HÍREK
A Rovatból

Lezárás: elmarad az érettségi, nem tartják meg az ünnepeket, és szinte minden bezárt márciusig Angliában a mutáns koronavírus miatt

Három héten múlva összeomolhat az egészségügyi rendszer Angliában, ha nem sikerül lassítani a koronavírus terjedését.


Nem egész egy nappal azután, hogy a karácsonyi szünetet követően újraindult az oktatás az Egyesült Királyságban, Boris Johnson hétfő este azonnali országos lezárást jelentett be a koronavírus új mutációja miatt, írja a The Sun. A miniszterelnök február közepéig, vagyis hat hétre hirdette meg az ötödik, vagyis legmagasabb szintű lezárást, mely egyben a legszigorúbb is.

Drámai tévébeszédében Johnson közölte, hogy a londoni mutáns vírus 50-70 százalékkal fertőzőbb az eddig terjedőnél. A brit egészségügy az összeomlás szélén áll: ha ilyen ütemben gyorsul a járvány, három hét múlva túlterhelt lehet a rendszer. A miniszterelnök hozzátette: csak az elmúlt héten harmadával nőtt a kórházi kezelésre szoruló fertőzöttek száma, így már több mint 27 ezer embert kezelnek a koronavírus miatt egészségügyi intézményekben.

Az első hullámban a csúcsot tavaly április 12-én érték el, amikor 18 973 ember volt kórházban a világjárvánnyal összefüggésben.

A kórházakban már most is 40 százalékkal több beteget ápolnak, mint a korábbi évek hasonló időszakában. A vírus terjedése megdöbbentő méreteket ölt: december 29-én egyetlen nap alatt 80 ezernél is több emberről derült ki az országban, hogy elkapta a koronavírust. Az átlagos esetszám alapján már minden 100 ezer britre 518 fertőzött jut, ami épp a háromszorosa a december eleji adatoknak.

Közben Michael Gove ma reggel a Sky Newsnak már azt mondta, hogy az ország nagyon nehéz hetek előtt áll. A kabinetminiszter szerint nehéz megjósolni, meddig lesz szükség a tegnap bejelentett a szigorú intézkedésekre, de reálisan nem február közepén, hanem csak márciusban kezdhetik meg a lazításokat. A kormány a helyzet megoldását a koronavírus elleni vakcinában látja, ezért mindent megtesznek, hogy felgyorsítsák az oltási programot.

A koronavírus-járvány kezdete óta bevezetett harmadik lockdownt a "Maradj otthon, mentsd meg az egészségügyet, ments életeket!" szlogennel hirdette meg hétfő esti beszédében Boris Johnson. A miniszterelnök bejelentése alapján január 5-től jóformán csak a létfenntartáshoz legszükségesebb tevékenységek végezhetők, minden egyéb szolgáltatás hosszú hetekre bezár.

Ennek értelmében csak akkor hagyhatják el az ország lakói otthonaikat, ha élelmiszert vagy gyógyszert szeretnének vásárolni, orvoshoz mennek, sportolni szeretnének, munkába indulnak, esetleg idős vagy rászoruló hozzátartozóiknak segítenek.

Johnson azt kérte, hogy aki teheti, álljon át az otthoni munkavégzésre. Közölte: a sportolás csak szabadtéren lehetséges, és maximum egy másik, nem ugyanabban a háztartásban élő emberrel közösen végezhető. Tilosak az amatőr csapatsportok, de a profi sport - köztük az angol focibajnokság is - tovább működhet nézők nélkül. Éppen ezért bezárják a teniszpályákat, golfpályákat és lezárják a szabadtéri kondiparkokat is. Ellenben a játszóterekre továbbra is lehet menni a gyerekekkel.

Bezárnak az általános és középiskolák, és az egyetemeken is távoktatást vezetnek be. A döntés nyomán idén törlik az érettségit, de több más vizsgát sem tartanak meg, bár erről később részletes bejelentés várható. Továbbra is működnek azonban az óvodák és a speciális oktatási intézmények. Az ingyenes iskolai étkezést is megkapják a rászorulók, a távoktatás miatt pedig országszerte laptopokat biztosítanak a diákoknak.

A kocsmákat, éttermeket és bárokat már a múlt héten bezárták. A tegnapi bejelentés nyomán azonban jókora csapás a puboknak, hogy mától már tilos az alkoholos italok házhoz szállítása is. Engedélyezett marad az ételek és nem alkoholos italok kiszállítása.

A magányos állampolgárok mentális védelme érdekében engedélyezik, hogy két különálló háztartás lakói beltérben találkozzanak egymással. Ugyanakkor elmaradnak a lezárás ideje alatt az ünnepségek is, mivel az emberek úgysem hagyhatják el otthonaikat.

Boris Johnson mindenkitől az intézkedések szigorú betartását kérte, egyúttal közölte, hogy a rendőrség minden eszközt megkap a szabályok betartatására. A miniszterelnök szerint ez már "a küzdelem utolsó szakasza", az országos oltási program jól halad, és mindent megtesznek azért, hogy a kockázati csoportba sorolt nagyjából 13 millió ember február közepéig megkapja a vakcinát.

Az Altus Group beszámolója szerint a legutóbbi országos lezáráskor 550 000 üzlet maradt zárva Angliában. Ezek között 401 690 nem alapvető üzletet, 64 537 kocsmát vagy éttermet, 20 703 személyes szolgáltatást nyújtó vállalkozást és 7051 edzőtermet vagy sportközpontot tartottak számon.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Piros szívecskével kívánt Orbán Viktornak „végtelen türelmet és humorérzéket a sok szemétség elviseléséhez” egy fideszes képviselő
A debreceni Papp Csaba „a sok szemétség elviseléséhez" kívánt minden jót a miniszterelnöknek egy hétfői Facebook-bejegyzés kommentjei között.


Piros szívecskével kívánt Orbán Viktornak „végtelen türelmet és humorérzéket a sok szemétség elviseléséhez” egy fideszes képviselő a Facebookon.

„Miniszterelnök Úrnak

végtelen türelmet és kellő humorérzéket kívánok ennek a sok szemétségnek az elviseléséhez.

Senkit nem zavar ugye a tény, hogy Horvátországban szokott pihenni. Ahhoz egy olasz villa úgy kell mint egy falat kenyér…” - írta Papp Csaba debreceni országgyűlési képviselő egy kommentben ahhoz a poszthoz, amelyben Orbán Viktor belengette, hogy hamarosan indulnak a sajtóperek az álhírek terjesztői ellen.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
A Rovatból
Meghalt F. Várkonyi Zsuzsa
A pszichológusnő évtizedeken át segítette a hozzá fordulókat és tanította a leendő segítőket. Sikerkönyvéből még film is készült, amely az Oscar-versenybe is bekerült.


Hosszú betegség után, vasárnap este elhunyt F. Várkonyi Zsuzsa. A klinikai pszichológus 76 éves volt. A hírt a Nyitott Akadémia közölte a Facebook-oldalán, amelynek ő is szerzője volt.

F. Várkonyi Zsuzsa Budapesten született 1948. november 21-én. A Gondolat kiadónál kezdte pályáját, ahol pszichológiai könyveket szerkesztett. Később a Békásmegyeri Nevelési Tanácsadónál dolgozott, gyerekekkel foglalkozott pszichoterapeutaként.

Az ELTE Tanárképző Főiskolai Karán is tanított. Fejlődéslélektani szemináriumokat tartott, ahol minden tanítványa azzal a pszichológiai területtel foglalkozhatott, „ami amúgy is érdekelte”.

1987 és 1991 között az Amerikai Egyesült Államokban élt. Itt kétéves kutatómunkát végzett, amely alapján megírta, milyen feltételek mellett lehet a szülésélmény harmonikus, és milyenek mellett traumatikus. Foglalkozott a Nyitott Örökbefogadás és az Önsegítő Csoportok mozgalmával is.

1991-től a Gordon Iskola Egyesület elnöke, vezető trénere és programfejlesztője lett. A Testnevelési Főiskolán posztgraduális mentálhigiénés képzést vezetett segítő foglalkozásúaknak. Emellett segítő-beszélgetés és tevékenységkísérő szemináriumokat is tartott.

Később egy szervezetfejlesztő csapatban dolgozott vezető coach-ként és trénerként. Élete utolsó aktív szakaszában tréner- és coach-képző programokat vezetett.

Több pszichológiai könyvet is írt. Szépirodalmi munkája, a Férfiidők lányregénye című könyv alapján film készült, amely – Akik maradtak címmel – 2020-ban Magyarországot képviselte az Oscar-díj-versenyen, és bekerült a legjobb tíz külföldi alkotás közé. A könyv magyarul, angolul, németül és héberül is megjelent.

(via Telex)


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Elkezdődött a matekérettségi - ezekkel a feladatokkal küzdenek a diákok
Kedden több mint 81 ezren írásbeliznek matematikából közép- vagy emelt szinten. A diákok 9 órakor kezdtek bele a feladatok megoldásába, a középszintesek összesen 180 percig, az emeltesek pedig 240 percig írhatják a feladatlapokat.


A vizsgakövetelmények ugyanazok, mint tavaly. A 2025-ös vizsgasorban is főleg olyan feladatokra lehet számítani, amelyek hétköznapi, gyakorlati problémákkal foglalkoznak (például a 2024-es vizsgán a szolnoki habos isler került elő a második részben), de lehetnek olyan pénzügyi számításos feladatok is, amelyek csak 2024-ben kerültek le emeltről középszintre.

A matekérettségin olyan számológépet lehet használni, ami nem alkalmas adatok tárolására. Emellett függvénytáblázatot is vihetnek magukkal a diákok, írta az eduline.

A lap szerint az érettségin az alábbi arányokban fordulhatnak elő az egyes témakörök:

• Gondolkodási módszerek, halmazok, logika, kombinatorika, gráfok 20%

• Számelmélet, algebra 25%

• Függvények, az analízis elemei 15%

• Geometria, koordinátageometria, trigonometria 25%

• Valószínűség-számítás, statisztika 15%

Matekból középszinten idén is két feladatlapot kapnak a diákok. Az I. részben 10-12 feladatot kell megoldaniuk, amire összesen 45 percük lesz. Ebben a feladatsorban nagyrészt egyszerű összefüggéseket, alapfogalmakat kérnek számon.

Az időre nagyon kell figyelni, hiszen 45 perc után a felügyelő tanár beszedi a feladatlapokat, így ezekkel a feladatokkal a diákok a későbbiekben már nem tudnak foglalkozni.

Az idei feladatsor első részében halmazok, egyenlet a valós számok halmazán, gráfok és vektorok is szerepelnek, de a diákoknak térfogatot, mértani sorozat összegét is kell számolniuk.

Matekból az első 30 pontos, a második rész pedig 70 pontos.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Zsibbadni kezdett a férfi karja – később kiderült, leprás
Az osztrák idegenvezető két évig járta a világot, mire bécsi orvosok kimondták a diagnózist. A betegséget sokan még mindig nem ismerik fel időben.


Két éve zsibbadást érzett a végtagjaiban egy 60 éves osztrák férfi, aki egy ismert osztrák utazási iroda idegenvezetőjeként dolgozott. A panaszok hátterében ideggyulladást feltételeztek, de sokáig nem sikerült pontos diagnózist felállítani. Végül egy bécsi kórházban azonosították nála a leprás fertőzést, számolt be róla a Blikk.

A lepra Európában, Észak-Amerikában és Ausztráliában már több száz éve nem okozott tömeges megbetegedést.

A lakosság 95 százaléka már eleve immunis a leprára. Az orvosi egyetemi tankönyvek is csak röviden, néhány sorban említik. Emiatt előfordulhat, hogy az orvosok nem ismerik fel időben a betegséget.

Szűcs András nyugdíjas háziorvos szerint a lepra tömeges terjedése nem fenyeget civilizált területeken: „A tömeges fertőzés lehetetlen ilyen területen, ahol megfelelő a higiénia, ahol jól tápláltak az emberek, ahol jó az ivóvíz, ahol megfelelőek a napi tisztálkodási szokások, a civilizált területekről emiatt már évszázadok óta eltűnt a betegség.”

A lepra tünetei között szerepel a bőr elszíneződése, dudorok megjelenése az arcon, orron, szem környékén, valamint izomgyengeség és zsibbadás.

A sebek nehezen gyógyulnak, könnyen begyulladhatnak. A betegség érintkezéssel és cseppfertőzéssel terjed, lappangási ideje pedig legalább öt év.

Bár a lepra ma már gyógyítható, késői felismerés esetén súlyos következményekkel járhat, például idegkárosodással, vaksággal, az orrsövény eltűnésével vagy a bőr súlyos elváltozásaival.

Riskóné Fazekas Márta református lelkész, a Lepramisszió magyarországi vezetője a lapnak hangsúlyozta:

„A lepra, ugyanúgy mint más fertőzés, megelőzhető lenne a mélységes szegénység és nyomor felszámolásával.”

Sokan mégsem mernek időben orvoshoz fordulni, mert tartanak a megbélyegzéstől és a kirekesztéstől.

A nemzetközi Lepramisszió célja, hogy kórházakkal és menedékházakkal segítsék a betegek gyógyulását. Emellett higiéniai és élelmezési tanácsokat nyújtanak a fertőzéssel érintett területek lakosságának. Kiemelt fontosságú a tiszta ivóvíz biztosítása, mivel azokban a közösségekben, ahol megfelelő vezetékes víz áll rendelkezésre, nem fordulnak elő új fertőzések.

A betegség visszaszorítására több országban is sikeres programokat indítottak, például Bhutánban, Dél-Koreában, Ukrajnában és Romániában. Utóbbi helyen már felszámolták a Duna-deltában korábban működő lepratelepeket is.


Link másolása
KÖVESS MINKET: