UTAZZ
A Rovatból

Akár pár ezer forintért is tengerparton nyaralhatsz a tél közepén

Eilat pálmafákkal, homokos strandokkal és lenyűgöző vízi élővilággal várja a turistákat. Kis mázlival pedig nevetségesen olcsó repülőjegyeket is ki lehet fogni.

Link másolása

Szép dolog a nagy pelyhekben hulló hó és a fehérbe borult táj, de legyünk őszinték: aligha utasítaná bárki vissza, ha a legkeményebb fagyok idején lehetősége lenne egy olyan helyre utazni, ahol simán nyári ruhában sétálgathat a kellemes napsütésben, sőt akár még a tengerben is fürödhet.

Erre a "télből nyárba" életérzésre egész iparág épült, azonban a tipikus úti célok (Thaiföld, Maldív-szigetek stb.) az emberek többsége számára megfizethetetlenül drágák, vagy legalábbis komoly spórolást igényelnek.

De még az egy fokkal közelebbi, enyhébb éghajlatú helyekhez (például a Kanári-szigetek vagy Marokkó) is viszonylag mélyen a zsebünkbe kell nyúlni. Szerencsére azonban a fapados légitársaságok térnyerésével egészen új lehetőségek nyíltak.

Az egyik ilyen Eilat, Izrael legdélebbi városa, ahová a Ryanair bő két éve indított járatot. A Vörös-tenger partján fekvő üdülőközpontba eleve nem érdemes nyáron menni, akkor ugyanis kibírhatatlan a hőség: a 40 fok feletti értékek sem ritkák.

eilat1

Az Ovda nemzetközi repülőtér, ahonnan bő egy óra beérni a városba

eilat2

Élő halak mellett szobrokban is gazdag a település

eilat10

Sopron is testvérváros

A téli hónapok viszont annál ideálisabbak időjárás szempontjából: ilyenkor 25-26 fok a megszokott (sőt, a jelenleg érvényes előrejelzés szerint hétvégére 30 fölé kúszik), és nemhogy csapadékra nem kell számítani, még felhő is csak elvétve takarja el a napot.

A nagyjából 50 ezer fő lakosságú település élete teljesen a turizmus köré szerveződik: a part mentén egymás mellett sorakoznak a resort-szállodák, amelyeket jó néhány pláza, ékszerüzlet, koktélbár és hasonló létesítmény szolgál ki.

Színes halak mindenhol

Az éghajlaton kívül Eilat legfőbb vonzereje a páratlanul gazdag Vörös-tengeri élővilág. Teljesen kezdőknek is van lehetőségük búvártanfolyamon részt venni, oktató társaságában snorkelezni (tehát légzőcsővel merülni) pedig akár pár perces felkészítést követően is lehet.

Már a part közvetlen közelében is karnyújtásnyi távolságra úszkálnak körülötted a lenyűgözőnél lenyűgözőbb vízi élőlények: kisebb és nagyobb halak, ezernyi tagból álló csillogó halrajok, ártalmatlan (így meg is simogatható) medúzák.

Egy bő félórás merülés ára átszámítva nagyjából 12 ezer forint, ami a cserébe kapott élményeket figyelembe véve teljesen megéri.eilat8eilat4

eilat13

Azok az elmosódott színes foltok ott halak, pár méterre a parttól

Ha viszont inkább maradnál a felszínen, akkor sem kell lemondanod a látványról. Egyrészt a strandokon is meglepően nagy arányban merészkednek a part közelébe a vízi élőlények. Lehet, hogy ehhez szerencse is kellett, mindenesetre elég volt pár méterre bemenni a vízbe (ahol még szinte térdig sem ért), máris ott úszkáltak a halak és medúzák az ember lába körül.

És van még egy opció: a Coral World Underwater Observatory kicsit a budapesti Tropicariumhoz hasonlít, persze sokkal jobban kiaknázva a helyszínben rejlő lehetőségeket. Bár több mesterséges akváriumot is építettek, ahol akár cápákat is nézegethetünk, a legjobb rész egy nagy henger, amiben konkrétan a tengerszint alá lehet lemenni egy nagy csigalépcsőn.

Itt is üvegfalakon át nézhetjük az élővilágot, azzal a különbséggel, hogy mesterségesen kialakított medence helyett nyílt víz van körülöttünk. Tehát az úszik oda, aki éppen arra jár – ami azért mégsem ugyanaz, lássuk be.

És ilyenek is akadnak bőven: akár órákat is el lehetne tölteni ezen az egy helyen pusztán bámészkodással. A belépő az egész komplexumba átszámítva 8000 forint körül van, de annak, aki fogékony az ilyesmire, bőven megéri rászánni a pénzt.eilat5eilat12eilat6

Biztonságos?

Izrael kapcsán nyilván mindig felmerül, mekkora kockázatot jelent odautazni. Egy hét tapasztalatai alapján: biztosítást mindenképp érdemes kötni – már csak elővigyázatosságból is –, azonban egyáltalán nem kell túlaggódni a dolgot.

Bár a fokozott készültségnek nincs annyira erősen érzékelhető jele, azért elég könnyen bele lehet futni fegyveres katonákba az utcákon.

Annál is inkább, mivel a szabályok szerint fegyverüket szolgálaton kívül is maguknál kell tartaniuk, tehát simán felszállnak úgy a buszra, hogy ott lóg az oldalukon a gépfegyver. Magyar szemmel ez persze furcsa, de elég hamar hozzá lehet szokni a látványhoz.

A lényeg: biztonsággal kapcsolatos aggodalmak senkit ne tartsanak vissza az utazástól.eilat11eilat7

És tényleg ennyibe kerül?

Nem tévedés, december végén tényleg lehetett oda-vissza repülőjegyet foglalni nagyjából 10 ezer forintért, egy hónappal későbbi indulással. Persze az összeg akár napról napra is változhat, ezért az jár a legjobban, aki rugalmas az időpontokat illetően.

A járat csak a téli menetrend idején, októbertől március végéig közlekedik, tehát még nagyjából 2 hónapja van annak, aki szeretne beiktatni egy kis előnyaralást.

Pillanatnyi (február 5-e délutáni) állás szerint ha 5 ezer forintos jegyek nem is, 6-7-8 ezer forintosak még simán akadnak, tehát akár 15-20 ezer forinton belül meg lehet úszni az utazást.

Az őszi menetrend egyelőre még nem elérhető, de bízzunk benne, hogy újra elindítják, és időben lefoglalva még kevesebb pénzből kijön majd.

Szálláshelyből nyilván mindenféle kategória elérhető, a már említett part menti hotelektől a kicsit távolabb eső panziókig és vendégházakig. Utóbbiak esetén 12-13 ezer forintért már lehet szobát találni két főre, aki pedig megosztott hálótermi ággyal is beéri egy hostelben, még többet spórolhat.

eilat14

A kicsit Siófok-hangulatú parti sétány alkonyatkor

eilat9
eilat15

Busszal csak pár óra a Holt-tenger, ahol ilyen földöntúli látvány fogad

Mi van még a környéken?

A Ryanair heti 2 járatot indít, de ha már ott vagyunk, érdemesebb legalább egy teljes hetet maradni. Igaz, magára Eilatra pár nap is elég, azonban adódnak még lehetőségek a környéken. A Holt-tenger például alig pár órára van busszal, itt hasonlóan kedvező a klíma, ráadásul ugye lehet lebegni is a vízen – ez az, amit a Vörös-tenger nem tud.

Onnan pedig további néhány óra alatt Jeruzsálembe és Tel-Avivba érhetünk, ahol nyilván ezernyi látnivaló várja a turistákat. Tel-Avivba pedig szintén repül fapados (a Wizzair), kis mázlival akár hasonlóan olcsó jegyárakkal. Adja magát, hogy aki szereti a mászkálós, nem végig egy helyben maradós utazásokat, Eilatba érkezzen, majd egy héttel később Tel-Avivból induljon vissza.

A másik lehetőség, hogy maradunk délen, ekkor viszont Jordániát érdemes felfedezni, mivel az Eilattal szomszédos Aqaba konkrétan helyi buszjárattal is megközelíthető. De nem nagy távolság a legendás ókori romváros, Petra sem.

Fontos viszont, hogy Izraellel ellentétben Jordániába vízum szükséges, de ha kicsit beleássuk magunkat a részletekbe, erre is találhatunk különféle kedvezményes opciókat.

Összegezve egy dolog biztos: ha a tél közepén meleg helyre vágyunk, ár/érték arányban jelenleg aligha van ennél jobb lehetőség.

(A cikk elkészülését senki nem szponzorálta, ez egy magánútról írt élménybeszámoló.)

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


UTAZZ
A Rovatból
Egy nap nem elég! - Új fejezet nyílt a miskolci turizmus történetében
Felújított épített és megújult természeti környezet várja a Miskolcra érkező turistákat több uniós forrásból finanszírozott fejlesztésnek köszönhetően. Új arcát mutatja a miskolctapolcai Csónakázó-tó és az azt körülölelő őspark, a felújított Avasi kilátó és a Horváth-tető is.

Link másolása

Miskolctapolca jól ismert brand a hazai turizmusban, a város idegenforgalmának zászlóshajójaként emlegetett desztináció évtizedek óta nagyszámú vendéget vonz. A Barlangfürdő szomszédságában található Csónakázó-tó és park felett viszont eljárt az idő, egy népszerű utazási céltól pedig elvárható, hogy rendezett környezettel fogadja az oda érkezőket. Ezt a célt szolgálta a „Miskolctapolca turisztikai fejlesztése” elnevezésű - Széchenyi 2020 Program részét képező -, európai uniós pályázat, melynek köszönhetően olyan fejlesztések mentek végbe, melyek hozzájárultak Miskolc turisztikai vonzerejének növeléséhez.

Újrafestett zászlóshajó

A komplex turisztikai fejlesztéscsomagnak köszönhetően az ide érkezők megtapasztalhatják, hogy lépten-nyomon egy-egy csoda várja őket, azokat megismerni szinte egy nap már nem elég. Amellett, hogy iszapmentesítették a tavat, a parkban új sétányokat alakítottak ki, pihenőpadokat, asztalokat és szeméttárolókat helyeztek ki. Az utcabútorok és a kandeláberek telepítése mellett növényeket ültettek. A komfortérzetet fokozzák az új, interaktív táblák is, melyek hasznos információkkal ellátott, háromdimenziós felületeken mutatják be a környék élővilágát. Egy digitális kijelzőt is telepítettek, az érintőképernyős felületen a látogató minden alapvető, fontos és érdekes, helyi információt megkap, a tájékozódást digitális térkép segíti. Egyfajta kincskeresésként pedig bronzból készült minifigurák mutatják be a térség állatvilágát és nevezetességeit a látogatóknak. Erről bővebb információkat ide kattintva találsz!

Régi terek új időkre hangolva

Felújították az Akropolisz Szabadtéri Színpadot is. A padokat kényelmes székekre cserélték, a kavicsos talaj helyére térkő borítás került, felújították az öltözőket, valamint külön feljárót építettek ki a színpadhoz. A Barabits Fülöp sétány egységes arculata jó példa lehet további, hasonló beruházásokhoz, az ötletek között pedig még számos, további elem szerepel a szabadtéri mozitól kezdve, a napozóágyak telepítésén át gasztronómiai és zenés programokig. További információk Miskolctapolcáról, ide kattintva!

A hegy megmozdult, az utóhatások most következnek

A vonat ablakából megpillantott lakótelep toronyházai, vulkanikus domb, amit a város hegyének becéznek, kőkori szakócák, a református templom miskolcikumként emlegetett jellegzetes harangjátéka, az emblematikus kilátó, borospincék, kilátás a városra és a Bükkre. Volt idő, amikor státuszszimbólumnak számított, ha valakinek pincéje volt a 114 méterrel Miskolc fölé magasodó dombon, amiről sokan, sok mindent gondoltak és éreztek az elmúlt évtizedekben. Ez mind az Avas.

Egy évtizede ha valaki a belvárosból az Avasra pillantott, a református templomon és a kilátón kívül szinte csak fákat és bokrokat láthatott. Ma már több látszik a hegyből, főleg amikor valamilyen rendezvény miatt nyüzsög zenével, lampionokkal, tömeggel és jó hangulattal. A környéken több mint kilencszáz pince és borház, valamint számtalan kanyargós utca található különleges, egyedi hangulattal. Az önkormányzat, civilek, borbarátok és turisztikai szereplők fogtak össze Miskolcon, hogy a sokáig szunnyadó történelmi Avas újra egy szebb arcát mutathassa. Ehhez kapcsolódott a Borangolás nevű bor- és gasztronómiai rendezvénysorozat is azzal a céllal, hogy a hagyományos, helyi és egyedi pincekultúrát újjáélesszék. A rendezvény kezdetben hatszáz érdeklődővel indult, 2023-ban viszont a program két nap alatt elérte a harmincezres látogatószámot. Az Avason való boros kalandozás, az egyedi környezet és a változatos zenei kínálat - mindez pár lépésre a belváros nyüzsgésétől - egyre több vendéget vonz. A környék népszerűségét jelzi, hogy az utóbbi években csaknem száz pince cserélt gazdát.

Fotó: Horváth Csongor

Turizmust erősítő beruházások

Tovább erősítette a turizmust az a beruházássorozat, mely a Széchenyi 2020 Program részeként valósulhatott meg. A Történelmi Avas turisztikai fejlesztése című projekt részeként a többi közt átépítették és modernizálták az Avasi kilátót, melynek korlátján található mini szobrok pedig egy városismereti sétára invitálnak, továbbá fejlesztették a környezetét, bővítették a Bormúzeumot, felújították az Avasi Református Templom tetőszerkezetét, izraelita emlékhelyet alakítottak ki, továbbá fejlesztették a Bortanyát is.

Régi iránytű új köntösben

Egyre több dolog miatt van miért felmenni a hegyre, és egyre gyakrabban téma az Avas, az ottani társasági események és a Horváth-tetőn épült szabadidőpark. A 60 éves Avasi kilátó már sok mindent látott, ha beszélni tudna, sok mindent mondana. Látta az acélváros virágzását, a változást, az ezredfordulót, a kiútkeresést, és minden bizonnyal látja majd a jövőt is. Tervek bőven maradtak: új parkolók, sétányok, kerékpárosok számára tervezett beruházások. Egy biztos, az Avas mindig a miskolciaké volt és az is marad. Az pedig, hogy mi tartogat a következő években Miskolcnak, és hogy mit tesznek érte az itt élők, az csak rajtuk múlik. A jelek szerint konkrét tervek és eredmények is vannak, ezért is mondják: Ideje másképp gondolni az Avasra. További információk az Avasról, ide kattintva!

Fotó: Horváth Csongor


Link másolása
KÖVESS MINKET:

UTAZZ
A Rovatból
Jelentősen megnőtt a Velencei-tó vízszintje, majdnem háromszorosa a két évvel korábbinak
Volt ok az aggodalomra, mert a tó annyira leapadt korábban, hogy már csak 53 centiméternyi víz volt benne. Megmutatjuk milyen volt.

Link másolása

Csütörtök reggel Agárdnál 145 centimétert mutatott a vízmérce - írja az Időkép.

Már február elején újra a régi fényében pompázott a Velencei-tó, a 2022-es kritikusan alacsony vízállást követően ugyanis ekkorra 75 centiméterrel emelkedett a vízszint.

Az elmúlt időszakban ez az emelkedés tovább folytatódott, csütörtök reggel már 145 centimétert mutatott a vízmérce Agárdnál, vagyis az 53 centiméteres rekordalacsony vízállás óta mára közel egy méterrel (92 cm) emelkedett a Velencei-tó vízszintje.

Ez az érték már meghaladja a 140 centiméteres alsó szabályozási szintet, így a tó újra a régi fényében pompázik.

Ilyen állapotok volttak 2022-ben:

Link másolása
KÖVESS MINKET:


UTAZZ
Itt a lista Európa legélhetőbb városairól – egy magyar is bekerült a száz legjobb közé
Élhetőség, szerethetőség és a gazdasági lehetőségek mentén írták össze Európa legjobb városait.

Link másolása

Megjelent a Resonance Consultancy legfrissebb listája Európa 100 legjobb városairól. 2024 első tíz helye így alakult:

1. London

2. Párizs

3. Berlin

4. Róma

5. Madrid

6. Prága

7. Barcelona

8. Amszetrdam

9. Isztanbul

10. Milánó.

A három fő szempontjuk az élhetőség, a szerethetőség és a gazdasági lehetőségek voltak. Ezek alapján mindössze egy magyar város, Budapest került be a száz legjobb közé. A magyar főváros a 20. helyet szerezte meg.

A teljes listát itt lehet böngészni.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


UTAZZ
Lezárták az egyik legnépszerűbb magyar kirándulóhelyet – balesetveszélyes a Rám-szakadék
2024. április 24-től kezdődően további tájékoztatásig nem látogatható. Az ok a klímaváltozás, ami ronthatja a kőfalak állékonyságát.

Link másolása

A Telex írta meg a Pilisi Parkerdő felszólítására hivatkozva, hogy a klímaváltozás hatásai miatt a Rám-szakadék jelenlegi állapotában veszélyes.

A klímaváltozás miatti hosszú, aszályos időszakok és rendkívül nagy mennyiségű csapadékkal járó esőzések váltakozása a Rám-szakadék kőfalainak állékonyságára is negatívan hat, ezért a Pilisi Parkerdő a látogatók biztonsága érdekében a helyszínt a teljes körű geológiai és statikai vizsgálatok elvégzéséig és kiértékelésééig ideiglenesen teljes egészében lezárja

– olvasható a közleményben.

A túrázni vágyók így a Rám-szakadék elkerülő útvonalaként a Lukács-árokban futó sárga sávú jelzést tudják használni.

A Rám-szakadék természeti adottságai miatt hazánk egyik legnehezebben járható jelzett turista útvonala, ahol még kőgurulás vagy sziklaomlás is előfordulhat. A szakadékot emiatt csak saját felelősségére látogathatják az érdeklődők.


Link másolása
KÖVESS MINKET: