HÍREK
A Rovatból

„Az előválasztáson nem azok szavaznak, akik óvatosságot akarnak” – a visszalépésig vezető út Karácsony Gergely és Márki-Zay Péter küzdelmében

Karácsony Gergely visszalépett Márki-Zay Péter javára az előválasztás második fordulójára, de az addig vezető út tele volt fordulatokkal.


„Péter megérezte a vérszagot, nálunk meg mindenki fogta a fejét, hogy fajultak idáig a dolgok – idézi a 444 Karácsony Gergely kampányának egyik stábtagját, aki a visszalépési dráma utolsó pillanatairól nyilatkozott így. Rögtön ezután Márki-Zay Péter kampányának egyik stábtagját is idézik, aki a visszalépési dráma első pillanataira visszaemlékezve azt mondta: „még csak számolták az első forduló szavazatait, de már látszottak a trendek, már akkor mondtam, hogy szerintem Gergőnek vége van”.

Mint írják, e két visszaemlékezés alapján úgy tűnhet, hogy sima ügy volt, hogy Karácsony Gergely lépett vissza Márki-Zay Péter javára az előválasztás második fordulójára, de a helyzet korántsem volt ilyen egyszerű. A lap a két rivális kampánystáb tagjaival beszélgetve tárta fel, hogy mi történt október első hetében, az előválasztás két fordulója között, és hogyan történt meg az, hogy a sokkal nagyobb tapasztalattal, több pénzzel kampányoló, és az első fordulóban több szavazatot szerző főpolgármester lépett végül vissza hódmezővásárhelyi kollégája javára.

Az első pillanatokban Karácsony Gergely sokkal erősebbnek látszott

A profi közvélemény-kutató és kampány-elemzői múlttal rendelkező Karácsony Gergely komoly állami támogatást kapó pártokkal, rutinos, az országos politikában évtizedes tapasztalatokkal bíró csapattal, valamint országos ismertséggel indult neki az előválasztásnak. Bár a visszalépése óta ő és csapata is igyekszik hangsúlyozni, hogy nem akarta igazán, sőt unta is a jelöltséget, a tapasztalat azt mutatja, hogy nagyon komolyan vette a készülődést. Ezt mutatja az is, hogy nyáron Berlinben találkozott a szociáldemokrata és a zöld kancellár-jelöltekkel, szeptemberben pedig Budapesten kétnapos nemzetközi politikai konferenciát szerveztek neki komoly előadókkal – emeli ki a 444, hozzátéve: túl a több százmillió forintot felemésztő előválasztási kampányán, ezek az ambiciózus kapcsolatépítések is azt mutatják, hogy nemcsak az előválasztási, hanem a 2022-es győzelemre is komolyan készültek Karácsonyék.

Márki-Zay Péter ezzel szemben úgy kezdte a készülődést az előválasztásra, hogy szembe kellett néznie azzal a ténnyel, amelyet a márciusi felmérések mutattak: az emberek egy része azt sem tudja, kicsoda. Ekkor a lakosság 37 százaléka még csak nem is hallott róla, és az ellenzéki elköteleződésű választók közül csak 11 százalék tervezte, hogy rá szavaz majd. Karácsony Gergely támogatottsága ebben a körben 25 százalékos volt.

Ugyan 2018-ban és 2019-ben is győzött Hódmezővásárhelyen, Márki-Zay Péternek nem volt a pártok jelöltjeihez mérhető kampánycsapata, intézményi háttere, pénze. Az előválasztási szabályokról formálisan döntő testületbe csak megfigyelőt küldhetett, szavazati jog nélkül; míg a legfontosabb döntéseket meghozó, félig-meddig informális pártelnöki megbeszélésekről teljesen ki volt zárva – emlékeztet a 444 cikke.

Hozzáteszik: Karácsony Gergely az összes miniszterelnök-jelölt közül messze a legnagyobb rutinnal rendelkezett. Nemcsak egyetemi kutatóként vagy a Miniszterelnöki Hivatal egykori tanácsadójaként, hanem számos komoly kampány főszereplőjeként is rengeteg tapasztalattal volt felvértezve.

Míg Karácsony Gergely 2010 és 2019 között győzelmet győzelemre halmozott – kezdve azzal, hogy a parlamentbe először bejutó LMP kampányfőnöke volt, zárva pedig azzal, hogy megnyerte a főpolgármester-választást –, Márki-Zay Péter azon küszködött, hogy mit kezdjen a Mindenki Magyarországa Mozgalommal, illetve a szervezet köré alakult Kossuth Körökkel. A tagok évekig vitatkoztak azon, hogy párttá alakuljanak-e, végül a pártok jelöltjei közül választottak támogatható indulókat, mintegy civil kontrollszervezetként hitelesítve a „leginkább alkalmas” jelölteket.

A mozgalom munkáját kezdetben igencsak megnehezítette a szervezeti rutintalanság, ami sok belső vitához, kilépésekhez, sértődésekhez is vezetett. Közben pedig – mutat rá a 444 cikke – az sem volt tisztázott, hogy egyáltalán mit építenek: egy új ellenzéki pártot, vagy a kormányváltást támogató háttérszervezetet, vagy egy tömegmozgalmat?

Karácsony Gergely tehát érthetően sokkal nagyobb esélyekkel indult neki az előválasztásnak. Márki-Zay Péter és Fekete-Győr András azt is megígérték neki, hogy ha nem jutnak a második fordulóba, akkor a híveiket Karácsony támogatására szólítják fel. Márki-Zay Péter lesz, ami lesz alapon szállt be a versenybe. Ahová hívták, oda elment szerepelni, és sokszor olyan erőseket mondott, amin utána hetekig rágódtak a kommentelők és a publicisták. Ettől nyár végére jelentősen megnőtt az ismertsége – egyre jobban érdekelni kezdte az embereket.

Fordulatok és dráma

Aztán elérkezett az előválasztás. Az első fordulóban Dobrev Klára győzött 34 százalékkal, Karácsony Gergely 27, Márki-Zay Péter pedig 20 százalékot szerzett. Karácsony és Márki-Zay között 40 ezer szavazat volt a különbség.

Az eredmény ismeretében Márki-Zay Péter úgy döntött, hogy visszalép Karácsony Gergely javára. Egészen komolyan gondolta ugyanis, hogy ha Dobrev Klára lesz az ellenzék miniszterelnök-jelöltje, akkor 2022-ben a Fidesz nyer, mert a DK politikusa nem lesz képes elég szavazót mozgósítani, viszont a Fidesz bizonytalankodó támogatóit felrázza a veszély, hogy a Gyurcsány-korszak visszatérhet – emlékeztet a 444.

Márki-Zay Péter célja az volt tehát, hogy minél erősebb pozícióból tudjon visszalépni. Ünnepségek sorozatát rendezte meglepetést okozó harmadik helye köré, ezzel szemben Karácsony Gergely és stábja nem csináltak semmit. „Ahogy meglett az eredmény, Gergőnek ki kellett volna állnia azzal, hogy Klárát mindenképpen le kell győzni, és én tudom legyőzni, hiszen én kaptam utána a legtöbb szavazatot. Ehelyett nem mondott vasárnapig semmit” – mondta egy stábtag.

Karácsony Gergely megtorpanásának azonban voltak előzményei, a stáb több tagja szerint is. „Kész bakiparádé volt Gergő első bejelentkezése, amikor a nyírtassi videójában utolsóként üzent, hogy indulni akar. Amatőr hatása volt a filmnek. A plakátjai vizuálisan semmitmondók, halványak voltak, egy szomorú, erőt nem mutató ember nézett le róluk. Később pedig arra építette az üzeneteit, hogy ő nem akar olyan keményen nekimenni a NER-nek, mint a többiek. Lehet, hogy elvi szempontból igaza volt, de az előválasztáson nem azok szavaznak, akik óvatosságot akarnak” – sorolták a 444-nek a problémákat a Karácsony-kampányt belülről ismerők.

Gál J. Zoltán, Karácsony Gergely kampányfőnöke egyszerre volt túl magabiztos a végeredményt illetően, és túl hezitáló, körülményes a kampány részleteinek meghatározásakor – mondták, kiemelve: „mindenről ő akart dönteni, még a szövegeket, a Facebook-posztokat is ő írta, de a menedzseléshez sokszor nem volt energiája, vagy képessége, és ettől nehézkes lett a kampány”. Ő vezette Karácsony Gergely 2019-es főpolgármesteri kampányát is, és az előválasztási kampányban alapvetően a 2019-es receptet vette elő, vagyis újra elárasztotta a Facebookot Karácsony Gergellyel.

Karácsony Gergely ennek köszönhetően minden jelöltnél többet költött a közösségi oldalon, más területeken azonban nem volt annyira aktív, mint a többi jelölt. Emellett pedig ott volt a két üzenet: „csak én tudom legyőzni Orbán Viktort” és „újraegyesítem az országot”, amelyek közül az elsőt mondta Márki-Zay Péter is, a második pedig nem volt az előválasztási közönség várakozásaihoz hangolva. Mindezektől függetlenül a kampány alatt sokan – köztük a Fidesz is – biztosra vették, hogy ő fog győzni.

A sorsdöntő hét eseményei

Karácsony Gergely az előválasztás első fordulóját követő vasárnapon azért is mondta teljes magabiztossággal, hogy csak akkor lép vissza, ha elüti a villamos, mert biztosra vette Márki-Zay visszalépését – hangsúlyozza a 444 cikke, amelyben kiemelik: Márki-Zay Péter vasárnap délután csapatgyűlést szervezett a Fővám térre, ami hangulatában sokkal erősebb lett Karácsony Gergely délelőtti programjánál, ám itt még azt hangsúlyozta: kész visszalépni.

A kontraszt a két rendezvény között látványos volt, látszott, hogy a közösségi oldalakon nagyon felerősödött a Márki-Zay Pétert támogatók hangja, de a hódmezővásárhelyi polgármester még másnap délelőtt is azt mondta a környezetében többeknek, hogy úgy készül, ő lép vissza. Annak ellenére is, hogy vasárnap egy közel hatezer fős tömeg azt skandálta, hogy „ne lépj vissza, Péter!”.

Emellett Botka László szegedi polgármester és Juhász Péter, az Együtt párt volt elnöke is arra biztatta Márki-Zay Pétert, hogy „ne dőljön be a fővárosi blöffnek”, Karácsony Gergelyék ugyanis valójában nem olyan erősek. Hozzájuk hasonlóan Kész Zoltán, a Mindenki Magyarországa Mozgalom egyik alelnöke – aki 2014 és 2018 között független ellenzéki képviselő volt – is arra biztatta Márki-Zay Pétert, hogy ne lépjen vissza. A 444 információi szerint azonban Márki-Zay Péter annyira komolyan gondolta a visszalépését, hogy le akarta mondani az első forduló utánra tervezett közvélemény-kutatást, Kész Zoltán viszont nem engedte ezt, azt mondta, hogy akkor majd ő finanszírozza, így végül Márki-Zay belement, és abban állapodtak meg, hogy teljesen komoly kutatás készül, megfelelő szakmai kontrollal, olyan, amibe a hivatásos közvélemény-kutató Karácsony sem tud majd belekötni.

Eközben a hódmezővásárhelyi polgármester felvetette Karácsonynak, hogy október 6-án Aradon, a vértanúk kivégzésének évfordulóján és helyszínén jelentsék be közösen a visszalépését. A két polgármester hétfő délutáni, hódmezővásárhelyi találkozóján azonban nem jelentették be az aradi utat – addigra Márki-Zay már úgy volt vele, hogy kivárja a Kész Zoltán-féle kutatások eredményeit. A találkozó után arról beszéltek, hogy megpróbálnak tandemben indulni, esetleg úgy, hogy mindkettejük neve ott legyen a szavazólapon, egymás mellett, és majd utólag eldöntik, melyikük lesz a tényleges miniszterelnök. Karácsony Gergely pártja így beadta a tandemről szóló igényt az előválasztást szervező bizottságnak, ahol a felvetést még aznap éjjel visszautasították – idézi fel a 444.

Kedden kora este aztán egy ATV-s műsorban Hann Endre, a Medián közvélemény-kutató vezetője ismertetett egy friss mérést, amely azt mutatta, hogy Márki-Zay sokkal több szavazatot kapna a második fordulóban, mint Karácsony Gergely. Éjjelre elkészült a Závecz Research Kész Zoltán által szervezett mérése is, amely szintén azt hozta ki, hogy Márki-Zay erősebb jelölt Karácsonynál. Ennek ismeretében Márki-Zay több tanácsadóját is arról értesítette, hogy már úgy látja, hogy nem neki kell visszalépnie.

Szerda hajnalra elkészült a Závecz-féle felmérés kontroll-kutatása, ami szintén azt mutatta, hogy Márki-Zay van előnyben. Ennek fényében a két polgármester nem ment Aradra, hanem Budapesten találkoztak, a találkozó előtt azonban Karácsony Gergely az őt támogató három párt elnökeivel a háta mögött bejelentette a sajtónak: semmiképpen sem lép vissza. Márki-Zayt ez felháborította, de a sajtó is egyre kritikusabb volt az egész drámázással szemben. A 444 cikke emlékeztet: a szerda esti budapesti találkozó rossz hangulatban telt, Karácsony és Márki-Zay emelt hangon vitatkoztak, és azzal álltak fel, hogy egyikük sem lép vissza.

Csütörtök reggel Karácsony egy videóüzenetben is megerősítette, hogy nem lép vissza, és azt javasolta Dobrevnek és Márki-Zaynak, hogy az RTL Klubra tervezett jövő heti vita előtt szombaton is tartsanak egy vitát a Partizánon. Ennek a vitának a szervezését végül még aznap leállították, és Karácsony stábja több, már megrendelt hirdetést is lemondott. Elterjedt a hír, hogy azt mondta az őt támogató pártoknak, hogy vissza akar lépni, és az is, hogy ezt a pártok erősen ellenezték, különösen az MSZP.

A 444 felidézi, hogy a Momentum csütörtökön kora délután bejelentette, hogy az előválasztás második fordulójában Márki-Zay Pétert támogatják. Mint írják, ez különösen fájdalmas lehetett Karácsony számára, ugyanis számított a támogatásukra. Karácsony egyre inkább attól tartott, hogy érheti kínosabb dolog is annál, minthogy visszalép – ha csak harmadik helyen végez a második fordulóban. A Momentum átállásával pedig ez kezdett reális forgatókönyvvé válni. Egy utolsó kísérletként megpróbálta meggyőzni Márki-Zayt, hogy állapodjanak meg, hogy 2 évig egyikük, és utána 2 évig a másikuk legyen miniszterelnök – írja a 444.

Az ötlet ellen érveltek a momentumosok – többek között Orosz Anna volt az egyik ember, aki lebeszélte az alku elfogadásáról Márki-Zayt –, péntek délelőtt pedig Karácsony bejelentette, hogy visszalép, és Márki-Zay Pétert támogatja a második fordulóban. A már kinyomtatott szavazólapokról filctollal egyenként le kellett húzni a nevét, hogy a vasárnap induló szavazáskor már világos legyen, hogy csak két jelölt maradt: Márki-Zay Péter és Dobrev Klára.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Lemond a TISZA Párt fővárosi frakciójának vezetője a közgyűlési mandátumáról
A döntésről a közösségi oldalán számolt be a TISZA Párt. Dr. Ordas Eszter lemondása mögött családi okok állnak.


„A TISZA fővárosi frakciójának vezetője, dr. Ordas Eszter családi okból július 15-ével lemond a közgyűlési mandátumáról. A TISZA elnöksége és a budapesti frakció tudomásul vette frakcióvezető asszony döntését” – írta Facebook-oldalán a párt budapesti szervezete.

A megüresedő képviselői mandátumot Gerzsenyi Gabriella veszi át. „A TISZA fővárosi frakciója jövő héten választ új vezetőt” – emlékeztetett a párt. „A TISZA teljes közössége nevében köszönjük Eszter eddigi munkáját, és további szakmai sikereket és jó egészséget kívánunk neki” – írták a közösségi oldalon.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
A Rovatból
„Beszólós” pólóban fogadták Lázár Jánost a múzeumi dolgozók, amikor műtárgyakat válogatott náluk
A dolgozók különféle feliratú pólókkal fejezték ki véleményüket, miközben Lázár János műtárgyakat válogatott a Karmelitába. A miniszter végül meghallgatta panaszaikat is.


Fekete pólóban várták az Iparművészeti Múzeum dolgozói Lázár János építési és közlekedési minisztert a Jászberényi úti átmeneti telephelyen. A miniszter azért ment az intézménybe, hogy személyesen válasszon ki műtárgy bútorokat, amelyekkel a Miniszterelnökség Karmelita épületének reprezentatív helyiségeit akarják berendezni, írta a 24.hu.

Több munkatárs olyan pólót viselt, amelyen a „műtárgy nem használati tárgy” felirat szerepelt.

Mások „El a kezekkel a műtárgyakról” feliratú pólót húztak, voltak, akik a bérhelyzetükre utalva „mi nem a bérünkért dolgozunk, hanem annak ellenére” szöveget viselték a ruhájukon.

A KKDSZ Kulturális Szakszervezet így számolt be az esetről: „Az üzenetek megfogalmazására kivételes alkalmat szolgáltatott, hogy erre épp egy olyan helyzetben kerülhetett sor, amikor közvetlenül a kormányzat tart igényt (horribile dictu: szorul rá) a múzeumi alkalmazottak munkájára.”

A szakszervezet azt írta, hogy

„bár eredeti terveink között ez nem szerepelt, a miniszter úr – némi bizonytalankodást követően – végül vállalkozott rá, hogy rövid látogatása végén személyesen is meghallgassa a jelenlévő múzeumi kollégákat, és megfogalmazott panaszaik jogos voltát maga is kénytelen volt elismerni”.

A KKDSZ szerint ez a történet azt mutatja, hogy „már a kormányzat legfelsőbb szintjein is felfigyelhettek Lázár János műtárgyakhoz fűződő ismereteire, és ezt igénybe is veszik.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Hadházy Ákos: A holdudvart etető rendszer válságba jutott, mert az EU nem küld tovább szabadon ellopható pénzeket
A független országgyűlési képviselő szerint a szekszárdi borász esete, illetve a körülötte kialakult gazdasági hálózat jól mutatja, hogy a Fidesz-rendszer sokkal kiterjedtebb, mint azt manapság gondolni szokás.


Hadházy egy fotót is mellékelt a Facebook-bejegyzéshez, amin Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter helikoptere látható egy szekszárdi borászat istállójának karámján belül, „mert a külügyminiszternek derogált autópályán leutazni 150 kilométerre egy protokoll gyárlátogatásra és egy ebédre a borászat éttermében”.

„A borász esete, illetve a körülötte kialakult gazdasági hálózat jól mutatja, hogy a Fidesz-rendszer sokkal kiterjedtebb, mint azt manapság gondolni szokás.

Sok tízezer, sőt, százezer ember él ilyen vagy olyan módon abból, hogy jóban van valakivel, neki politikai szolgálatokat tesz, amiért állást, állami megrendelést, uniós pályázati forrást remél. Ha egyszer elkezdenénk komolyan felgöngyölíteni ezeket a dolgokat, nem is lenne elég egy új börtönt építeni, kettőt-hármat simán meg lehetne tölteni csak a fontosabb szereplőkkel” – fogalmazott a független országgyűlési képviselő, aki jó hírekről is beszámolt.

„A jó hír az, hogy ez a holdudvart etető rendszer válságba jutott, mivel a sajtó és néhány ellenzéki szereplő kitartó munkával elérte, hogy az EU ne küldjön tovább szabadon ellopható pénzeket. Külső finanszírozás nélkül pedig az eddigi "gazdasági modell" összezuhant, hiszen nem képes kitermelni annyit, amennyire a csókosok igényt tartanának

(meg ami egy szerény életszínvonal-emelkedéshez kellene). Lent a végeken iszonyú harag gyűlik a nagykutyákkal szemben, akik a maradék forrásokat magukhoz terelik, a falusi polgármestereknek meg csak annyit mondanak: oldjátok meg!” – zárult a bejegyzés.

A Blikk szerint több mint három és fél milliárdos csalással gyanúsítják a szekszárdi borászt, aki a hatóságok szerint fiktív önrészekkel és túlárazott számlákkal csapta be a pályázati rendszert.

A cég 2012 és 2022 között összesen közel 5 milliárd forint vissza nem térítendő állami és uniós támogatást kapott. A nyomozás jelenlegi állása szerint a gyanúsított ezek közül egyes összegekhez jogtalanul jutott hozzá.

Az ügyészség közlése szerint a férfi egyeztetett egy dunaújvárosi cég ügyvezetőjével, aki a piaci árnál jóval magasabb árajánlatokat adott. A számlákon szereplő összegek egy részét visszajuttatták a borász érdekeltségébe tartozó társaságoknak, így formálisan teljesítették a pályázatban előírt 50 százalékos önrészt. A nyomozók szerint ezzel a módszerrel a férfi és társai megtévesztették a pályázatért felelős hatóságot, és összesen mintegy 3,6 milliárd forint vagyoni hátrányt okoztak. Az eljárásban jelenleg tíz bűntársa ellen is folyik nyomozás, legtöbbjük szintén szekszárdi borász.

A jogi végzettségű B. I. korábban a Tolna megyei adóhatóság nyomozó osztályának vezetője volt. Korábban maga is hasonló típusú bűncselekmények ügyében nyomozott. A családja által működtetett pincészet több generáció óta jelen van a szekszárdi borvidéken, boraik országosan is ismertek, és nagy élelmiszerláncok polcain is megtalálhatók, írta a lap.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Elképesztő felvétel: vörös lidércet kapott lencsevégre Kapu Tibor társa a Nemzetközi Űrállomás fedélzetéről
A különleges elektromos kisülés Mexikó felett villant fel egy vihar során. A jelenség szabad szemmel nem látható, csak speciális kamerával rögzíthető.


A Nemzetközi Űrállomás éppen Mexikó és az Egyesült Államok fölött haladt el, amikor a térségben viharok alakultak ki. A fedélzeten tartózkodó Nichole Ayers asztronautának sikerült megörökítenie egy különleges légköri jelenséget: egy vörös lidércet, azaz red sprite-ot. Az Időkép szerint az ilyen ritka elektromos kisülések megfigyelése Kapu Tibor magyar űrhajós kutatási programjában is szerepel.

A vörös lidércek olyan magaslégköri ködfénykisülések, amelyeket zivatarokban kialakuló intenzív elektromos tevékenység vált ki.

Ezek a jelenségek mindössze a másodperc töredékéig láthatók, így szabad szemmel nem érzékelhetők. A megfelelő elektromos térerősség rövid időre jöhet létre nagyobb villámkisülések után, a viharfelhő és az ionoszféra alsó határrétege között, körülbelül 100 kilométeres magasságban.

Az Időkép kiemelte, hogy

a vörös lidércek 80 kilométer magasan a legfényesebbek, ahol a légnyomás mindössze a tengerszinten mért érték százezred része.

Ezek a jelenségek horizontálisan meghaladhatják az 50 kilométeres kiterjedést, magasságuk pedig elérheti a 60 kilométert.

Nichole Ayers március óta teljesít szolgálatot a Nemzetközi Űrállomáson, és várhatóan fél évig marad. A legénységhez múlt csütörtökön csatlakozott Kapu Tibor is, akinek kutatásai között szerepel az ilyen légköri jelenségek vizsgálata.

(via Portfolio)


Link másolása
KÖVESS MINKET: