Akkora a pénzhiány a rendőrségnél, hogy nem tudják kifizetni az igazságügyi szakértőket
A szakértők már perelnek a pénzükért: a kirendeléseket kötelező elfogadniuk, a kiszámlázott összegek után pedig adózniuk kell, így gyakorlatilag fizetnek, hogy ingyen dolgozhassanak.
A rendőr-főkapitányságok nem fizetik ki a saját maguk által kirendelt igazságügyi szakértőket – írja a 24.hu, érintett szakértőkre hivatkozva. Az ő helyzetük ugyanis egy csapda: a kirendeléseket kötelező elfogadniuk, a kiszámlázott összegek után adózniuk kell, így gyakorlatilag pénzbe kerül nekik, hogy dolgoznak.
„A tavaly decemberben benyújtott számláimat sem fizették még ki: a kiszámlázott, de a be nem folyt összeg után pedig már be kellett fizetnem 600 ezer forintnyi társasági adót is. Még jó, hogy nem áfa-körben vagyok, mert akkor már milliókat fizethettem volna az államnak, hogy ingyen dolgozhassak”
– idéz a lap egy informatikai szakértőt, akinek 4–5 millió forint lejárt követelése van a rendőrséggel szemben. Egy másik szakértő hajszálra azonos tapasztalatokról számolt be: a 2022. decemberi számláit egy évvel később fizették csak ki, a 2023 decemberétől benyújtott számláinak kifizetésére pedig azóta is hiába vár. A szakértők szerint egyértelműen a rendőrséget sújtó pénzhiány az oka annak, hogy nem kapják meg a pénzüket.
„Mi a hatóság által kiállított jogerős díjmegállapító határozat alapján állítjuk ki a számlákat. Az egyik ilyen számla után fizetési meghagyást bocsátottam ki, miután hónapokig hiába vártam a pénzemre. És mit csinált a rendőrség? Nem ismerte el a tartozást, vagyis a saját jogerős határozatát, és ellentmondással élt csak azért, hogy ne legyen azonnal inkasszálható a tartozása”
– nyilatkozta egy harmadik szakértő, Fülöp Tamás, aki peres úton hajtotta be a neki járó pénzt. A lap szerint az övén kívül több per is indult az elmaradt kifizetések miatt. Fülöp szerint az, hogy megkapja a neki járó 280 ezer forintot, ügyvédi és közjegyzői díjjal együtt 70 ezer forintjába került. A szakértő szerint tragikus a helyzet, aminek súlyos biztonsági és korrupciós kockázata is van.
„Számos igazságügyi szakértő a rendőrségi kirendelésekből él. Ha nem vagy csak elvétve fizetik ki őket, akkor kiszolgáltatottá válhatnak. Tegyük fel – kizárólag elméletben, mert ilyen szakértőt nyilvánvalóan nem ismerek –, hogy egy napi megélhetési gondokkal küszködő szakértőnek felajánl a gyanúsított ügyvédje ötmillió forintot egy bizonyíték megsemmisítéséért. Bizony el fog gondolkodni az ajánlaton.”
A lap megkérdezte az Országos Rendőr-főkapitányságtól, mi az oka a késedelmes fizetéseknek. EZt a választ kapták:
„A rendőrség a költségvetési források üteméhez igazítottan teljesíti fizetési kötelezettségeit, ami nem követi az egyes ügyek miatti szakértői kirendelések kilengéseit. A rendőrség, ahogyan eddig is, a jövőben is minden fizetési kötelezettségét teljesíti.”
Egy sor kérdéssel keresték az Igazságügyi Minisztériumot is, a minisztérium viszont mindössze ennyit válaszolt:
„Az Igazságügyi Minisztériumnak a késedelmes fizetések kapcsán nincs hatásköre.”