres sétány építése közben kivágták a fákat körülötte. De nem csak néhányat, hanem az összeset.

Link másolása

60 millió forintos uniós támogatásból épült egy lombkorona tanösvény egy tarra vágott erdőben Nyírmártonfalván - derül ki az Átlátszó cikkéből.

Mint írják, a támogatási kérelmet még 2018-ban adta le Filemon Mihály, aki 2019 óta polgármester a településen fideszes színekben. A támogatást végül 2021-ben ítélték meg, a kifizetés az uniós finanszírozású Vidékfejlesztési Program pályázatából történt.

Tavaly nyáron azonban az 50 méter hosszú sétány építése közben a fákat kivágták. Nem csak néhányat, hanem az egész erdőt tarra vágták körülötte.

„Az elmúlt években igyekeztem olyan helyszíneket bemutatni, amik képileg is megmutatják azt az iszonyatos szervezett lopást, ami az elmúlt 10 évben az európai uniós pénzekkel történt. Én úgy gondolom, hogy ennél szebb helyszínt, ennél szimbolikusabb helyszínt nemigen fogunk találni” - mondta a lapnak Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő, aki a közösségi oldalán több képet is mutatott a beruházásról, ami szerint „világszám”.

Az üggyel kapcsolatban Filemon a civishir.hu-nak azt mondta, hogy „aki ismeri az erdőgazdálkodás alapjait, az nem csodálkozik azon, hogy egy kivágott erdőben van egy lombkoronasétány”.

„Hogy az az erdő pontosan most ért a véghasználathoz, az egy dolog, hiszen a most letermelt erdő helyén új erdő lesz.”

A fideszes polgármester a lapnak azt mondta, hogy 2017-ben adta be a pályázatát az erdei sétány létrehozásának támogatására, és ha akkor elkészült volna akkor „még évekig lehetett volna élvezni a magasból a lombkorona látványát”. Ahogy fogalmazott, inyitottam az erdőt, a természetet. Hogy az az erdő pontosan most ért a véghasználathoz, az egy dolog, hiszen a most letermelt erdő helyén új erdő lesz.

„A támogatást azonban csak 2021-ben kaptam meg, és ha az építőipari árakat összevetjük, akkor a 2017-esek köszönő viszonyban sincsenek a 2021-22-esekkel. Nem nyerészkedünk, ebbe pénzt raktunk. A kapott állami támogatást saját forrásból kellett kiegészíteni úgy, hogy a pályázat utófinanszírozású”

- mondta a polgármester.

Az Átlátszó cikke szerint azonban nem csak a nyírmártonfalvai polgármester látta meg a környéken az uniós lombkorona sétány építésében rejlő potenciált.

Tasó László, a térség fideszes országgyűlési képviselője is bruttó 64 millió forintot kapott erdei kirándulóhelyre és lombkorona ösvényre a szomszédos Nyíradonyban.

Tasi Sándor, a vármegyei önkormányzat fideszes alelnöke pedig bruttó 61,5 millió forint támogatást nyert el erdei kirándulóhelyre, tájházra és lombkoronaösvényre.


Link másolása
KÖVESS MINKET: